مالیات ارزش‌افزوده بجای 9 درصد، 27 درصد گرفته می‌شود/ از بین رفتن توان رقابت با این شیوه گرفتن مالیات

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه گرفتن مالیات در کشور گفت: طبق قانون مالیات بر ارزش‌افزوده باید 9 درصد و از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود اما دولت از همه 9 درصد مالیات می‌گیرد و بجای 9 درصد 27 درصد مالیات می‌گیرد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، مهرداد لاهوتی با اشاره به مشکلات مالیاتی در کشور اظهار کرد: 2 نوع مالیات در کشور گرفتن می‌شود، کسی مشکلی با مالیات بر درآمد ندارد و درواقع فهم مشترکی درباره مالیات بر درآمد وجود دارد و سازمان امور مالیاتی در این زمینه به وظایف خود عمل می‌کند و این مالیات را همه پذیرفتند و در حال پرداخت هستند.

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه گرفتن مالیات بر ارزش‌افزوده، تصریح کرد: طبق قانون مالیات بر ارزش‌افزوده باید از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود و رقم این مالیات هم 9 درصد است نه بیشتر.

لاهوتی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، مالیات بر ارزش‌افزوده باید یک‌بار آن‌هم از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود اما سازمان امور مالیاتی چندین بار و بیش‌ازحد قانونی مالیات می‌گیرد.

وی در این زمینه مثالی زد و افزود: مثلاً سازمان امور مالیاتی از تولیدکننده به خاطر یک کالای تولیدشده مالیات می‌گیرد. این کالا وقتی به دست عمده‌فروش می‌رسد، هم از وی مالیات گرفته می‌شود و درنهایت از خرده‌فروش هم مالیات گرفتن می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با این احتساب از یک کالا ساده حداقل 27 درصد بجای 9 درصد مالیات گرفته می‌شود که این بر روی قیمت تمام‌شده تأثیرات زیادی دارد و باعث از بین رفتن توان رقابت با کالاهای مشابه خارجی می‌شود.

لاهوتی تصریح کرد: این شیوه گرفتن مالیات برای تولیدکنندگان مشکلات زیادی درست می‌کند و باعث می‌شود تا انگیزه تولید کاهش یابد.

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: این قانون پنج‌ساله و آزمایشی بوده که دولت مکلف بود شش ماه قبل از پایان مدت پنج‌ساله، لایحه دائمی به مجلس ارائه کند تا این قانون دائمی شود.

وی افزود: متأسفانه بعد از اتمام مدت آزمایشی بودن این قانون، دولت لایحه نداد و الآن سه سال است که این قانون تمدید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چندی پیش دولت لایحه را به مجلس داد و هم‌اکنون بررسی این لایحه در دستور کار مجلس قرار دارد که امیدواریم با تصویب نهایی آن در مجلس، شیوه گرفتن مالیات بر ارزش‌افزوده اصلاح و شفاف شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر