کارمندانی که روزی خودشان را کم می‌کنند!

برخی از کارشان کم می‌کنند یا به تعبیر دقیق‌تر خیانت‌درامانت می‌کنند تا مثلاً به درآمد بیشتری برسند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از  تراز، در بحث رزق و روزی نخستین جایی که ذهن ما به سمت آن متوجه می‌شود کسب‌وکار و تجارت است. البته قطعاً باید انسان کسب سالم و تجارت سودمندی داشته باشد ولی این‌همه ماجرا نیست! امور دیگری هم برافزایش و کاهش رزق و روزی مؤثرند که در نگاه اول چندان ارتباطی با رزق فراوان ندارند.

ازجمله اینکه امام علی (ع) دو عامل بسیار مهم برای موفقیت در زندگی و افزایش روزی را بیان فرمودند: نیت خوب، اخلاق پسندیده و گشاده.

نیت خوب یعنی اگر عبادت می‌کنیم نیتمان خالصانه باشد، برای رضای خالق انجام بدهیم نه برای خوش آمدن مخلوق. سعة خُلق هم از وسعت و گشادگی می‌آید، یعنی انسان مؤمن باید خلق گشاده داشته باشد. حالا خُلق گشاده یعنی چه!؟ یعنی با آغوش باز، با روی باز، با لبخند و مهربانی با مردم و مشکلاتشان برخورد کند.

اگر کسی نزد او آمد و مشکلی داشت آن‌قدر سعه خُلق دارد که طرف خجالت نمی‌کشد مشکلش را با او در میان بگذارد.

یکی دیگر از موارد مؤثر برافزایش روزی در کلام مولی‌الموحدین (ع) امانت‌داری است:

"الْأَمَانَةُ تَجُرُّ الرِّزْقَ وَ الْخِیانَةُ تَجُرُّ الْفَقْر"
امانت‌داری روزی می‌آورد و خیانت‌درامانت فقر. (تحفل العقول، ص ۲۲۱)

سه نکته:

 امانت‌هایی که اصلاً به آن‌ها توجه نداریم

اگر تعریف امانت‌داری و مصادیق اصلی آن را نشناسیم شاید به‌درستی متوجه معنای این بیان شریف حضرت نشویم. آیا به‌صرف اینکه من از دوستم یا همسایه یا از کتابخانه چیزی به امانت گرفتم و پس دادم این می‌شود امانت‌داری؟ البته این‌ها همگی مصادیق امانت‌داری هستند اما آنچه بسیار حائز اهمیت است این است که ما امکانت هایی را که به‌ظاهر مخفی هستند ولی نزد ما وجود دارند به‌درستی محافظت نماییم. مثلاً عمر ما نزدمان امانت است؛ مال و ثروت هم امانت خدا نزد بندگان است. از این‌ها واضح‌تر مسئولیت‌هایی که در طول زندگی می‌پذیریم همگی امانت هستند.

کارمندان حواسشان باشد

مشاغل و مسئولیت‌هایی که در اختیار همه ما قرار می‌گیرد امانت است. برای مثال ۸ ساعت در روز بنده باید وقت بگذارم و این امانت را به‌درستی محافظت کنم، کارم را دقیق انجام بدهم، از زیر کار در نروم، در ساعت اداری دنبال کارهای شخصی نباشم، ارباب‌رجوع را سر نداوانم و اموال بیت‌المال را ارث پدری‌ام ندانم و حیف‌ومیل نکنم. اگر من به این مسائل توجه ندارم یعنی در این مسئولیتی که امانت نزدم است خیانت کرده‌ام.

کارمندانی که با دست خود روزی‌شان را کم می‌کنند


جالب اینکه برخی از کارشان کم می‌کنند یا به تعبیر دقیق‌تر خیانت‌درامانت می‌کنند تا مثلاً به درآمد بیشتری برسند. یعنی از ساعت کاری این شغلشان می‌دزدند تا به کار و شغل دیگری برسند و پول بیشتری دربیاورند درحالی‌که با این کارشان مطابق سخن حضرت روزی خود را کم می‌کنند نه زیاد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر