معیشت بازنشستگان نیازمند توجه جدی است   

نماینده مردم بجنورد، مانه وسملقان، گرمه، جاجرم، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از حقوق پایین بازنشستگان گفت: معیشت بازنشستگان نیازمند توجه بیش‌ازپیش مسئولان است.

 

 

به گزارش شرق 24، علی قربانی در آیین تجلیل از بازنشستگان، مستمری‌بگیران و فرهیختگان تأمین اجتماعی خراسان شمالی اظهار داشت: از حدود دو و نیم میلیون نفر بازنشسته‌ای که در کشور وجود دارد یک و نیم میلیون نفر آن‌ها کمتر از دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند.

وی بابیان اینکه بازنشسته‌ها نیاز به حمایت مالی بیشتری دارند افزود: فرزندان بازنشسته‌ها دانشجو و دانش‌آموز هستند و یا دارای عروس و داماد هستند و این میزان دریافتی آن‌ها کفاف زندگی را نمی‌دهد.

وی با اشاره به پرداختی‌های سازمان تأمین اجتماعی به مستمری‌بگیران و بازنشسته‌های آن گفت: هم‌اکنون 140 شرکت زیرمجموعه تأمین اجتماعی فعالیت دارند اما سوددهی آن‌ها بسیار پایین است. به همین جهت باید امور مربوط به آن‌ها به بخش‌های خصوصی واگذار شود تا سوددهی بیشتری داشته باشد.

قربانی در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه بودجه کشور محدود است افزود: باید به دنبال راه‌کارهای جدید برای افزایش درآمد بود.

وی افزود: باید در وصول مالیات توجه بیشتری شده و با شناسایی افرادی که از پرداخت آن سر باز می‌زنند، مالیات‌ها را دریافت کنیم.

 بازنشسته‌ها، کوله‌بار تجربه هستند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس همچنین بازنشسته‌ها را افرادی دارای کوله‌بار تجربه خواند و تصریح کرد: متأسفانه هم‌اکنون بازنشسته‌ها حتی آن‌هایی که سن بالایی ندارند در کنج خانه نشسته‌اند و روزمرگی می‌کنند.

قربانی بابیان اینکه در کشورهای پیشرفته افراد پس از بازنشستگی به تألیف کتب یا حتی ادامه تحصیل می‌پردازند تاکید کرد: شرایط و زمینه فعالیت برای بازنشستگان در جامعه باید بیشتر فراهم‌شده و از تجربه آن‌ها بیشتر بهره ببریم. نوشتن کتاب توسط این افراد یکی از بهترین روش‌ها برای انتقال تجربیات این افراد است.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر