آیا گفته وزیر در بی‌نیازی از گوگل صحیح است؟

آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات اخیراً اظهاراتی داشته که باعث بروز برخی شبهات و سؤالات شده است که شایسته است ایشان به‌صورت شفاف نسبت به رفع آن مبادرت ورزند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از شمانیوز، وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه مارکتینگ اندرویدی تا حدود زیادی بی‌نیاز از خدمات بیرونی هستیم، درباره لزوم تلاش برای ایجاد استراتژی در حوزه موبایل و کسب‌وکارهای نوپا در راستای محدودیت‌ها و کسب بازارهای بین‌المللی توضیح داد.

محمدجواد آذری جهرمی با تأکید بر بی‌نیازی نسبی از مار کت‌های اندرویدی خارجی اظهار کرد: در حوزه مارکتینگ اندرویدی تا حدود زیادی بی‌نیاز از خدمات بیرونی هستیم. البته اگر به دنبال بازارهای بین‌المللی هستیم، این محدودیت‌ها بازار بین‌المللی ما را دچار مشکل می‌کند. بنابراین این هشدار را باید جدی بگیریم و تلاش کنیم در حوزه موبایل و کسب‌وکارهای نوپا استراتژی داشته باشیم.

فارغ از همه فناوری‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم و زمین اصلی متعلق به گوگل و در اختیار این غول فناوری است، سکوی اصلی فناوری‌های وابسته به اندروید که موردبحث و اظهارنظر وزیر محترم ارتباطات است به‌طور صد در صد وابسته به گوگل است.

وب‌سرویس‌ها، api ها، افزونه‌ها، کدها، سرویس‌ها، همه و همه در اختیار این غول فناوری است که اجازه استفاده از آن‌ها را به توسعه‌دهندگان داده است.

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید اگر روزی گوگل سرویس map یا همان نقشه را مثل فروشگاهش برای ما مسدود کند چه اتفاقی می‌افتد؟ یکی از همان کسب‌وکارهای نوپا و فناورانه محور که جناب وزیر به آن‌ها اشاره می‌کند امثال اسنپ و تپسی و نمونه‌های مشابه دیگر نخواهد بود؟

آیا فکر کرده‌اید که اگر سرویس اطلاع‌رسان گوگل یا همان Push Notification که توسعه‌دهندگان این روزها آن را با نام FCM می‌شناسند توسط صاحبش مسدود گردد دیگر پیامی از هیچ برنامکی به دست ما نخواهد رسید؟ بگذریم از اینکه سرویس‌دهندگان ایرانی نظیر پوشه که به صدها توسعه‌دهنده ایرانی سرویس اطلاع‌رسانی می‌دهند و از کسب‌وکارهای نوین محسوب می‌شوند از همین بستر استفاده می‌کنند.

نکته اینجاست همان فروشگاه‌های اندرویدی که ما را از فروشگاه گوگل پلی بی‌نیاز می‌کنند از چه بستر و فناوری استفاده می‌کنند؟ آیا بستری به‌غیراز گوگل است؟

ما در حال حاضر در زمین حریف بازی می‌کنیم چون زمین دیگری برای بازی نیست. پس بی‌نیاز شدن از گوگل چندان حرف درستی نیست.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر