گمانه‌زنی‌هایی در آستانه معرفی گزینه نهایی وزارت علوم

درحالی‌که روزبه‌روز به اول مهرماه و فصل بازگشایی دانشگاه‌ها نزدیک می‌شویم و درحالی‌که فرایند انتخاب واحد در بسیاری از دانشگاه‌ها آغازشده است و تا چند روز دیگر نیز نتایج نهایی کنکور سراسری اعلام می‌شود و داوطلبان آزمون سراسری باید برای ثبت‌نام اقدام کنند، یکی از چالش‌های مهم دولت دوازدهم می‌تواند فقدان وزیر علوم باشد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران،  بعد از اماواگرها پیرامون عدم معرفی وزیر علوم به مجلس از سوی روحانی، ابهامات دربارهٔ شخص مدنظر دولت دوازدهم به‌عنوان سکان‌دار این وزارتخانهٔ مهم، بیشتر شد.

هرچند فعلاً سید ضیاء هاشمی که در دولت قبل به‌عنوان معاون فرهنگی این وزارتخانه فعالیت می‌کرد اکنون به‌عنوان سرپرست، وزارت علوم را اداره می‌کند اما وجود وزیر و سروسامان دادن و تسلط کامل روی اوضاع، نیازمند گرفتن رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی است که تاکنون محقق نشده است.

در همین راستا، الهام امین زاده معاون سابق رئیس‌جمهور که خودش هم به‌عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی وزارت علوم به مجلس مطرح است، اخیراً گفته است که می‌دانم سوابق علمی و کاری حدود 10 نفر از اساتید برجسته کشور برای مسئولیت وزارت علوم در حال بررسی است.

با بررسی وضعیت فعلی آموزش عالی و نوع مواجهه دولت با اولویت علم و پژوهش، تقریباً می‌شود حدس زد که روحانی، وزیر علومش را از بین چه گزینه‌هایی انتخاب خواهد کرد؛ به‌ویژه اینکه ریسک و تصمیمات بدون پشتوانه بررسی در دولت دوازدهم به‌عنوان یک دولت جاافتاده، محلی از اعراب ندارد و روحانی ناچار است گزینه‌ای به‌دوراز حاشیه و ریسک انتخاب و به مجلس معرفی کند.

در همین راستا، 8 گزینهٔ مهم و احتمالی تصدی وزارت علوم در دولت دوازدهم را که این روزها، حرف‌وحدیث‌های فراوانی هم درباره معرفی‌شان به‌عنوان وزیر علوم مطرح‌شده است را در ادامه می‌بینید:

 1- سید ضیاء هاشمی

سید ضیاهاشمی سرپرست فعلی وزارت علوم دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران و دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. وی متولد سال ۱۳۴۶ یاسوج است. هاشمی در سال ۱۳۸۳ از رساله دکتری خود به نام «گروه‌های مرجع جوانان در تهران» دفاع کرد. عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران، ریاست گروه علوم اجتماعی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، عضویت در کمیسیون تخصصی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و عضویت در کمیسیون اجتماعی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از سوابق کاری وی است. هاشمی با حکم رئیس‌جمهور سرپرست وزارت علوم است.

به نظر می‌رسد با توجه به سرپرستی هاشمی بر وزارت علوم، یکی از گزینه‌های احتمالی رئیس‌جمهور به‌عنوان وزیر علوم نیز باشد.

 2- الهام امین زاده

امین زاده در سه سال اول دولت یازدهم معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران و در سال چهارم این دولت دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی بود.

وی دارای مدرک دکترا و همکلاسی حسن روحانی در حقوق بین‌الملل از دانشگاه گلاسگو در بریتانیا بود. او در حال حاضر، عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

 الهام امین زاده در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی نماینده مردم تهران بود. از فعالیت‌های پارلمانی او در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی می‌توان به نایب‌رئیسی کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد.

عدم حضور وزیر زن در کابینه و فشار بدنه اجتماعی جریان اصلاحات و رأی‌دهندگان به روحانی، می‌تواند زمینه معرفی امین زاده به‌عنوان وزیر علوم را فراهم کند.

 3- محمدعلی برخورداری

محمدعلی برخورداری بافقی متولد ۱۳۲۲ در بافق است. وی دیپلم را در اصفهان، کارشناسی را در رشته عمران از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۵۰، کارشناسی ارشد را در همان رشته از دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۶ و دکتری را در گرایش محاسبات سازه از همان دانشگاه در سال ۱۳۵۹ گرفته دریافت کرد. از برخی مسئولیت و فعالیت‌های وی می‌شود به عضویت در هیئت‌علمی و ریاست دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت ایران، معاونت پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران، معاونت اداری، مالی دانشگاه علم و صنعت، ریاست دانشگاه یزد، ریاست دانشگاه زنجان، ریاست دانشگاه تربیت‌معلم تهران،  تألیف کتاب" پایداری سازه‌ها"، ارائه و چاپ مقالات در همایش‌ها و مجلات داخلی و خارجی به‌ویژه" مکانیک محیط‌های بسته، مقاومت مصالح و تئوری آلاستیته" اشاره کرد.

 4- حسین سلیمی

حسین سلیمی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیئت‌علمی و استاد این دانشگاه نیز هست. سلیمی متولد ۱۳۴۲ در شیراز است که در سال ۱۳۶۲ در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران پذیرفته شد و در دوره کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در همان دانشگاه ادامه تحصیل داد. در سال ۱۳۷۲ دوره دکتری روابط بین‌الملل را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رسانده و به اخذ درجه دکتری نائل آمد. با آغاز کار دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران و انتصاب جعفر توفیقی به‌عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در ۱۱ شهریور ۱۳۹۲، وی طی حکمی حسین سلیمی را به‌عنوان سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبائی تعیین کرد.

 5- سعید ستایشی

سعید ستایشی، عضو هیئت‌علمی و استاد دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از دیگر گزینه‌های تصدی وزارت علوم است.

 وی معاون مخابرات کشور در زمان جنگ و مشاورت وزیر علوم را در کارنامه خود داشته است. ستایشی دارای لیسانس فیزیک از دانشگاه رازی کرمانشاه بوده و فوق‌لیسانس الکترونیک خود را از دانشگاه گجرات هند دریافت کرد.

در سال ۶۲ در زمان وزارت مرتضی نبوی به‌عنوان مسئول نگهداری و بهره‌برداری در شرکت مخابرات انتخاب و فعالیت خود را تا سال ۶۶ ادامه داد و در زمان وزارت محمد غرضی هم‌زمان به‌عنوان قائم‌مقام وی در امر جنگ به فعالیت پرداخت.

 وی در سال ۶۸ به‌عنوان مشاور و قائم‌مقام وزیر علوم در امور سنجش و آموزش به فعالیت پرداخت. وی، در سال ۶۹ از آموزش عالی بیرون آمد و برای ادامه تحصیل به کانادا عزیمت کرد و دکتری مهندسی برق خود را دریافت کرده و هم‌زمان مطالعاتی بر روی بحث ارتباطات و سیستم‌های مخابراتی زیرآب و هوش مصنوعی انجام داد.

 6- سید جلال دهقانی

سید جلال دهقانی فیروزآبادی، متولد ۱۳۴۴ و دارای مدرک دکتری روابط بین‌الملل از دانشگاه بروکسل بلژیک است. دهقانی سابقه مدیریتی در وزارت خانه علوم و تحقیقات را در پرونده خود دارد و از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ معاون مرکز همکاری‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.

 وی ۳ سال ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت.

دهقانی فیروزآبادی ۳ سال به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در امارات مشغول به کار بود.

وی علاوه بر ریاست کرسی نظریه‌پردازی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل هم‌اکنون معاون سیاسی ـ حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است.

 7- علی‌اصغر رستمی ابوسعیدی

علی‌اصغر رستمی ابوسعیدی متولد شهرستان جیرفت استان کرمان، استاد پایه 42 و دارای دکترای زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه لیورپول انگلستان بوده و ازجمله سوابق مدیریتی و اجرایی وی می‌توان به: ریاست مؤسسات آموزش عالی علمی-کاربردی کشور، ریاست دانشگاه پیام نور، ریاست دانشگاه سیستان و بلوچستان، ریاست دانشگاه بین‌المللی کیش، ریاست دانشگاه شهید باهنر کرمان، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، مشاور معاون رئیس‌جمهور در امور میراث فرهنگی، مشاور وزیر علوم در جذب کمک‌های مردمی، نماینده وزارت علوم در امور بازسازی علمی- آموزشی افغانستان، رئیس کمیسیون دائمی هیئت‌امنای دانشگاه‌های جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب، و دبیر هیئت‌امنای دانشگاه‌های جنوب شرق اشاره کرد.

در همان روزها معرفی هیئت‌وزیران به مجلس، جمعی از اهالی دانشگاه طی نامه‌ای نسبت به معرفی ابوسعیدی به‌عنوان وزیر علوم حمایت کردند.

 8- محمدرضا پورمحمدی
پورمحمدی استاد تمام گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری متولد  1337 در شهر تبریز است. وی مدرک کارشناسی خود را در رشته جغرافیای انسانی و اجتماعی در سال 1363 از دانشگاه تبریز اخذ کرد و به دنبال آن، برای ادامه تحصیل عازم انگلستان شده و در سال 1365 کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه UWIST انگلستان و دکتری خود را در رشته برنامه‌ریزی شهری دانشگاه UWCC انگلستان در سال 1369 به پایان رساند.

 وی ریاست دانشکده علوم انسانی و اجتماعی (1375-1370)، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه (1376-1375) و معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز (1379-1376) و ریاست دانشگاه تبریز (1384-1381) در کارنامه کاری خود دارد.

حضور وی به‌عنوان یک وزیر آذری‌زبان، می‌تواند اماواگرهای پیرامون انتخاب وزیر از خطهٔ آذربایجان را از بین ببرد و حاشیه‌های اطراف دولت را کاهش دهد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر