ایران معادلات منطقه را در سوریه تغییر داد/ ارزيابى جامعه اطلاعاتى آمريكا درباره ایران

ارزیابی جامعه اطلاعاتی حاکی از آن است که ایران به‌رغم مانع‌تراشی‌های آمریکا امیدوار است که سایر اعضای ۱+۵ به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، آمریکا برای حفظ چهره بین‌المللی خود می‌کوشد با استفاده از رقیق کردن دستاوردهای ایران از برجام، ایران را به سمت نقض آن سوق دهد، بااین‌حال با پایبندی ایران به تعهدات خود که مورد تأیید آژانس نیز بوده است، بهانه از این کشور گرفته‌شده است.

یکی از اسناد امنیتی آمریکا مربوط به گزارش سالانه «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در مورد تهدیدات پیش‌روی این کشور است. گزارش مذکور که می‌توان آن را حاصل ارزیابی ۱۶ نهاد اطلاعاتی آمریکا دانست، چند ماه پیش منتشرشده است.

با توجه به این‌که سیاست‌های دولت آمریکا در مورد ایران - که قرار بود در بسته‌ای جامع توسط تیم امنیتی دونالد ترامپ ارائه شود - رونمایی نشده است، گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکای در مورد تهدیدات جهانی این کشور در سال ۲۰۱۷ می‌تواند در شناخت مسیر نهایی دولت ترامپ در زمینه چگونگی و ابعاد مواجهه با جمهوری اسلامی ایران، کمک‌کننده باشد.

از آن‌جا که این سند، یک ارزیابی آینده‌نگر است، منجر به ارائه سیاست‌ها و تصمیمات خواهد شد، که نمونه عملی آن در مورد ایران را با تصویب تحریم‌های جدید برای مهار فعالیت‌های منطقه‌ای کشورمان شاهد هستیم. در ارزیابی سند، ایران یکی از تهدیدات مستقیم آمریکا به شمار می‌رود.

آمریکا نگران از توسعه حمایت ایران متحدان منطقه‌ای خود در عراق، سوریه، لبنان، یمن و سایر مسلمانان است، ازاین‌رو می‌کوشد با اقدامات منطقه‌ای ایران مقابله کند. در سند پیش‌رو شاهد این هستیم که اقدامات جمهوری اسلامی ایران در اولویت‌های تهدید آمریکا افزایش‌یافته است. به‌طور نمونه ایران در تهدید منطقه‌ای آمریکا از رتبه پنجم به سوم ارتقا یافته و بعد از کشورهای عراق و سوریه قرارگرفته است. یا در مسئله تهدیدات سایبری بعد از روسیه و چین قرار می‌گیرد.

ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا آن است که علاوه بر تقویت قدرت نهادهای داخلی، نزدیکی جمهوری اسلامی ایران به متحدان منطقه‌ای ازجمله عراق، سوریه، یمن، لبنان و روسیه در افزایش قدرت اقدامات منطقه‌ای ایران تأثیرگذار بوده است.

همکاری ایران با روسیه در جنگ سوریه توانست معادلات جنگ در این کشور و منطقه را تغییر دهد. یا همکاری ایران با دولت عراق توانست به شکست داعش در این کشور و آزادی موصل منجر شود. مجموع این تحولات به افزایش قدرت منطقه‌ای ایران منجر خواهد شد. ازاین‌رو کنترل اقدامات منطقه‌ای ایران در اولویت قرار می گیرد.

همان‌طور که اشاره شد، تقویت قدرت داخلی نیز زمینه‌های نگرانی آمریکا را فراهم آورده که از آن بین می‌توان به توانمندی نظامی ایران در توسعه ظرفیت‌های موشکی و توان نیروی دریایی اشاره کرد.

در ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا آمده است «ایران به توسعه مجموعه‌ای از توانمندی‌های جدید نظامی ازجمله پهپاد، موشک‌های بالستیک، مین‌های دریایی پیشرفته، قایق‌های انفجاری بدون سرنشین، زیردریایی‌ها و اژدرهای پیشرفته و موشک‌های کروز ضدکشتی و زمینی برای نظارت و هدف قرار دادن سرمایه‌های نظامی آمریکا و شرکای آن در منطقه ادامه می‌دهد.»

ارزیابی جامعه اطلاعاتی حاکی از آن است که ایران به‌رغم مانع‌تراشی‌های آمریکا امیدوار است که سایر اعضای ۱+۵ به تعهدات خود در برجام پایبند باشد. آمریکا برای حفظ چهره بین‌المللی خود می‌کوشد با استفاده از رقیق کردن دستاوردهای ایران از برجام، ایران را به سمت نقض آن سوق دهد، بااین‌حال با پایبندی ایران به تعهدات خود که مورد تأیید آژانس نیز بوده است، بهانه از این کشور گرفته‌شده است. این مسئله جامعه جهانی را نسبت به صداقت ایران در پایبندی به صلح و تعهدات بین‌المللی مطمئن ساخته است.

آمریکا برای مهار ایران علاوه بر اعمال تحریم‌های جدید به‌ویژه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌کوشد ایران را از متحدان منطقه‌ای خود ازجمله روسیه دور کرده و هزینه همراهی کشورهای منطقه برای اتحاد با ایران را بالا ببرد.

از سوی دیگر این کشور می‌خواهد هزینه مقابله با ایران را به دوش کشورهای منطقه بیندازد، با این سیاست آمریکا به دنبال تشکیل ناتوی عربی و حفظ انسجام در شورای همکاری خلیج‌فارس برای مقابله با ایران است. آمریکا می‌کوشد به تطهیر اسرائیل پرداخته و با بهبود رابطه اعراب با اسرائیل، ایران را دشمن آنان معرفی کند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر