آمریکا بازنده شکست برجام است

رئیس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: افراد و گروه‌هایی در دولت آمریکا وجود دارند که نمی‌خواهند چالش برنامه هسته‌ای ایران به سرانجام برسد و می‌خواهند توافق هسته‌ای شکست بخورد تا بتوانند دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران تصویب شود. تصورم این است که اگر به این افراد و گروه‌ها میدان داده شود درنهایت به ضرر آمریکا تمام خواهد شد و این کار چهره و اعتبار آن‌ها را مخدوش خواهد کرد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از فرهیختگان آنلاین، از زمانی که برجام منعقدشده، مقامات آمریکایی هرروز یک بازی جدید درمی‌آورند؛ یک‌بار می‌گویند که توافق پاره می‌شود، روز دیگر از بازنگری این توافق بین‌المللی حرف می‌زنند؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید می‌کند و مقامات آمریکایی منکر می‌شوند و دگر روزی خودشان به خاطر پایبندی جمهوری اسلامی به توافق، لغو تحریم‌ها را تمدید می‌کنند.

 بازی آمریکایی بر سر برجام صدای اعتراض همه را بلند کرده، هم کارشناسان بین‌المللی و هم امضاکنندگان آسیایی و اروپایی را؛ اما به نظر نمی‌رسد واشنگتن قصد داشته باشد از این موش و گربه بازی دست بردارد.

 هانس بلیکس، رئیس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی در این خصوص اظهار کرد: رهبر ایران در سخنرانی روز گذشته خود گفته است که ایران به هرگونه نقض برجام واکنش نشان خواهد داد.

وی افزود: ایران نشان داده است که نمی‌خواهند برجام را نقض کند و به استناد گزارش‌های آژانس انرژی اتمی ایران تاکنون به تمام تعهدات خود عمل کرده است. در همین راستا افراد زیادی در آمریکا وجود دارند که می‌خواهند مسئله هسته‌ای با ایران حل‌وفصل شود. به نظر شما چه افراد و گروه‌هایی نمی‌خواهند توافق هسته‌ای با ایران به سرانجام برسد؟

وی خاطرنشان کرد: افراد و گروه‌هایی در دولت آمریکا وجود دارند که نمی‌خواهند چالش برنامه هسته‌ای ایران به سرانجام برسد و می‌خواهند توافق هسته‌ای شکست بخورد تا بتوانند دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران تصویب شود.

بلیکس تصریح کرد: تصورم این است که اگر به این افراد و گروه‌ها میدان داده شود درنهایت به ضرر آمریکا تمام خواهد شد و این کار چهره و اعتبار آن‌ها را مخدوش خواهد کرد. یک روز آن‌ها برخلاف مقررات بین‌المللی اعلام می‌کنند که از معاهده پاریس خارج می‌شوند. یک روز دیگر می‌گویند که ممکن است برجام را ادامه ندهند. اگر آمریکایی‌ها بخواهند در توافقی که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل است باقی نمانند درواقع قراری را که خودشان آن را امضا کرده‌اند، نقض کرده‌اند.

وی گفت: دولت آمریکا مانند هر قدرت دیگری در جهان نیاز دارد از اعتبار گفته خود حفاظت کند. امروز در مسئله کره شمالی، تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید آمریکا به دنبال تغییر رژیم در کره شمالی نیست. آمریکایی‌ها از پیونگ‌یانگ می‌خواهند که مسیرش را تغییر دهد درصورتی‌که اگر این کشور آمریکا را قابل‌اعتماد نبیند هیچ‌گاه این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه به چند سؤال پاسخ داده است:

- بسیاری معتقدند که این دولت ترامپ است که مخالف توافق هسته‌ای با ایران است درحالی‌که این مخالفت‌ها پیش از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نیز توسط گروه‌ها و افراد صاحب قدرت در آمریکا مطرح می‌شد. هدف این گروه‌ها برای مقابله با برجام چیست؟

+ دشمنی آمریکا و ایران قصه‌ای طولانی دارد و شاید قدمت آن به بیش از تلاش سازمان سیا برای سرنگونی دولت مصدق برگردد.

بلیکس اظهار کرد: دلیل مهم دیگری که آمریکایی‌ها علیه برجام اقدام می‌کنند ائتلاف و اتحاد آن‌ها با اسرائیل است. اسرائیلی‌ها همواره مخالفت خود را با توافقات هسته‌ای نشان داده‌اند من شخصاً تصورم این است که نه آمریکا و نه اسرائیل نمی‌خواهند کار به‌جایی برسد که تقابل نظامی با ایران صورت بگیرد. آمریکا، اسرائیل و عربستان بسیار نگران رشد و قوت گرفتن اقتصاد ایران هستند و برای همین می‌خواهند تحریم‌ها را حفظ کنند تا بتوانند از طریق اقتصادی به ایران ضربه بزنند.

- آیا تلاش دشمنان ایران برای اعمال فشارهای اقتصادی به‌منظور تحریک مردم علیه حاکمیت است یا اینکه می‌خواهند مانع پیشرفت موفقیت‌های ایران در منطقه شوند؟

+ هدف بیشتر کند کردن رشد اقتصادی ایران است به خاطر اینکه ایران کشوری پویا و در حال مدرن شدن است. باوجود مسائل بحث‌برانگیزی مانند اعدام، این کشور در میان کشورهای غربی به‌عنوان کشوری با پتانسیل و توانمندی بالای انسانی برای توسعه و رشد اقتصادی برشمرده می‌شود.


- چه نفعی برای آن دسته از افراد که در غرب با برجام مخالفت می‌کنند وجود دارد؟

+ باوجوداینکه به نظر نمی‌رسد توافق برجام توافقی عادلانه بوده باشد بااین‌وجود ایران به استناد گزارش‌های آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی به‌تمامی تعهدات خود عمل کرده است.

بلیکس گفت: به نظرم مهم‌تر از اینکه چه کسانی از مخالفت با برجام سود می‌برند گروه‌ها و افراد زیادی هستند که از برهم خوردن برجام یا اجرا نشدن به‌طور کامل متضرر خواهند شد. برای مثال فروش هواپیما به ایران می‌تواند منافع اقتصادی زیادی برای شرکت‌های آمریکایی به دنبال داشته باشد فقط مسئله فروش هواپیما نیست بلکه بخش‌های گسترده‌ای از شرکت‌های صادرکننده کالا در آمریکا به دنبال فرصت و بازار ایران هستند.

- به‌غیراز گروه‌ها و اشخاص در آمریکا، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی نیز به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه به مسائل فنی بپردازد، وارد مسائل سیاسی می‌شود؟

+ به نظر من بسیار مهم است که آژانس انرژی اتمی به تعهدات فنی خود همان‌طور که در قوانین و تعهداتش آمده است پایبند باشد.

-اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های آقای آمانو بیشتر سیاسی است تا فنی، دلیل این اظهارنظرهای سیاسی چیست؟

+ من درباره اظهارات آقای آمانو اظهارنظر نمی‌کنم ولی فضای برنامه هسته‌ای ایران یک فضای سیاسی است و این را هم می‌دانم که فشارهای سیاسی متعدد و زیادی وجود دارد. چیزی که مشخص است این است که ایران به تعهدات خود به صورت کامل عمل کرده است و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر