ترامپ در قبال ایران سیاست ریگان را پیشه کند

برنامه هسته‌ای ایران، چالش‌های منطقه‌ای و نیابتی، عنوان پیامی است که طی هفته گذشته در هیئت کارشناسی بنیاد هریتِج طنین انداز شد، جایی که کارشناسان ارشد امنیت ملی و سیاست خارجیِ آن، حول این موضوع که توافق با ایران اشتباهی بزرگ با تبعات بلندمدت است، اتفاق‌نظر داشتند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (FDD)، اظهار کرد: آنچه ریگان در قبال کمونیست‌ها انجام داد، دونالد ترامپ باید در قبال ایران انجام دهد.

واشنگتن دی سی- رئیس‌جمهور دونالد ترامپ می‌باید آنچه رئیس‌جمهور دونالد ریگان در قبال کمونیست‌ها انجام داد، در قبال ایران انجام دهد.

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها گفت: آنچه ریگان در قبال کمونیست‌ها انجام داد، دونالد ترامپ باید در قبال ایران انجام دهد. وی ذکاوت ریگان را به خاطر اعلام صریح دعوی علیه کمونیسم و بازگرداندن میراثِ قدرت آمریکایی که ریگان در رویکردش در قبال دشمنان ایالات‌متحده، آزادی و استقلال از خود برجای گذاشت را تمجید نمود.

دوبوویتز گفت: من فکر می‌کنم ما باید از تمرکز کوته بینانه مشابه بر برنامه جامع اقدام مشترک برجام فاصله بگیریم و به‌سوی سیاستی ایرانی، یعنی نسخه‌ای جدید از طرح NSDD-75  ریگان (دستورالعمل امنیت ملی سال ۱۹۷۵ در قبال شوروی) حرکت نماییم، جایی که در آن ترامپ از تمام ابزارهای قدرت آمریکا برای خنثی‌سازی و کاهش نفوذ منطقه‌ای و جهانی ایران بهره می‌گیرد و به برخی از حیطه‌های مشابهی که ریگان موردحمله قرارداد، ضربه وارد می‌سازد.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم ریگان مبنی بر رها کردن سیاست مهار در قبال اتحاد جماهیر شوروی و اتخاذ سیاست خنثی‌سازی، سلطه‌جویی این اتحاد را می‌توان در قبال سپاه پاسداران انقلاب و ایران انقلابی نیز به کار گرفت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: زمان آن رسیده که ایالات‌متحده، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکت‌های وابسته به آن را تحت تعقیب قرار دهد.

 دوبوویتز جهت مجبور ساختن تهران به پرداخت بهای بیشتر برای تبعات اقدامات سپاه پاسداران، خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شد.  

وی گفت: طی حدود یک‌زمان ده‌ساله، ایران به لطف این توافق‌نامه یک برنامه هسته‌ای در مقیاس صنعتی خواهد داشت و تمام آنچه آن‌ها باید انجام دهند، انتظار برای انقضای زمان محدودیت‌های کلیدیِ توافق‌نامه است و در آن زمان، آن‌ها با یک برنامه قانونی هسته‌ای در مقیاس صنعتی که از دیدگاه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، ظهور خواهند یافت.

دوبوویتز اظهار داشت: برجام علاوه بر محدود ساختن تمامی منابع در واشنگتن، فلج سیاسی را ایجاد کرد که برای بیش از هشت سال گذشته، مورد بهره‌برداری ایران قرار داشته است و این فلج سیاسی محصول جانبی دولت اوباما بود.

وی گفت: به‌رغم پیمان‌شکنی و وعده‌های پوچ صورت گرفته توسط دولت اوباما مبنی بر دسترسیِ سازمان انرژی اتمی به تأسیسات هسته‌ای ایران، روحانی و گروه وی این موضوع را روشن ساختند که ایالات‌متحده و سازمان انرژی اتمی هرگز به این مراکز دسترسی نخواهند داشت.

دوبوویتز یادآوری کرد: بارها و بارها از سوی دولت اوباما به ما اعلام شد که می‌توانیم به‌تمامی تأسیسات، ازجمله تأسیسات نظامی دسترسی داشته باشیم. خوب اگر به صحبت‌های ایرانیان درگذشته در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ گوش دهید، آن‌ها بارها و بارها از آیت‌الله علی خامنه‌ای گرفته تا تمامی مسئولان در مراتب پایین‌تر، مکرراً گفته‌اند که شما هرگز اجازه دسترسی به تأسیسات نظامی ما را نخواهید داشت.

وی تصریح کرد: اواخر ماه گذشته علی‌اکبر ولایتی، مشاور سیاست خارجی آیت‌الله علی خامنه‌ای گفت که آمریکایی‌ها در رویاهای خود فکر می‌کردند می‌توانند از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید نمایند. درصورتی‌که آمریکایی‌ها باید آرزوی بازدید از تأسیسات نظامی ما را به بهانه برجام یا به هر بهانه دیگری به گور ببرند.

دوبوویتز اظهار داشت: بعد از تقریباً ده سال، رژیم ایران از یک برنامه هسته‌ای قانونی و در مقیاس صنعتی که ازنظر بین‌المللی مطابق NPT است، برخوردار خواهد بود که با سانتریفیوژهای پیشرفته تقویت‌شده، موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را شامل خواهد گردید، و یک اقتصاد شکوفا چنین تلاش‌هایی را سرمایه‌گذاری کرده و هژمونی منطقه‌ای و جهانی ایران را مستحکم می‌نماید.

او هشدار داد: زمانی ایران به این مرحله‌ای می‌رسد که انتخاب گزینه‌ای میان برجام یا جنگ وجود نخواهد داشت، و درحالی‌که برجام و جنگ هر دو در کنار هم هستند و زمانی که جنگ آغاز گردد، عواقب آن به‌مراتب مخرب‌تر خواهد بود.

جیمز فیلیپس، پژوهشگر ارشد بنیاد هریتج گفت: توافق هسته‌ای، وضعیت بد را بدتر ساخته است. اگر امروز شما آنچه کره شمالی در حال انجام آن است را دوست دارید، پس از گذشت این چند سال، عاشق آنچه ایران انجام خواهد داد، می‌شوید.

فیلیپس به اهمیت ایجاد مانع در مسیر ایران برای پر نمودن خلأ ایجادشده در غرب آسیا توسط حکومت اسلامی اشاره نمود و برای مجبور ساختن تهران به پرداخت بهای بیشتر برای تبعات اقدامات سپاه پاسداران، خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شد. 

وی گفت: اگرچه اتحادیه اروپا به تمایز قائل شدن میان شاخه‌های سیاسی و نظامی حزب‌الله ادامه می‌دهد، اما در حقیقت آن‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارند.

فیلیپس گفت: سخن آخر آنکه توافق‌نامه هسته‌ای به میانه‌رو شدن ایران منتهی نگردیده، در حقیقت، آن را قدرتمندتر و جسورتر ساخته است.
جیم هانسون، رئیس گروه مطالعات امنیتی با اشاره به سیاست‌های شکست‌خورده اوباما در غرب آسیا گفت: اسرائیل متحدی بزرگ است و ما می‌توانیم از داشتن ایران به‌عنوان متحد، صرف‌نظر نماییم.

وی گفت: اسرائیل به‌عنوان کشوری که علی‌رغم داشتن ناسازگاری و رقابت اساسی در دوران اوباما، بهترین دوست ایالات‌متحده باقی ماند، تنها دوست حقیقی ما در منطقه، و ایران دشمن صلح در این منطقه است.

وی افزود: من فکر می‌کنم اگر ما هیچ‌چیز دیگری را تغییر ندادیم، این فرآیند تفکر را تغییر دادیم و یک نظم جهانی بسیار بهتر و به‌مراتب واقع‌گرایانه‌تر را ایجاد نمودیم.

وی به‌صورت طعنه‌آمیز افزود: حماس یک گروه فوق‌العاده دیگر از افراد بشردوست است که موردحمایت ایران قرار دارد، این گروه مسبب تداوم کشتار و نابودی هستند.

هانسون همچنین خاطرنشان کرد که سعودی‌ها و اردن در این مبارزه سهم بزرگی دارند، وی توصیه کرد تا کشورهای حوزه خلیج‌فارس به همراه ایران در جلوگیری از ایجاد آنچه وی به‌عنوان شورش سوم اهل سنت اشاره نمود، کمک نمایند.

وی اظهار کرد: ماه آینده، رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم خواهد گرفت که آیا تهران به برجام پایبند است یا خیر.

برایت‌بارت نیوز در ماه آوریل گزارش داد که اعضای یک گروه مخالف ایران، تصویر و اطلاعات ماهواره‌ای را ارائه نموده و گفته‌اند که توسط خبرچین‌هایی که مخفیانه در حال کار در ارتش ایران هستند، فراهم‌شده است. این اطلاعات و تصاویر نشان می‌دهد که رژیم ایران از شروط توافق‌نامه هسته‌ای تبعیت نمی‌کند.

در ماه فوریه، همین گروه مخالف برای نخستین بار گزارش اطلاعاتی را فاش کرد که محدوده اردوهای آموزشی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس، چگونگی آموزش این گروه‌ها و فرستادن نیروهای افغان و پاکستانی به سوریه و عراق برای انجام اقدامات این رژیم را مشخص می‌سازد.

به طور خلاصه، دوبوویتز گفت: ایران به ماهیت ارضی کشورهای همسایه خود احترام نمی‌گذارد. چرا باید ما به آن احترام بگذاریم؟

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر