تعداد متوفیان گاز گرفتی خراسان شمالی 6 برابر شده است/ فرآیند پذیرش و معاینات اجساد در پزشکی قانونی

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: تعداد متوفیان ناشی از گازگرفتگی خراسان شمالی در 5 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 برابر شده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل پزشکی قانونی خراسان شمالی، بابک سلحشور اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه امسال، جسد 274 متوفی در پزشکی قانونی استان خراسان شمالی معاینه و تعیین علت فوت‌شده است و با توجه به تعداد 241 متوفی در مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد 14 درصدی این آمار هستیم.

سلحشور گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف پزشکی قانونی معاینه اجساد، به‌منظور تعیین هویت و علت فوت و پاسخ به سؤالات مرجع محترم قضایی در خصوص متوفی است، به‌بیان‌دیگر، بر اساس قانون، صدور جواز دفن در مرگ‌های غیرطبیعی به عهده پزشکی قانونی است و به همین منظور در سال گذشته 499 جسد در مراکز پزشکی قانونی استان خراسان شمالی معاینه و تعیین علت فوت شد.

وی تصریح کرد: تا پایان مردادماه امسال، 4 نفر براثر غرق‌شدگی، 12 نفر براثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن و 2 نفر براثر برق‌گرفتگی جان خود را ازدست‌داده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: در این آمار، افزایش چشمگیر تعداد متوفیان مرگ خاموش، بسیار قابل‌ملاحظه است، چراکه این تعداد از دو نفر متوفی در پنج‌ماهه نخست سال گذشته، به دوازده نفر تا پایان مردادماه امسال رسیده است، که از این تعداد یازده نفر مرد و یک نفر زن بود.

وی گفت: اینکه چه مرگ‌هایی غیرطبیعی تلقی می‌شوند و چه اجسادی به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود، همواره سؤال بسیاری از افراد است. ازاین‌رو در ادامه فرآیند پذیرش و معاینه اجساد را شرح می‌دهیم.

در این مطلب، نحوه و چگونگی ارجاع اجساد به پزشکی قانونی و فرآیند آن، مدارک موردنیاز،‌ تعرفه‌های پرداختی، مدت‌زمان لازم برای تعیین علت فوت و دیگر مسائل مربوط به این امر، به‌طور کامل توضیح داده‌شده است که مطالعه آن خوانندگان را با روند پذیرش و ترخیص اجساد آشنا می‌کند.

کدام مرگ‌ها به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود؟

موارد ارجاع جسد به پزشکی قانونی شامل 19 مورد است که عبارت‌اند از: 
1- مرگ به دنبال اقدام به قتل.
2- مرگ به دنبال اقدام به خودکشی.
3- مرگ به دنبال هرگونه منازعه (اعم از درگیری فیزیکی و یا لفظی).
4- مرگ به دنبال حوادث ترافیکی (به هر شکل و با هر فاصله زمانی از حادثه که مرگ رخ دهد).
5- مرگ به دنبال مسمومیت (شیمیایی، دارویی، گازگرفتگی و ...).
6- مرگ به دنبال سوءمصرف مواد (مخدر، روان‌گردان، توهم‌زا و ...).
7- مرگ متعاقب برق‌گرفتگی، سوختگی، غرق‌شدگی، سرمازدگی، گرمازدگی، سقوط از ارتفاع و ...
8- مرگ ناشی از کار (حوادث شغلی، مواد آلاینده محیط کار و ...).
9- مرگ در زندان یا بازداشتگاه.
10- مرگ در مراکز اقامت جمعی مانند آسایشگاه، پرورشگاه، اردوگاه، پادگان، خوابگاه و ...
11- مرگ ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی.
12- مرگ مادر ناشی از اقدامات تشخیصی و درمانی در حین بارداری، حین زایمان یا متعاقب زایمان و یا سقط‌جنین.
13- مرگ حین یا متعاقب ورزش.
14- مرگ‌های ناگهانی، غیرمنتظره و غیرقابل‌توجیه.
15- هر مرگی که شکایت از کسی در آن وجود داشته باشد.
16- هر نوع مرگ مشکوک و مرگ با علل ناشناخته.
17- هر نوع مرگ افراد ناشناس و مجهول‌الهویه.
18- هر نوع مرگی که احتمال جنحه یا جنایت در آن برود.
19- مرگ ناشی از حوادث غیرمترقبه ازجمله سیل، زلزله، آتش‌سوزی و ...

درصورتی‌که فوتی اتفاق بیفتد و جزء موارد ۱۹ گانه فوق باشد جسد از طریق مراجع انتظامی و با دستور قضایی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود. وجود دستور قضایی برای انتقال جسد به پزشکی قانونی و معاینه الزامی و به‌طورمعمول همراه جسد به سازمان ارسال می‌شود که مجوزی برای معاینه جسد به شمار می‌آید.

مراحل معاینه جسد در تالار تشریح

پس‌ازاینکه پرونده متوفی در اختیار پزشک قرار گرفت معاینه جسد آغاز می‌شود. فرایند معاینه با توجه به عوامل گوناگون از معاینه ظاهری تا کالبدگشایی و بررسی‌های تکمیلی نظیر نمونه‌برداری جهت آزمایش‌ها سم‌شناسی، آسیب‌شناسی، سرولوژی و DNA و درخواست پرونده کیفری و یا بالینی و... متفاوت است.

مدارک موردنیاز

اصل و کپی کارت ملی؛ شناسنامه یا پاسپورت متوفی و همچنین اصل و کپی کارت ملی فرد یا وابسته درجه اول تحویل‌گیرنده جسد
اصل نامه مرجع قضایی جهت معاینه جسد و تعیین علت فوت 
در صورت نیاز کپی برابر با اصل مدارک پزشکی و بیمارستانی

تعیین علت فوت چقدر زمان می‌برد؟

درصورتی‌که نیاز به بررسی‌های تکمیلی نباشد معمولاً پس از اتمام معاینه توسط پزشک قانونی و بررسی‌های لازم (شامل معاینه ظاهری و یا کالبدگشایی) علت فوت متوفی تعیین و جواز دفن وی صادر می‌شود. این فرایند به‌طور متوسط بین 2 تا 3 ساعت زمان نیاز دارد؛ اما در مواردی انجام بررسی‌های تکمیلی و ارائه نتایج آن برای تعیین علت فوت امری ضروری است لذا با توجه به زمان‌بر بودن آزمایش‌ها تکمیلی فرایند مذکور طولانی‌تر و به‌طور متوسط بین 2-3 ماه به طول خواهد کشید.

صدور جواز دفن در یک روز

به‌طورمعمول پس از انجام معاینه جسد درصورتی‌که به جسد نیازی جهت انجام آزمایش‌ها تکمیلی نباشد و منع قانونی هم برای دفن جسد وجود نداشته باشد جواز دفن توسط پزشک صادر و پس از هماهنگی با مرجع قضایی در همان روز جهت مراسم خاک‌سپاری و دفن، جسد تحویل آمبولانس آرامستان و بستگان متوفی می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر