ماجرای تشکیل یک کمپین دانشجویی با بیش از ۴۰۰۰ عضو +تصاویر

کمپین دانشجویان دکتری که از خردادماه امسال در تلگرام شکل‌گرفته است، اصلی‌ترین مطالبات آن‌ها را منعکس و اخباری پیرامون فعالیت‌های اعضای این کمپین دانشجویی منتشر کرده‌ایم.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، در روزهای اخیر از حواشی کنکور دکتری اخباری را منتشر کردیم، بااین‌حال مشکلات و حواشی تنها مختص داوطلبان کنکوری نیست و دانشجویان این مقطع نیز گلایه‌های بسیاری در خصوص مسائل مختلف دارند و حتی برای پیگیری مجدانه آن اقدام به راه‌اندازی کانال‌ها و کمپین‌های بزرگ تلگرامی کرده‌اند.

ماجرای تشکیل کمپین دانشجویان دکتری

تشکیل کمپین مطالبات دانشجویان دکتری زمانی استارت خورد که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در خردادماه امسال طی ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌های سراسر کشور از تغییر پرداخت و بازپرداخت وام دانشجویان دوره روزانه دکتری خبر داد.

با توجه به مفاد این ابلاغیه، دانشجویان روزانه دکتری باید برای دریافت وام که قرار بود هر 3 ماه یک‌بار به‌حساب آن‌ها واریز شود، باید به شعب بانک توسعه تعاون مراجعه کرده و الزاماً یک ضامن را معرفی می‌کردند. پس‌ازاین، دانشجویان دکتری در اعتراض به عدم اختصاص وام ویژه دکتری و وام پژوهانه در مقابل وزارت علوم تجمع کرده‌اند.

دانشجویان تجمع‌کننده که علت اصلی تجمع آن‌ها اعتراض به سخت‌تر شدن اخذ وام دکتری بود گام را فراتر نهادند و مطالباتی را همچون پرداخت حقوق ماهانه را مطرح کردند.

تجمعات دانشجویی در اعتراض به سخت شدن دریافت وام دکتری

تجمعات دانشجویان مقطع دکتری برای پیگیری مطالبات خود در حالی رخ می‌داد که مسئولان وزارت علوم پرداخت وام به شیوه جدید را کم‌نظیر توصیف کرده و مدعی بودند تسهیلات نسبت به سال‌های گذشته افرایش یافته است. ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره تجمع دانشجویان دکتری گفته بود: «خواسته دانشجویان دکتری که مقابل وزارت علوم تجمع کرده بودند بحث دریافت حقوق ماهانه است و اینکه چهار سال تحصیل آن‌ها به‌عنوان سنوات خدمتی و پرداخت حق بیمه محسوب شود؛ البته این خواسته را دانشجویان از دولت مطالبه کرده‌اند و در حیطه اختیارات صندوق رفاه دانشجویان نیست.

پس‌ازاین اتفاقات دانشجویان دکتری که انگار زخم کهنه آن‌ها سرباز کرده بود، اقدام به تشکیل کمپینی تحت عنوان «کمپین مطالبات دکتری» در محیط تلگرام کردند و به‌مرور جمعیت آن‌ها بیشتر و بیشتر شد. این کمپین دانشجویی که حالا جمعیت بیش از 4000 عضو را در خود گنجانده است، هدف خود را هماهنگی دانشجویان برای پیگیری مطالبات صنفی و آموزشی قرار داده است.

کمپین 4000 نفری دانشجویان دکتری برای پیگیری مطالبات

اصلی‌ترین مطالبات دانشجویان دکتری

همان‌طور که گفته شد موضوع وام دکتری در ابتدا مهم‌ترین خواسته و مطالبه دانشجویان بود اما رفته‌رفته آن‌ها مطالبات بیشتری را پیگیر شدند. در ادامه تعدادی از مطالبات دانشجویان دکتری مطرح‌شده است:

1-ارائه حقوق ماهانه به دانشجویان

دانشجویان دوره دکتری معتقدند وزارت علوم باید برای رفع حداقلی دغدغه‌های معیشتی دانشجویان، حقوقی را به‌صورت ماهانه به‌حساب آن‌ها واریز نماید. دانشجویان دکتری وزارت علوم همچنین اعتقاددارند، پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری وزارت بهداشت نوعی تبعیض به‌حساب می‌آید.

2-بقای پژوهانه دوره دکتری
3- بهبود دادن شرایط اعطای وام‌های دوره دکتری
4- بهبود شرایط اشتغال
5- ملزم‌شدن وزارت علوم به جایابی فارغ‌التحصیلان دکتری در تمامی وزارتخانه‌های کشور
6- پیوند صنعت و دانشگاه
7- تبدیل دانشگاه‌ها به مراکز اصلی پژوهشی
8- تشویق و حتی الزام صنایع دولتی و خصوصی به استفاده از فارغ‌التحصیلان دکتری بر اساس کارنامه علمی پژوهشی
9- ایجاد تسهیلات قانونی به‌منظور تشویق و افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مقوله پژوهش
10- کاهش دوره خدمت استادان به‌منظور جذب نیروی جوان و تحصیل‌کرده
11- چندشغله نبودن اعضای هیئت‌علمی و سایر کارکنان

اقدامات صورت گرفته توسط کمپین دانشجویی

کمپین مطالبات دانشجویان دکتری که از خردادماه امسال شکل‌گرفته است، در طول 3 ماه اخیر فعالیت‌ها و دیدارهایی را در راستای پیگیری مطالبات خود انجام داده‌اند که در ادامه به خلاصه‌ای از آن‌ها اشاره‌شده است.

1- دیدار با محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس
2- پیگیری موضوع ردیف بودجه مستقل دانشجویان دوره دکتری
3- همراهی بیش از 30 دانشگاه کشور برای پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری
4- دیدار نمایندگان دانشجویان با 120 نماینده مجلس شورای اسلامی

همچنین بر اساس اخبار منتشرشده در کانال تلگرامی پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری، قرار است برخی از دانشجویان دکتری با سید ضیا هاشمی سرپرست وزارت علوم دیدار کرده و در این دیدار علاوه بر تأکید بر موضوعاتی همچون بودجه، اموری نظیر اصلاح آیین‌نامه سنوات، پرداخت وام به دانشجویان ترم‌های 9 و 10 پیگیری شود.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر