زلزله عامل اصلی رشد غیرواقعی رهن و اجاره‌بها مسکن در بجنورد

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد گفت: با وقوع زلزله 5.7 ریشتری در 23 اردیبهشت‌ماه، تقاضا برای اجاره مسکن بیشتر شده است و این امر عامل اصلی رشد غیرواقعی رهن و اجاره‌بهای مسکن در استان شد.

 

 

به گزارش شرق 24، جلیل محمدزاه بابیان اینکه هرساله از خردادماه تا پایان شهریورماه به دلیل تعطیلات دانش آموزان جابجایی افزایش می‌یابد، اظهار داشت: امسال برخلاف سال‌های گذشته هیچ‌گونه تورم و افزایش قیمت در بهای رهن و اجاره مسکن در استان وجود نداشت، اما با وقوع حوادث غیرمترقبه و وقوع زلزله اردیبهشت‌ماه سبب روانه شدن خانوارهای آسیب‌دیده از زلزله به مشاور املاک برای یافتن خانه شد و به‌ویژه خانوارهای مسکن مهر که براثر زلزله به خانه‌هایشان آسیب جدی واردشده است و ساکنان این مجموعه مسکونی را به اجاره‌نشینی در بجنورد وادار کرده است.

افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی در رهن و اجاره‌بهای مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد بابیان اینکه با افزایش تقاضا رشد غیرمتعارف اجاره و رهن و افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی رهن و اجاره را به دنبال داشت، گفت: در حال حاضر کمبود مسکن مشکل اصلی شهروندان است و مستأجران برای تأمین مسکن خود با مشکل کمبود مسکن مواجه هستند.

محمد زاده افزود: افزایش تقاضا سبب شده تا مشاوران املاک این شهر مسکنی برای عرضه به مستأجران نداشته باشند، و این روزها مشاوران املاک مراجعه شود یک یا دوخانه بیشتر برای عرضه ندارند.

وی افزود: انتظار می‌رود تا ۴۰ یا ۵۰ روز آینده مالکان اصلی مسکن گلستان شهر با اتمام بازسازی و تعمیر واحدهای آسیب‌دیده از زلزله، به منازل خود بازگردند و فضای اجاره‌بها و تأمین مسکن برای مستأجران به روال قبل بازگردد و این امر به تثبیت و کاهش قیمت‌ها منجر شود.

 مسکن مهر نتوانست پاسخگوی نیاز مردم به خانه‌دار شدن باشد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد بابیان اینکه هرچند مسکن مهر در خانه‌دار کردن مردم مؤثر بود، اما نتوانست پاسخگوی این نیاز باشد، تصریح کرد: اگر مسکن مهر نتوانست پاسخگو باشد به دلیل این بود که دور از دسترس ساخته شد و شاید در برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در این خصوص ازجمله مطالعات مکان‌یابی ساخت مسکن مهر و عدم نظارت کافی بر روند ساخت این مجموعه، درست صورت نگرفت.

محمد زاده بابیان اینکه البته در برخی از شهرستان‌ها مسکن مهر توانست جوابگوی نیاز مردم باشد، افزود: با خسارت‌های واردشده به برخی از واحدهای مسکونی در گلستان شهر بجنورد، ساکنان این مجموعه مسکونی را به اجاره‌نشینی در بجنورد وادار شدند و این افزایش تقاضا سبب شده تا میزان اجاره‌بها افزایش یابد.

باید چهارچوبی برای نظارت بر نرخ رهن و اجاره‌بها تعیین شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد بابیان اینکه مشاوران املاک حق ارزیابی و یا نظارت بر میزان نرخ اجاره‌بها را ندارند، گفت: مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط باید تدابیری بیندیشند تا متولیان مسکن مدیریت شوند و یک چهارچوبی برای نظارت بر نرخ رهن و اجاره‌بها تعیین شود.

بازار خریدوفروش مسکن همچنان در رکود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد درباره وضعیت خریدوفروش مسکن در بجنورد گفت: از چند سال گذشته شاهد رکود در بازار مسکن هستیم و این رکود تاکنون بر بازار حاکم است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر قدرت خرید مردم پایین است، افزود: مردم توان خرید مسکن را ندارند و این رکود همچنان بر بازار حاکم است و کاهش تقاضای خریدوفروش مسکن همچنان وجود دارد.

محمد زاده تصریح کرد: اکنون بهترین زمان برای خرید مسکن است و افرادی که قصد سوق دادن نقدینگی خود به سمت مسکن را دارند از این فرصت استفاده کنند.

 تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی و تجاری در استان

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد در بخش دیگر سخنانش با اشاره به اینکه اکنون همین رکود بر بازار صنفی نیز حاکم است، اظهار داشت: بسیاری از واحدهای تجاری طی امسال و سال گذشته به دلیل به‌صرفه نبودن و بالا بودن اجاره‌بهای مغازه‌های تجاری، اقدام به تعطیلی واحد صنفی و یا تجاری خود کردند.

محمد زاده افزود: به‌طور مثال طی یک سال گذشته ۱۹۸ نفر از افراد صنفی فعال در حوزه مشاوران املاک در بجنورد تعطیل‌شده است و نیز از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۹۰ نفر به دلیل اینکه نمی‌توانستند هزینه‌های جاری خود را تأمین کنند، واحد خود را تعطیل کردند.

وی گفت: اگر در خیابان‌ها دقت کنید شاهد خالی بودن مغازه‌های تجاری خواهید بود.

قشر ضعیف به دنبال کیفیت مسکن نیستند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بجنورد بابیان اینکه بسیاری از مردم در استان قشر ضعیف و با درآمد پایین هستند، اظهار داشت: این قشر ضعیف به دلیل نداشتن توان مالی کاری به کیفیت خانه ندارند و فقط به دنبال تأمین مسکن و سرپناه برای خود هستند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر