نخستین طرح پیاده راه استان در بجنورد اجرا می‌شود

رئیس گروه حمل‌ونقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی از اجرای طرح پیاده راه در استان برای نخستین بار در بجنورد خبر داد.

احسان رستمی کمند در گفت‌وگو با شرق 24 ضمن اشاره به مصوبات چهارمین جلسه شورای هماهنگی ترافیک استان (همتا) اظهار داشت: در این جلسه مصوب شد که 31 شهریورماه برای نخستین بار در استان همزمان با روز جهانی بدون خودرو (22 سپتامبر) و همچنین آغاز هفته دفاع مقدس، طرح پیاده راه در مسیر چهارراه مخابرات تا میدان شهید مرکز استان اجرا شود.

وی افزود: این طرح قرار است روز جمعه از ساعت 17 الی 22 اجرا شود که طبق آن تردد هرگونه وسیله نقلیه در این مسیر ممنوع خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شد شهرداری بجنورد ضمن بررسی آمار دقیق ساکنان و خودروهای آن‌ها در کوچه‌های این مسیر با تأمین نظر پلیس راهور، اقدامات ترافیکی لازم از قبیل تعبیه تابلو و علائم، تغییر احتمالی جهت‌های حرکتی و سایر موارد را به انجام برساند.

رستمی کمند با اشاره به هدف از آغاز اجرای این طرح در استان گفت: اصل فلسفه وجودی پیاده راه‌ها صرفاً عملکردهای فیزیکی و ارتباطی، تثبیت و تقویت برخی کاربری‌ها و مسائل اقتصادی نیست بلکه گسترش ارتباطات و تعاملات اجتماعی، فرهنگی و ایجاد مقیاس انسانی در عرصه عمومی است.

وی در ادامه به انواع پیاده راه‌ها به لحاظ محدودیت حرکت سواره اشاره کرد و افزود: پیاده راه‌ها به سه نوع پیاده راه‌هایی که هیچ وسیله نقلیه‌ای اجازه تردد در آن‌ها را ندارد، پیاده راه‌هایی که بعضی وسایل نقلیه بسیار کم‌سرعت اجازه تردد در آن‌ها را دارد و پیاده راه‌هایی که در ساعات خاصی از روز (معمولاً عصرها) و یا روزهای خاصی از هفته یا سال مانع ورود وسایل نقلیه می‌شوند دسته‌بندی می‌شود که پیاده راه کنونی در مرکز استان نوع سوم انواع آن‌ها است.

رئیس گروه حمل‌ونقل و ترافیک استانداری خراسان شمالی اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته این طرح قرار است فعلاً جمعه‌ها در مرکز استان اجرا شود.

نظرات

ارسال نظر