بازسازی واحدهای زلزله‌زده خراسان شمالی نباید به تخصیص اعتبار موکول شود

  استاندارخراسان شمالی گفت: فرایند بازسازی واحدهای آسیب‌دیده از زلزله اردیبهشت‌ماه نباید به تخصیص اعتبارات ابلاغی اعم از خسارات و تسهیلات مصوب، موکول و متوقف شود بلکه باید با تکیه‌بر اعتبارات و امکانات داخلی استان، کارها به‌سرعت پیش رود تا به‌محض تخصیص اعتبار مصوب، جایگزین آن منابع شود.

 به گزارش شرق 24،محمدرضا صالحی اظهار داشت: با توجه به نزدیک بودن فصل سرما، باید با بهره‌گیری از روش‌های مدیریتی منعطف و پیگیری و هماهنگی‌های لازم، از منابع موجود استفاده بهینه داشت تا مشکلات مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، وی درباره نحوه بازسازی واحدهای مسکن مهر آسیب‌دیده در شهرک گلستان بجنورد هم گفت: برای واحدهایی که هنوز به متقاضیان آن‌ها تحویل داده نشده است، مبالغ دریافتی در قالب خسارت بیمه و کمک‌های بلاعوض و تسهیلات، در اختیار پیمانکار انبوه‌ساز یا تعاونی قرار می‌گیرد تا برای بازسازی هزینه شود ولی برای واحدهایی که متقاضیان از قبل در آن‌ها سکونت داشته‌اند، اگرچه این مبالغ در اختیار مالکان قرارداده می‌شود اما باید سهمی از آن‌هم برای بازسازی مشاعات ساختمان‌ها در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه بازسازی مسکن روستایی زلزله‌زده در استان تاکنون بیش از 400 واحد تکمیل و آماده بهره‌برداری شده و بقیه واحدها هم در فرایند بازسازی است. صالحی افزود: منتظر ابلاغ و تخصیص تسهیلات از سوی بانک مرکزی هستیم تا بازسازی همه واحدهای خسارت‌دیده ازجمله در مسکن مهر را با شتاب بیشتری پیش ببریم.

رئیس شورای مسکن استان هم چنین آسیب‌شناسی دقیق مسائل به‌ویژه شناسایی و برخورد با مقصران احتمالی در ساخت واحدهای مسکن مهر دچار خسارت در اثر زمین‌لرزه را مورد تأکید قرارداد. صالحی به دستگاه‌های عضو و متولی هم تکلیف کرد که آمارهای دقیق از وضعیت واحدهای تحویل داده‌شده یا در شرف تحویل و واحدهای دچار خسارت ارائه دهند.

توجه به مقاوم‌سازی بناها و فرهنگ‌سازی برای گسترش پوشش بیمه و ارزیابی و پرداخت دقیق غرامت از سوی شرکت‌های بیمه‌گر، دیگر نکات مورداشاره و تأکید مهندس صالحی در این نشست بود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر