باید جامعه را از «نفهمیدن» نجات داد / کار متفاوتی که امام حسین (ع) انجام داد

ظهر عاشورا بعدازآن همه مصیبت، امام حسین (ع) خودش را دوباره و به‌طور کامل به مردم معرفی می‌کند. همه سپاه مقابل، گواهی می‌دهند که او را به جزئیات می‌شناسند؛ و درست در همین نقطه طلایی، امام حسین (ع) به آنان اثبات می‌کند که شما می‌دانید اما نمی‌فهمید. در همین «فاصله دانستن تا نفهمیدن» است که خون امام معصوم بر خاک ریخته می‌شود.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از جهان نیوز، انسان، کودک است مگر آنکه عقلش کامل شود. اهل معرفت می‌گویند آدمی که به دنیا می‌آید در مرتبه حیوانی است. اشتراکات او با حیوانات، بروز بیشتری دارد. میل به خوردن، خوابیدن، ترسیدن، غضب کردن و لذت بردن، همه وجودش را پر کرده است. پس انسان از همان نقطه تولد، باید لحظه‌به‌لحظه بکوشد تا خصائص انسانی را که در فطرت پاکش نهفته است روشن ساخته و بر وجودش حکم‌فرما کند. او باید همه این مسیر را با «عقل» بپیماید. باید غضب، وهم و شهوت خودش را تحت ریاست عقل درآورد. وگرنه انسان شدن آدم به‌اضافه شدن عمر نیست. چه‌بسا کهن‌سالانی که هنوز کودک‌اند و جوانانی که بالغ و عاقل‌اند.

حال همین تعبیر در خصوص جامعه نیز صادق است. یک جامعه انسانی می‌تواند در مرحله کودکی باشد و جز لذت و منفعت، هیچ‌چیز دیگری را درک و فهم نکند، و در سوی دیگر طیف، جامعه‌ای می‌تواند به عقلانیت رسیده و از سه مرحله 1- لذت، 2- نیاز و 3- مصلحت عبور کرده باشد و به ایثار و فداکاری و رستگاری دست پیداکرده باشد.
البته همواره یک نسبت بده بستان، بین جامعه و فرد برقرار است. جامعه کودک، آدم‌ها را هم کوتوله بار می‌آورد و آدم‌های رشید، جامعه را به سمت تحول می‌کشاند.

مصلحان اجتماعی هموار، نسبت به رشد جامعه دغدغه داشته‌اند. در صدر ایشان انبیاء بزرگ و امامان معصوم در تراز صالح‌ترین و مصلح‌ترین موجودات، مسؤولیت پیشرفت جامعه و عاقل کردن او را به دوش کشیده‌اند. بی‌تردید تاریخ همانند حرکت اباعبدالله (ع) سراغ ندارد؛ حرکتی پردامنه، متفاوت و جریان ساز، که تاریخ را به دونیمه تبدیل کرده است.

آن چیزی که امام حسین (ع) به مصاف آن شتافت، «نفهمیدن مردم» بود. او با جامعه‌ای مواجه شده بود که نمی‌فهمید، نمی‌دانست، جاهل بود، کودک بود، اشتراکات حیوانی‌اش سرتاسر زندگی را تیره‌وتار کرده بود. اصلاً نمی‌توانست حق را تشخیص دهد و اگر هم تشخیص می‌داد، تاب‌وتوان پاسداری و حفاظت از او را نداشت. اینجاست که فرزدق شاعر در تحلیلی جامعه‌شناختی به امام حسین (ع) عرضه می‌دارد مردم کوفه را دیدم درحالی‌که قلب‌هایشان با تو بود و شمشیرهایشان علیه تو.

جامعه پیمان‌شکن، کودک است. از عقل بهره ندارد. جامعه‌ای که بدی‌ها و پلیدی‌های یزید را نمی‌بیند، کور و نابیناست. جامعه‌ای که میل به سکون و عافیت دارد و نمی‌تواند در میدان کربلا، به نفع امام حسین (ع) هزینه بدهد، این جامعه به شیرخوارگی جهل مبتلا شده است.

برای همین است که امام حسین (ع) در سرتاسر قیام، از مدینه تا مکه و ازآنجا تا کربلا، همواره باعقل‌های مردم سخن گفته است. وقتی‌که از مدینه خارج می‌شود به او می‌گویند شبانه و از بیراهه برو، اما قبول نمی‌کند چراکه می‌خواهد همه‌چیز علنی باشد تا همه تا همیشه بدانند که او به دنبال چیست؟

ظهر عاشورا بعدازآن همه مصیبت، روی شترسوار می‌شود و بلندبلند از مردم سؤال می‌پرسد و نسب پاک خودش را به رخ می‌کشد. اما همه سپاه مقابل، گواهی می‌دهند که او را به جزئیات می‌شناسند؛ و درست در همین نقطه طلایی، امام حسین (ع) به آنان اثبات می‌کند که شما می‌دانید اما نمی‌فهمید. در همین «فاصله دانستن تا نفهمیدن» است که خون امام معصوم بر خاک ریخته می‌شود.

اما تاریخ گواهی می‌دهد که خون حسین (ع)، مرحله جدیدی از فهمیدن را در تاریخ بشری، احیاء و استوار کرده است. پس، باید باور کرد حسین (ع) پیروز میدان است. هر آن‌کس که می‌خواهد کار حسینی کند، باید به فهمیدن و عقل ورزی جامعه بپردازد، پس حتماً پیروز خواهد بود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر