سفارشات چاپی در خارج از استان چاپخانه‌ها را با مشکل مواجه کرده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با یادآوری اینکه ثبت سفارشات چاپی در خارج از استان چاپخانه‌های این خطه را با مشکلاتی مواجه کرده است گفت: خروج سفارشات چاپی مهم‌ترین مشکل در فعالیت چاپخانه‌داران این استان به شمار می‌رود.

 

 

به گزارش شرق 24، حسین فرخنده در جمع فعالان چاپ استان خراسان شمالی در دومین جشنواره استانی صنعت چاپ استان با برشمردن فعالیت چاپخانه‌ها در سطح شهرستان‌های استان اظهار داشت: با توجه به وجود امکانات لازم در استان خراسان شمالی نیازی برای خروج سفارشات چاپی وجود ندارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی تصریح کرد: ازاین‌رو درخواست فعالان عرصه چاپ استان این است که سفارشات چاپی دستگاه‌ها به آنان‌ها سپرده شود.

به گفته وی، چاپخانه‌داران خراسان شمالی از اینکه کارهای چاپی این استان باوجود امکانات و ظرفیت‌های چاپی خارج می‌شود همواره گلایه دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در ادامه با اشاره به ورود فناوری‌های جدید در حوزه صنعت چاپ هم گفت: ازاین‌رو توسعه این فناوری‌ها در حوزه چاپ استان ضروری به نظر می‌رسد.

وی بیان داشت: اهالی صنعت چاپ استان انتظار داشته تا بانک‌ها درزمینهٔ پرداخت تسهیلات مناسب به واحدها در راستای توسعه و نوسازی تجهیزات چاپ اقدام کنند.

فرخنده همچنین از تداخل صنفی در حوزه چاپ به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات این حوزه یادکرد و گفت: چاپخانه‌ها که با سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی تأسیس‌شده‌اند، گلایه‌مند بوده که تایپ و تکثیری‌ها سفارش‌های آنان را می‌گیرند و در خارج استان کارهای چاپی را انجام می‌دهند اساساً این موضوع در بازار چاپخانه‌داران استان خدشه وارد می‌کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی همچنین اظهار امیدواری کرد تا با همکاری سازمان امور اقتصادی و دارایی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ضمن کاهش مشکلات حوزه چاپ استان، شاخص‌ها در این بخش ارتقا یابد.

رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی هم در این جشنواره با برشمردن خروج سفارشات چاپی از استان گفت: اساساً تاکنون از صنعت چاپ در استان به نحو مطلوبی استفاده‌نشده است که البته بخشی از آن به خاطر رکود حاکم بر بازار بوده که در فعالیت این صنعت نیز تأثیرگذار بوده است.

رضا بهمن پور بیان داشت: برای توسعه چاپخانه‌ها باید صرفه اقتصادی موردتوجه باشد و ازاین‌رو به نظر می‌رسد در وضعیت کنونی، حفظ و تقویت واحدهای موجود بهتر از ایجاد واحدهای جدید باشد.

وی اظهار داشت: دولت برای حمایت از توسعه کشاورزی، تسهیلات یارانه دار اختصاص داده است اما تاکنون اختصاص این تسهیلات یارانه دار به فعالان بخش صنعت تاکنون محقق نشده است.

بهمن پور خاطرنشان کرد: البته پیگیری‌هایی دراین‌باره انجام‌شده است که امید می‌رود، سبب توسعه صنعت چاپ شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز بابیان اینکه محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به فعالان چاپ وجود ندارد گفت: افزون بر این، این آمادگی را داشته تا زمین برای استقرار واحدهای چاپ، زمین و سوله در اختیار آنان گذاشته شود.

یحیی نیکدل افزود: هم‌اینک زیرساخت‌های لازم در شهرک کارگاهی برای استقرار واحدهای صنعت چاپ فراهم است، زمین موردنیاز برای توسعه این صنعت در شهرک صنعتی وجود دارد.

نیکدل همچنین درباره گلایه چاپخانه‌داران از موضوع خروج کارهای چاپی از استان، قول مساعد داد تا این موضوع در نشست‌های مشترک بررسی و تصمیم‌گیری شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی همچنین رفع مشکلات مربوط به ثبت سفارشات چاپی دستگاه‌ها در خارج از استان را نیازمند هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌های مختلف اعلام کرد.

وی با اشاره به طرح سامانه تدارکات الکترونیکی دولت یادآور شد: با راه‌اندازی سامانه ستاد یا همان سامانه تدارکات الکترونیکی دولت تلاش شده تا دستگاه‌های دولتی خرید کالاهای خود را از طریق این سامانه انجام دهند و مزایده‌ها و مناقصه‌ها نیز مجرای این سامانه انجام شود.

رئیس انجمن صنعت چاپ خراسان شمالی هم با تاکید بر اینکه صنعت چاپ جایگاه خاصی در جهان امروزه دارد گفت: بی‌گمان در جهان امروز بدون چاپ نمی‌شود حیات داشت.

حیدر ابراهیمی بیان داشت: صنعت چاپ همواره در تغییر و تحول است و باید ما هم همگام با این توسعه و پیشرفت حرکت کنیم.

وی با اشاره به اهتمام مدیریت جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به حوزه چاپ و نشر یادآور شد: طی این مدت اقدامات خوبی در حوزه فرهنگ و سایر بخش‌ها اتفاق افتاده، موضوعی که شهروندان استان در انتظار آن بودند.

این پیشکسوت صنعت چاپ خراسان شمالی با برشمردن کسب عنوان برتر توسط مجتمع ایران چاپ بجنورد در جشنواره سال گذشته و تجلیل از افراد برگزیده با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین حضور نمایندگان چاپ استان در سایر عرصه‌ها هم گفت: به‌طور حتم این افتخاری برای فعالان عرصه چاپ استان است که باید این افتخارات را قدر دانست.

 تجلیل از ۲۳ فعال عرصه چاپ شامل پیشکسوت و مدیر فعال، کارگر نمونه و کارآفرین برتر پایان‌بخش دومین جشنواره استانی صنعت چاپ استان بود.
انتهای پیام/آ

نظرات

ارسال نظر