جستار امنیت حافظ دستاوردهای انقلاب در اقدام و عمل

پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی معادلات سیاسیِ استعمار نو را به چالش کشید ماهیت گفتمان ایدئولوژیک انقلاب، استکبار جهانی را از نقطه ثقل ایران در تأمین منافعشان محروم کرد. و خط جدیدی از حاکمیت، سیاست و امنیت را در محیط داخلی و خارجی تفسیر کرد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از البرزبان، بی‌شک رشد و شکوفایی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نظام‌های سیاسی، آرمان‌ها و اهداف راهبردی درگرو رعایت اصل اولویت امنیت به‌ویژه امنیت ملی است و این مهم از طریق تقویت خودباوری و خودکفایی در حوزهٔ های مختلف به‌ویژه دفاعی تأمین می‌شود.

 یکی از اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نیازهای انسان این‌که فرد از بدو تولد احساس امنیت کند. در پرتو مقولهٔ امنیت است که در طول تاریخ زندگی گروه‌های اجتماعی علاوه بر رشد و کمال افراد بستر لازم برای توسعه و پیشرفت علمی، فکری، فناوری و تکنولوژیکی و تمدنی انسان نیز فراهم‌شده است.

امنیت به‌عنوان موهبتی بی جایگزین به سبب نقش کلیدی و ماتقدمی که در امور دارد جایگاه ویژه‌ای نیز در نزد اسلام، قرآن و روایات دارد. قرآن امنیت را یکی از اهداف استقرار حاکمیت الله و خلافت و جانشینی صالحان و امامت طرح می‌کند موضوعی که در آیات مختلف به شکل مستقیم و غیرمستقیم به آن پرداخته‌شده است.

به‌طور پیوسته دغدغهٔ عمدهٔ حکومت انبیا و اولیای الهی نیز امنیت بوده است. امام علی (ع) در مقام تبیین شیوهٔ حکومت‌داری حفظ و تأمین امنیت را از وظایف حکومت اسلامی می‌داند.

در اندیشهٔ امام خمینی (ره) امنیت در محورهای متعدد مورد توصیه و تأکید قرارگرفته است از حوزه‌های سیاسی، اقتصادی گرفته تا حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، صیانت از اسلامیت نظام، لزوم دسترسی به استقلال و خودکفایی، نفی هرگونه وابستگی به شرق و غرب، عدالت اجتماعی، و فقرزدایی و لزوم تأمین رفاه و آسایش مردم همگی به شکلی ضمنی با جستار امنیت و نظم گره‌خورده است.

با قاطعیت هر چه تمام می‌توان ادعا نمود که ایران پیش از انقلاب با ایران پس از انقلاب در زمینه برقراری نظم و امنیت قابل‌مقایسه نیست.

در دوران حکومت پهلوی (محمدرضا شاه) ایران در سایهٔ قدرت امریکا به‌عنوان ژاندارم منطقه بدون هیچ‌گونه استقلال سیاسی و رأی،  بدون نظام مردم‌سالاری، سراسر فساد درباری و اداری فقر و ابتذال در فرهنگ و اخلاق، فاصلهٔ طبقاتی و نابرابری‌های اجتماعی کشوری مصرفی بود که تنها اهداف جبههٔ غرب را تأمین می‌کرد، زنان و دختران جامعه از نگاه‌های هوس‌باز و مزاحمت‌های خیابانی امنیت نداشتندشان، منزلت و امنیت کودکان، دختران و بانوان به پایین‌ترین مرتبه نزول کرده بود نفوذ، مستشاران خارجی و مصونیت قضایی آنان، تحمیل دو جنگ جهانی اول و دوم و وقوع قحطی و هولوکاست در کشور، همهٔ این‌ها تنها گوشه‌ای از ناامنی سیستم و نظام پیش از انقلاب بود.

با وقوع انقلاب اسلامی در نیمهٔ دوم قرن بیستم؛ در بهبوههٔ جنگ سرد و کشمکش قدرت‌های غرب و شرق. به‌یک‌باره معادلات محیط امنیتی ایران در داخل و خارج دچار دگرگونی شد.

انقلاب ایدئولوژیک اسلامی (صدور ارزش‌های انقلابی) آرمان ها و مواضع آن، تهدیدی جدید برای دو بلوک رقیب بود “انقلاب اسلامی” ایران را از نفوذ و سیطرهٔ غرب خارج کرد آرمان تمدن اسلامی و اتخاذ موضع نه شرقی و نه غربی کشور را از انزوا و در حاشیه بودن به متن اصلی قدرت و نفوذ در جهان برگرداند.

گذشته از پیامدها، آثار و برکاتی که به یمن مبانی و آموزه‌های اسلامی و قرآنی انقلاب در امنیت فرهنگی و مبارزه با فساد و انحرافات اجتماعی در جامعه حاصل‌شده. اما امنیت به‌عنوان ضرورتی اولیه که جوامع و دولت‌ها به خاطر آن هزینه‌های زیادی هم متحمل می‌شوند شایسته است (با توجه رویکرد تاریخیِ انقلاب ستیزیِ آمریکا و راهبرد آن در فشار، تحریم، به چالش و انزوا کشیدن ایران از طرق مختلف  به‌منظور ناامن سازی مرزهای خارجی و محیط داخلی کشور) بیش از هر زمان دیگری در دستور اول کار دولت اسلامی و کارگزاران نظام قرار گیرد این‌که برخی عناصر غرب‌گرا در داخل  با افکار منفی و دشمن‌شاد کن اظهار می‌کنند افزایش بودجهٔ نظامی و تقویت بنیهٔ دفاعی و حتی حضور مستشاری ایران در سوریه کاری بیهوده است و هزینه‌های مالی غیرضروری به همراه دارد و بجایان می‌توان با زبان دیپلماسی با دشمن مناظره کرد و بودجه‌های نظامی را صرف امور اقتصادی کرد.

 به‌نوعی دلایل وجود امنیت بی‌نظیر ایران را در منطقهٔ پرآشوب درک نکرده‌اند. بنا به توصیهٔ مقام معظم رهبری اگر امنیت نباشد کارهای لازم کشور؛ درس، کاسبی، دیپلماسی و ادارهٔ کشور هم نمی‌شود.

در اقتصاد مقاومتی امنیت یکی از پایه‌های اقدام و عمل است، از دیدگاه ایشان دفاع و امنیت ملی فرایندی است که مسیر حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی، اقتدار روزافزون در حوزه‌های مختلف را هموار می‌کند تا بتواند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، امکانات و استعدادها درونی، بحران‌های ناخواستهٔ داخلی و تهدیدات خارجی را یکی پس از دیگری خنثی کند. بدون امنیت کشور در همهٔ حوزه‌ها دچار مشکل می‌شود.

امنیت ملی در زمره منافع و ارزش‌های اصولی نظام حافظ جان، مال و تعالی و تسریع فرایند پیشرفته و توسعه جامعه است. با رصد بودجهٔ تسلیحاتی و توان دفاعی کشورهای توسعه‌یافته به‌سادگی می‌توان پی برد اقتصاد و بورس در زمینهٔ امنیت است که شکوفا می‌شود.

اگر امنیت  که در سایهٔ قدرت بازدارندگی، خودکفایی و خودباوری در حوزهٔ دفاعی تأمین می‌شود نباشد (آن‌هم برای کشوری مانند ایران که در موقعیت ژئوپلیتیکی و استراتژیکی حساس در جنوب غرب آسیا) دشمنان انقلاب و نظام اسلامی از کوچک‌ترین روزنه‌ها برای ناامن کردن، بی‌ثباتی و اغتشاش استفاده خواهند کرد. چراکه تأمین منافع نظام سلطه در وجود بحران و ناامنی است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر