چگونه دانشجوی نمونه کشوری شویم؟

بعد از ورود به دانشگاه و آشنایی با تسهیلات و خدمات رفاهی و آموزشی، چیزهای دیگری هم به چشم می‌خورد که دانشجو را وسوسه می‌کند؛

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، هر دانشجویی با شنیدن عبارت «دانشجوی نمونه» احتمالاً نخستین سؤالی که برایش ایجاد می‌شود این است که چگونه می‌توان دانشجوی نمونه شد.

جزئیات فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه به‌تازگی از سوی ابوالحسن ریاضی، معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان اعلام‌شده است. بر این اساس همه متقاضیان شرکت در بیست و ششمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه می‌توانند از ۱۵ تا ۳۰ مهرماه به سامانه  nemooneh.saorg.ir مراجعه و ثبت‌نام الکترونیکی خود را انجام دهند.

سال گذشته 40 دانشجو که 13 نفر از وزارت بهداشت و 27 نفر از وزارت علوم معرفی‌شده بودند، به‌عنوان دانشجوی نمونه برگزیده شدند اما به گفته صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان، علت کاهش تعداد دانشجویان نمونه طی سال‌های اخیر، افزایش کیفیت خدمات بوده است.

این در حالی است که این تعداد در سال 93 به 60 نفر می‌رسید اما از سال‌های بعد این تعداد به 40 کاهش یافت.

اضافه شدن جوایز غیر نقدی به سبد جوایز امسال

از طرفی به گفته ریاضی، طبق مصوبات شورای سیاست‌گذاری جشنواره، برگزیدگان کشوری این دوره علاوه بر دریافت هدیه نقدی، امکان ادامه تحصیل بدون آزمون (برای منتخبین کارشناسی و کارشناسی ارشد) و فرصت مطالعاتی خارج از کشور با تأمین هزینه صددرصدی (برای منتخبین مقطع دکتری) و با هماهنگی‌های انجام‌یافته با بنیاد ملی نخبگان، از جوایز دانشجویی این بنیاد نیز برخوردار خواهند شد.

چگونه می‌توان دانشجوی نمونه شد؟

دانشجوی نمونه طبق تعریف آئین‌نامه مشترک میان وزارت علوم و وزارت بهداشت، فردی است که به لحاظ ویژگی‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و رعایت شئون دانشجویی سرآمد دانشجویان دیگر باشد؛  این دانشجویان به لحاظ سطح انتخاب به دودسته تقسیم می‌شوند:

الف) دانشجوی نمونه دانشگاهی
به دانشجویی اطلاق می‌شود که در سطح دانشگاه بالاترین امتیاز را حسب گروه تخصصی و مقطع تحصیلی در میان شرکت‌کنندگان دانشگاه محل تحصیل خود کسب و به‌عنوان دانشجوی نمونه همان دانشگاه انتخاب و معرفی شود.

ب) دانشجوی نمونه کشور
به آن دسته از دانشجویان نمونه دانشگاهی اطلاق می‌شود که به‌واسطه کسب بالاترین امتیاز در گروه و مقطع، توسط دانشگاه مدارک آنان برای ارزیابی به وزارت‌ها ارسال و در هیئت‌های داوری وزارت‌ها مورد ارزیابی و به لحاظ کسب بالاترین امتیاز در گروه تخصصی و مقطع تحصیلی در میان شرکت‌کنندگان، توسط معاونت‌های دانشجویی آموزشی وزارت‌ها، به‌عنوان دانشجوی نمونه کشوری معرفی شوند.

اما ثبت‌نام بیست و چهارمین دوره انتخاب دانشجوی نمونه کشور از 15 مهر آغازشده است و تا 30 مهر ادامه خواهد داشت. دانشجویان نیز می‌توانند برای ثبت‌نام به سامانه جشنواره دانشجوی نمونه سال 96 به آدرس nemooneh.saorg.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

نکته قابل‌توجه در این جشنواره، سهم کمتر دانشجویان علوم پزشکی است؛ علی‌رغم اینکه در وزارت بهداشت تنوع مقاطع تحصیلی بیشتر از وزارت علوم است و هر دانشگاه می‌تواند در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه‌ای (عمومی)، دکترای تخصصی PH.D و دکترای بالینی (تخصصی) و فوق تخصص، دانشجوی نمونه معرفی کند، اما دانشجویان علوم پزشکی نصف دانشجویان غیر علوم پزشکی سهم و شانس برگزیده شدن به‌عنوان دانشجوی نمونه کشوری را دارند که احتمالاً به علت نسبت تعداد این دانشجویان است.

چرا امسال زودتر اعلام شد؟

اما شاید برایتان سؤال باشد که چرا این اطلاعیه امسال زودتر از سال‌های گذشته منتشرشده است؛ دراین‌باره نیز معاون سازمان امور دانشجویان گفته است: علت اطلاع‌رسانی زودهنگام در شهریورماه به تمام دانشگاه‌ها و سایت‌های خبرگزاری و همچنین سامانه مذکور این است که متقاضیان بتوانند فرصت کافی برای جمع‌آوری مستندات را داشته و همچنین متقاضیان مقطع  تحصیلات تکمیلی (مطابق با جدول موجود در صفحه اصلی سامانه) که شرط آزمون زبان برای آنان الزامی است نسبت به کسب شرط لازم اهتمام ورزیده تا موفق به ثبت‌نام در بیست و ششمین جشنواره  دانشجوی نمونه شوند.

اگر حداقل دو نیمسال تحصیلی را با معدل کل در هر یک از مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته (16)، کارشناسی ارشد (17)، دکترای حرفه‌ای (16) و دکترای تخصصی Ph.D(17) و دکتری تخصصی بالینی (15) گذراندید می‌توانید به آدرس nemooneh.saorg.ir مراجعه و در این رقابت شرکت کنید.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر