شوکه شدن داوطلبان کنکور دکتری از مشاهده یک واژه در کارنامه نهایی!

در این گزارش به مشکلات و حواشی برگزاری کنکور دکتری سال ۹۶، علی‌الخصوص در مرحله مصاحبه پرداخته‌ایم. این مشکلات که همگی از سوی داوطلبان این کنکور مطرح‌شده است در برخی موارد بسیار قابل‌تأمل و عجیب است و نیاز به پیگیری بیشتر مسئولین مربوطه دارد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران؛ هرچند هفته گذشته نتایج نهایی کنکور دکتری 96 اعلام شد و داوطلبان این آزمون در این روزها در مرحلهٔ ثبت‌نام در دانشگاه‌های پذیرفته‌شده به سر می‌برند، اما درعین‌حال حواشی مربوط به مصاحبه‌های علمی این کنکور همچنان ادامه دارد و برخی از داوطلبان کنکور دکتری با ارسال اعتراضات خود خواهان پیگیری برخی تخلفات پیرامون این موضوع شدند که در این گزارش قصد داریم به آن بپردازیم.

لازم به ذکر است، پیش‌تر «خبرنامه دانشجویان ایران» به حواشی و اعتراضات برخی از داوطلبان کنکور دکتری 96 پرداخته بود، بااین‌حال، اتفاقی در برخی دانشگاه‌ها در مرحله بعد از مصاحبه و اعلام نمرات مصاحبه رخ‌داده است که عجیب به نظر می‌رسد.

ادعای قابل‌تأمل برخی از داوطلبان دکتری

برخی از داوطلبان کنکور دکتری 96 مدعی هستند که باوجوداینکه در مرحله «مصاحبه علمی» دانشگاه‌ها شرکت کرده بودند، در کارنامه نهایی آن‌ها، که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشرشده است، در مقابل بعضی از کد رشته محل‌ها واژه «غایب» درج‌شده است! این داوطلبان معترض همچنین ادعا دارند با توجه به این نکته که این موضوع در چندین دانشگاه رخ‌داده است، بنابراین احتمال سهوی بودن این اشتباه رد می‌شود.

به نظر می‌رسد هدر دادن هزینه، انرژی و وقت داوطلبانی که در مرحله مصاحبه علمی حضور یافته‌اند، کمترین هزینه‌ای است که می‌توان برای این اتفاق متصور بود. داوطلبانی که بدون شک برای کسب آمادگی در مرحله مصاحبه، استرس زیادی را متحمل شده‌اند، حالا مشخص نیست با مشاهده واژه «غایب» چه حسی به آن‌ها دست می‌دهد.

 از طرفی حتی اگر این مسئله سهواً هم پیش‌آمده باشد، می‌توان آن را فاجعه‌ای در اداره فرآیند برگزاری کنکور دکتری به‌حساب آورد. یکی از داوطلبان کنکور دکتری در این رابطه مدعی است، این اشتباه آنجا اهمیت پیدا می‌کند که در این زمینه شائبه‌هایی همچون اینکه دانشگاه‌ها، گزینه‌های مدنظر خود را از پیش نشان‌کرده‌اند و مصاحبه‌ها کاملاً حالت تشریفاتی دارد به وجود آمده است.

تکلیف داوطلبان معترض چیست؟

حال پس‌ازاین اتفاقات، سؤال بسیاری از داوطلبانی که درگیر چنین موضوعی شده‌اند این است که این موضوع از چه طریق کدام نهاد باید پیگیری شود و در صورت پیگیری و به اثبات رسیدن این اشتباه، با توجه به رقابت شدید و ظرفیت محدود دانشگاه‌ها ترکیب پذیرفته‌شدگان به چه شکلی درمی‌آید؟

گفتنی است بر اساس شرح وظایف نهادهای مربوطه، دبیرخانه هیئت عالی تجدیدنظر وزارت علوم متولی پیگیری این دست از موضوعات است و باید منتظر ماند و دید این هیئت چه تدبیری جهت رسیدگی به این موضوع می‌اندیشد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر