اختلاف تولیدکنندگان و سازمان امور مالیاتی دلیل اصلی تعطیلی کارخانه‌ها است

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از شیوه گرفتن مالیات در کشور و تأثیرات منفی آن در جامعه گفت: یکی از دلایل اصلی تعطیلی کارخانه‌ها مشکلات مالیاتی و اختلاف بین تولیدکنندگان و سازمان امور مالیاتی است که مشکلاتی برای تولیدکنندگان به وجود آورده‌ است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، سید حسن حسینی، نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات مالیاتی در کشور اظهار کرد: ما در کشور 2 نوع مالیات داریم. یکی مالیات بر درآمد و دیگری مالیات بر ارزش‌افزوده.

وی با بیان اینکه طبیعی است که هر کس درآمدی دارد و از این درآمد سودی کسب می‌کند باید مالیات بدهد، گفت: این‌جانب و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس معتقدیم که مالیات بر ارزش‌افزوده را باید از حلقه آخر تولید یعنی مصرف‌کننده گرفت.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده باید در فرآیند تولید از حلقه به حلقه تسویه شود اما متأسفانه مشاهده می‌کنیم که این مالیات گرفته نمی‌شود و برخی از پرداخت آن فرار می‌کنند.

حسینی با بیان اینکه مالیات بر ارزش‌افزوده بجای آنکه از مصرف‌کننده گرفته شود از تولیدکننده گرفته می‌شود، افزود: برای حل این مشکل مجلس در تصویب لایحه بود در سال 96 مصوب کرد که سازمان امور مالیاتی برای گرفتن صحیح مالیات بر ارزش‌افزوده اقدام کند و این مالیات از حلقه آخر گرفته شود اما چون این سازمان آمادگی لازم را نداشت که از مصرف‌کننده مالیات بگیرد، برای اجرای این قانون مهلت خواست تا در امسال اقدامات لازم را به عمل آورد.

وی اظهار امیدواری کرد تا سازمان امور مالیاتی آمادگی با تهیه مقدمات لازم و تهیه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای کاری خود، برای گرفتن مالیات از حلقه آخر اقدام کند تا با اجرای این قانون به تولیدکننده کمک شود.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس یا اشاره به تشکیل کارگروه‌های رفع موانع تولید در استان‌ها به ریاست استاندارها، اظهار کرد: این کارگروه‌ها برای رفع موانع تولید اقدام می‌کنند تا مشکلات بر سر راه تولیدکننده کاهش یابد.

حسینی تصریح کرد: بیشترین موانع تولید و بیش از 70 درصد مشکلات به حوزه بانکی و بعد حوزه مالیاتی و درنهایت به بیمه‌ها و حوزه‌های تأمین اجتماعی مربوط است.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی تعطیلی کارخانه‌ها مشکلات مالیاتی و اختلافی بین تولیدکنندگان و سازمان امور مالیاتی است که مشکلاتی برای تولیدکننده به وجود آورده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را در سطح کشور شاهد هستیم و آمار آن کم هم نیست، گفت: اثرات منفی این تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بر اقتصاد کشور و بیکاری در جامعه مشهود است.

انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر