استقلال کردهای عراق یا اسرائیل دوم؟

استقلال کردستان عراق و برگزاری همه‌پرسی در روزهای آینده یکی از مهم‌ترین تحولات در خاورمیانه است که نباید مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، نزدیک به سه هفته دیگر کردهای عراق تصمیم دارند تا با برگزاری رفراندومی بزرگ استقلال کردستان عراق را اعلام کنند و دراین‌باره مسعود بارزانی که نقش اصلی را بر عهده دارد گفته است: "هرگز از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عقب‌نشینی نخواهم کرد. "

شاید نخستین بار خطر تشکیل کردستان مستقل در عراق را دکتر ولایتی مشاور عالی‌مقام معظم رهبری داد، وی سال گذشته در اجلاس موتلفه گفته بود که " آمریکایی‌ها در منطقه به دنبال تقویت کردهای سوریه و اتصال آن‌ها به کردهای عراق و دیگر کشورها و تشکیل کردستانی مستقل هستند که این خطری بالقوه است. اگر کردها مستقل شوند اسرائیل دومی شکل می‌گیرد."

حالا اخبار شنیده‌شده حکایت از برگزاری رفراندومی برای استقلال کردهای عراق حکایت دارد که نشان از پروژه آمریکایی- صهیونیستی دارد، زیرا  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار ۱۳ آگوست با یکی از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، حمایت آشکار خود را از استقلال کردستان بارزانی اعلام کرد و گفت: "کُردها مردمان جسور و طرفدار غرب هستند و آن‌ها ملتی هستند که ارزش‌های ما را حفظ و گسترش می‌دهند". کارشناسان مرکز مطالعات استراتژیک «بگین سادات» نیز در جدیدترین پژوهش‌های منطقه‌ای خود اعلام کرده‌اند: "اسرائیل به دولت مستقل کردستان احتیاج دارد."

از سوی دیگر نیز گیدون سار به‌عنوان نماینده حزب لیکود از احزاب قدرتمند اسرائیل نیز در توییتر خود نوشته است که "از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر حمایت می‌کنم."

به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی که سیاست‌های خود در حمایت از داعش و جریان‌های تکفیری را شکست‌خورده می‌بیند به دنبال ایجاد ناامنی جدیدی در منطقه است و از سوی دیگر علاقه دارد به مرزهای ایران نزدیک شود و به همین دلیل به دنبال ایجاد و حمایت از استقلال کردهای عراق است.

حالا پس از یک سال و با حمایت‌های آشکار اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها از کردستان عراق مشخص‌شده هشدار سال گذشته دکتر ولایتی هشداری جدی است که باید جدی‌تر گرفته شود زیرا اگر کردهای عراق مستقل شوند غده‌ای سرطانی مانند اسرائیل به‌عنوان اسرائیل دوم شکل می‌گیرد.

کردهای عراق در سال‌های اخیر چه ازلحاظ سیاسی و چه نظامی همواره سعی کرده‌اند در مقابل دولت مرکزی عراق باشند و پس از حمله آمریکایی‌ها به عراق فرصتی برای کردها به وجود آمده که استقلال خود را بیشتر از گذشته کنند.

مسئله ایجاد بحران در حفظ تمامیت ارضی عراق مشکلی جدی خواهد بود که مقامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی نیز بارها به این مسئله اشاره و بر ضرورت حفظ وحدت در عراق تأکید کرده‌اند اما به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با نقشه رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد استقلال کردستان عراق هستند تا جای پایی برای حضور دوباره خود در عراق و منطقه باز کنند.

 انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر