شیوه اخذ مالیات مربوط به 50 سال قبل است

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با انتقاد از سازمان امور مالیاتی در گرفتن مالیات‌های سنگین از مردم، گفت: شیوه سازمان امور مالیاتی در اخذ مالیات مربوط به 50 سال قبل است و به همین دلیل شکایات زیاد از سوی مردم از نحوه اخذ مالیات‌های سنگین که باعث تعطیلی برخی کارخانه‌ها و تعدیل نیروها شده، به ما رسیده است

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید شیوه اخذ مالیات در کشور اصلاح شود، اظهار کرد: کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و خدماتی از نحوه اخذ مالیات بر درآمد و مالیات ارزش‌افزوده شکایت دارند و در مراجعات به نمایندگان مجلس همواره نگران و گله‌مند و خواستار اصلاح روش سازمان امور مالیاتی هستند.

وی افزود: متأسفانه ممیزین مالیاتی در گرفتن مالیات اعداد و ارقام بالایی ذکر می‌کنند و مردم نیز آن را غیرعادلانه و غیرمنصفانه می‌دانند.

چهره شاخص اصولگرایان در مجلس با بیان اینکه مردم حق اعتراض دارند، گفت: معمولاً شکایت از مالیات‌های سنگین در هیئت‌های حل اختلاف مطرح می‌شود و در بیشتر موارد در این هیئت‌ها جانب مردم گرفته نمی‌شود.

پور مختار با بیان اینکه این مالیات‌ها مبنای منطقی و درستی ندارد، خاطرنشان کرد: حتی این اعتراضات و شکایات در هیئت‌های حل اختلاف عالی هم به نتیجه نمی‌رسد و مشکلات حل‌وفصل نخواهد شد.

وی تصریح کرد: تعطیلی کارخانه‌ها، تعدیل نیروها و حتی فعالیت‌های زیرزمینی برای ندادن مالیات‌های سنگین ازجمله مضرات این شیوه اخذ مالیات‌ها است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: در حال حاضر مسئولین سازمان امور مالیاتی به دلیل نداشتن شیوه درست اخذ مالیات، از میزان خرید کارخانه‌ها مالیات می‌گیرند درحالی‌که میزان خرید دلیل بر ارزش‌افزوده نیست.

پور مختار گفت: مأمورین سازمان مذکور چون توان مدیریت و رصد کار را ندارند، آسان‌ترین شیوه که همان مالیات بر خرید است را انتخاب کردند درحالی‌که این روش صحیح اخذ مالیات نیست چراکه همواره کالای خریده شده، به کالای بهتر تبدیل نمی‌شود تا ارزش‌افزوده داشته باشد.

وی با تأکید بر اصلاح رویکرد و شیوه اخذ مالیات در کشور گفت: سازمان امور مالیاتی باید رویکرد، شیوه و روش خود را اصلاح کند و مالیات باید منطقی، عادلانه و منصفانه باشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: شیوه‌ای که سازمان امور مالیاتی در حال حاضر استفاده می‌کند، مربوط به 50 سال پیش است درحالی‌که شیوه‌های نوین اخذ مالیات در جهان تجربه‌شده که می‌تواند از این شیوه‌ها بهره گرفت.

پور مختار به معضل فرار مالیاتی در کشور اشاره کرد و گفت: مسئولین باید با انجام وظایف خود جلوی فرار مالیاتی را بگیرند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر