روابط فرهنگی و تجاری خراسان شمالی و ترکیه افزایش می‌یابد

سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد و استاندار خراسان شمالی در نشست مشترکی با تأکید بر توسعه مراودات فرهنگی، تجاری و سرمایه‌گذاری، بر ایجاد پیوند خواهرخواندگی بین شهرها و همکاری در حوزه گردشگری تأکید کردند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در نشست سرکنسول جمهوری ترکیه که عصر سه‌شنبه در بجنورد برگزار شد، با اشاره به قابلیت‌های بالقوه و ظرفیت‌های بالفعل این خطه در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی اظهار کرد: خراسان شمالی ازنظر بهره‌مندی از مواهب طبیعی و برخورداری از اقلیم متنوع و نیز سکونت اقوام مختلف با فرهنگ‌های متفاوت، ایران کوچک محسوب می‌شود.

محمدرضا صالحی با اشاره به پیشینه تاریخی کهن 10 هزارساله، تنوع سرزمینی و اقلیمی و وجود قومیت‌های مختلف با فرهنگ‌های خاص و هنرهای منحصربه‌فرد در بخش‌های مختلف استان، از این موارد به‌عنوان نقاط برجسته خراسان شمالی در حوزه صنعت گردشگری یادکرد و گفت: تردد سالانه 20 میلیون مسافر از این استان که بین مشهد مقدس و شمال ایران سفر می‌کنند، یکی دیگر از قابلیت‌های این استان در حوزه گردشگری است.

وی افزود: استفاده از بخش هتل داری، ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی، راه‌اندازی شهرک‌های توریستی و دهکده‌های گردشگری و مجتمع‌های خدمات رفاهی و بین‌راهی از دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه به شمار می‌رود.

صالحی به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت و کشاورزی استان هم اشاره کرد و گفت: توسعه صنایع بزرگ استان و ایجاد صنایع پایین‌دستی آن‌ها، توسعه باغ‌ها در اراضی شیب‌دار، کشت و فراوری گیاهان دارویی، صنعت دام‌پروری و صنایع تبدیلی این بخش ازجمله صنایع لبنی و زنجیره تولید گوشت، نوغان‌داری، پرورش اسب اصیل ترکمن، صنایع بسته‌بندی و فراوری میوه ازجمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خراسان شمالی است.

استاندار تأکید کرد: آمادگی کامل در استان برای حمایت از سرمایه‌گذاران وجود دارد و این حمایت‌ها در مراحل مختلف اعم از تسهیل و تسریع در صدور مجوز، واگذاری زمین، ارائه انواع تسهیلات سرمایه‌گذاری به‌ویژه در بخش امور مالیاتی و امثال آن است.

صالحی هم‌چنین قابلیت‌های خراسان شمالی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر (ساخت نیروگاه‌های خورشیدی و بادی) و صدور مجوزهای متعدد در این زمینه و آغاز احداث بزرگ‌ترین نیروگاه برق خورشیدی کشور در جاجرم با سرمایه‌گذاری خارجی را خاطرنشان کرد و این حوزه را نیز از دیگر فرصت‌های حضور سرمایه‌گذاران در خراسان شمالی دانست.

 سرکنسول ترکیه در مشهد مقدس هم در این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی مردم خراسان شمالی با ترکیه تصریح کرد: در این استان احساس آرامش داریم و به‌هیچ‌وجه احساس غربت نمی‌کنیم.

محمت دوغان به ظرفیت‌های فراوان این خطه به‌ویژه در حوزه گردشگری اذعان کرد و گفت: فروردین آینده هیئتی از سرمایه‌گذاران ترکیه در حوزه گردشگری از مشهد دیدن خواهند کرد و تلاش می‌کنیم دیداری هم از خراسان شمالی داشته باشند تا زمینه گسترش مناسبات در این حوزه فراهم شود.
وی با تأکید بر تقویت روابط دوجانبه و تحکیم پیوندهای جامعه علمی و علاقه‌مندان به همکاری‌های فرهنگی، خطاب به استاندار خراسان شمالی پیشنهاد کرد، مقدمات خواهرخواندگی بجنورد با یکی از شهرهای ترکیه، فراهم و کرسی زبان ترکی هم در دانشگاه مرکز استان دایر شود.

وی با افزودن این‌که گسترش ارتباطات فرهنگی به توسعه مبادلات بازرگانی و سرمایه‌گذاری منجر می‌شود، آیندهٔ روابط دو ملت ایران و ترکیه را درخشان توصیف کرد.

 دوغان هم‌چنین حضور نمایندگان خبرگزاری آناتولی در خراسان شمالی را فرصتی برای معرفی این خطه به عموم مردم ترکیه به‌ویژه، علاقه‌مندان به سفر و گردشگری و نیز صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران دانست و بر افزایش همکاری‌های دوجانبه در این بخش نیز تأکید کرد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر