وحدت و رفع تبعیض خط استراتژیک گفتمان انقلاب اسلامی است

گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر اعتقادات و دستورات فقهی اسلام  به رهبری امام خمینی (ره) نقطهٔ عطفی بود بر احیای تداوم خط اسلام و حیات دین و امت اسلامی که روح توحید، وحدت، همگرایی و همدلی به‌واسطهٔ دین خدا در آن موج می‌زند.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از البرزبان، همهٔ ارکان جمهوری اسلامی موظف‌اند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند. ما هم به جد معتقدیم همه باید باهم در کنار هم و در صنوف فشرده و واحدی به سربلندی و عزت ایران اسلامی بیندیشند و درراه آن تلاش کنند، و اجازه ندهند دشمنان این مرزوبوم و خناسان وابسته به این‌وآن در این صف واحد تفرقه افکنده و کارشکنی کنند." این متن نوشته وقایع اتفاقیه به نقل از دفتر مقام معظم رهبری و پاسخی به مرقومهٔ مولوی عبدالحمید خطاب به مقام معظم رهبری، است."

متن بالا در پاسخ به نامهٔ مولوی عبدالحمید است که چندی پیش از رهبری برای حل مشکلات اهل سنت کسب تدبیر کرده بودند.

تنوع قومی، مذهبی و زبانی در ایران اسلامی به شکلی تاریخی و عمل‌گرا فرصت بوده است و نه تهدید. اگرچه دشمنان همواره در دوره‌های مختلف با ماجراجویی و عداوت سعی کرده‌اند زمینه‌های واگرایی و گسست فرهنگی و سرزمینی در کشور ایجاد کنند اما وحدت گروه‌های مختلف سیاسی، قومی و مذهبی، حضور آنان در جنگ علیه دشمنان نظام و کشور با هر زبان و مذهبی در پیوستگی تعرضات واگرایانه گسست ایجاد کرده است.

خداوند در قرآن اتحاد را یکی از نعمات الهی برمی‌شمارد و جامعهٔ اسلامی را از تفرقه، اختلاف و دودستگی بر حذر می‌دارد (آیه معروف ۱۰۳ سورهٔ آل‌عمران) یکپارچگی در سایهٔ وحدت عقیده محکم‌ترین نوع اعتقاد است لذا قرآن بر اساس همین وحدت عقیده مؤمنان را برادر یکدیگر خوانده است.

قرآن کریم شمار زیادی از مظاهر تنوع در خلقت و حیات را برشمرده است به‌این‌ترتیب بر حقیقت تنوع بشری صحه می‌گذارد (بنابراین بخشی از واگرایی در ذات جامعه وجود دارد) این تنوع و تکثر، در انتخاب مسیر مادی و معنوی، انسان را به تکاپو وامی‌دارد، موجب شناخت  و مهم‌تر از همه تحقق و حفظ دستاوردهای کیان و نظام اسلامی، پیشرفت‌های علمی-تمدنی، تکنولوژیکی و صنعتی می‌شود.

باگذشت زمان به‌تدریج مکاتب و جریانات فقهی و مذهبی متنوعی (در عقیده و عمل) در میان مسلمانان ظاهر شد در شرایط سیاسی- اجتماعی اما کتاب خدا و سنت پیامبر راهگشاست. در نخستین سال تشکیل جامعهٔ اسلامی در مدینه، حقوق و منزلت همهٔ گروه‌های انسانی (اعم از مسلمان و غیرمسلمان) مانند دیگر مسلمانان قلمداد شد. لذا در اندیشهٔ تأسیس جامعهٔ سیاسی اسلامی همهٔ شهروندان از حقوق شهروندی برابر برخوردارند همه باید به شکلی مسالمت‌آمیز و به‌دوراز درگیری و دشمنی درراه اعتلا و پیشرفت جامعه گام بردارند.

گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر اعتقادات و دستورات فقهی اسلام به رهبری امام خمینی (ره) نقطهٔ عطفی بود بر احیای تداوم خط اسلام و حیات دین و امت اسلامی که روح توحید، وحدت، همگرایی و همدلی به‌واسطهٔ دین خدا در آن موج می‌زند گفتمانی که سعی دارد با جهان‌بینی مشترک تمدن اسلامی سعادت، عزت و برکت را برای جامعهٔ اسلامی در پرتو وحدت و نظم واحد به ارمغان بیاورد.

در این مسیر همهٔ مردم ایران از هر رنگ، زبان، مذهب، و عقیده‌ای همانند انگشتان یکدست کنار هم بزرگ‌ترین دستاوردها و حماسه‌ها را خلق کردند. طی چهار دهه از صلابت و اقتدار انقلاب، کارشکنی دشمنان انقلاب را در هم شکستند همانان که می‌خواستند با ایجاد تفرقه شکوه و عظمت اسلام و مسلمین را در هم بشکنند و منافع نظام سلطه را تأمین کنند. امام خمینی (ره) دراین‌باره می‌فرمایند آن‌هایی که می‌خواهند بین تشیع و اهل تسنن فاصله ایجاد کنند نه سنی هستند و نه شیعه آن‌ها اصلاً با اسلام کاری ندارند.

 قدرت‌های بزرگ فهمیده‌اند آن چیزی که آنان را عقب زده است اسلام و وحدت مسلمین و برادری بین همهٔ امت اسلامی است ازاین‌جهت شروع کرده‌اند اختلاف ایجاد کنند.

 به برکت انقلاب وحدت اسلامی به تعبیر رهبر انقلاب به‌عنوان مسئله‌ای استراتژیک و نه تاکتیکی زمینه‌ای برای ایستادگی جمعی در برابر زورگویی‌های نظام سلطه و دفاع از منافع و حقوق ضایع‌شدهٔ جهان اسلام است کج‌فهمی‌ها و بی‌اطلاعی‌ها و عوامانه شدن اختلافات مذهبی مانع وحدت است این بخش از نقشهٔ کلی دشمن است.

بخش دیگری از ابزارهای دشمن دامن زدن به فساد و تبعیض است. وجود برخی ناامنی‌ها در نواحی مرزی و مناطق جغرافیایی ناهمگن ازاین‌دست توطئه‌هاست. نباید از یاد برد که فقر، فساد و تبعیض در بسیاری از این نواحی حاشیه‌ای و محروم وجود دارد در متن صریح قرآن، آیین اسلام، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب و قانون اساسی در برابری حقوق همهٔ مسلمانان (همهٔ مذاهب و فرق اسلامی) در رفع محرومیت و مشکلات، آزادی عقیده و مراسم  خللی نیست و سیاست‌های نظام در جهت برابری و رفع تبعیض است اما برخی عناصر ناآگاه، سهل‌انگار با تعصبات کورکورانه و بعضاً نفوذی ممکن است به‌عنوان دشمن داخلی در انجام وظایف کوتاهی کنند و از قانون تخطی کنند. گاهی حتی نداشتن برنامه‌ریزی درست دولت‌ها و کارگزاران موجب شده است مبارزه با شکاف اقتصادی به نتیجهٔ مطلوب نرسد. این وظیفهٔ همه ماست که روزنه‌های نفوذ و تفرقه‌افکنانهٔ دشمن و عوامل انحطاط را ببندیم.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر