اعتراف اصلاح‌طلبان به در اختیار داشتن دولت

انتقاد اصلاح‌طلبان از دولت روحانی پس از انتخابات باعث شده رابطه سرد اصلاحات- اعتدال شکل بگیرد اما یک فعال سیاسی این جریان معتقد است دولت در دست اصلاح‌طلبان است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، رابطه اصلاح‌طلبان و دولت اعتدال حسن روحانی پس از انتخابات هرروز سردتر از دیروز می‌شود و فعالان و سیاسیون جریان اصلاح‌طلب انتقادات فراوانی را به روحانی وارد کردند به‌خصوص اینکه اعتقاد داشتند رئیس‌جمهور محترم باید نظرات این سلیقه سیاسی را بیشتر توجه کند.

داریوش قنبری از فعالان سیاسی جریان اصلاحات و از نمایندگان سابق مجلس اظهار کرد: جریان اصلاحات از پیش از دوران مشروطه و در دوره‌ای دیگر بعد از جنگ تحمیلی و حدود یک قرن قدمت دارد و در این فرایند شکل‌های مختلفی به خود گرفته که جریان نسبتاً قوی‌ای است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت؛ البته در سال‌های مختلف مطالبات خاصی داشته و تحولاتی نیز به خود دیده است.

وی افزود: باوجوداینکه دولت هم به نحوی در اختیار اصلاح‌طلبان است باز می‌بینیم که اهرم‌های قدرت آن‌چنان در دست اصول‌گرایان است که به‌راحتی می‌توانند سرنوشت کشور را تعیین کنند؛ بنابراین نمی‌توان گفت که اصول‌گراها به تاریخ پیوسته‌اند زیرا بسیاری از ابزارهای قدرت هم‌اکنون در اختیار آن‌هاست.

سخنان قنبری به دو موضوع مهم اشاره دارد، اول اینکه عملکرد دولت روحانی را باید به‌پای اصلاح‌طلبان نیز نوشت زیرا این جریان یکی از مهم‌ترین حامیان روحانی در انتخابات بوده و بسیاری از مناصب اجرایی در دولت را در اختیار دارد و چگونه می‌شود دولت را جدای از اصلاح‌طلبان دانست.

اصلاح‌طلبان در ماه‌های اخیر به دلیل عافیت‌طلبی سعی دارند خود را از دولت جدا کنند تا اگر عملکرد دولت عملکرد مناسبی نباشد بگویند ما نبودیم.

اما اعتراف قنبری نشان می‌دهد این جریان سیاسی به‌خوبی می‌داند بخشی از دولت در اختیار همفکران اصلاح‌طلب است و این نماینده سابق به این موضوع اعتراف می‌کند.

نکته دوم این است که بسیاری از اصلاح‌طلبان معتقد بودند که دیگر اصولگرایی تمام‌شده و مردم اقبالی به این جریان سیاسی نخواهند داشت. اما همان‌طور که در انتخابات رأی حجت‌الاسلام رئیسی نان دادبخشی از جامعه نیز سلیقه اصولگرایی دارد و حالا یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید نمی‌توان گفت اصولگرایان به تاریخ پیوسته‌اند.

درهرصورت سخنان قنبری سخنانی درست است زیرا اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خود را جدای از دولت ببینند و هر عملکردی که دولت یازدهم و دوازدهم داشته به‌پای این جریان سیاسی نوشته می‌شود.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر