۳ پیشنهاد برای خرید کتب دانشگاهی با قیمتی ارزان

هزینه خرید کتاب دانشگاهی و تخصصی هزینهٔ زیادی را ایجاد می‌کند، خصوصاً در رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی آن‌قدر سنگین است که حتی می‌توان پیشنهاد داد که صندوق رفاه دانشجویان وامی جداگانه برای تهیه کتاب دانشجویان در نظر بگیرد و یا دست‌کم برای ارائه تخفیف به دانشجویان توافق شود.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران؛ یکی از دغدغه‌های دانشجویان، علی‌الخصوص دانشجویان جدیدالورود، در همه مقاطع تحصیلی، تهیه کتاب‌هایی است که اساتید دانشگاه برای مطالعه و امتحانات پایان‌ترم پیشنهاد می‌کنند.

 هزینه خرید این کتاب‌ها که اکثر در دروس تخصصی پیشنهاد می‌شوند، خصوصاً در رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی آن‌قدر سنگین است که حتی می‌توان پیشنهاد داد که صندوق رفاه دانشجویان وامی جداگانه برای تهیه کتاب دانشجویان در نظر بگیرد و یا دست‌کم دانشگاه‌ها با مراکز انتشار کتب برای ارائه تخفیف به دانشجویان توافق کنند.

به‌هرحال، با توجه به فراهم نشدن شرایط فوق، در ادامه قصد داریم راه‌هایی را که می‌توانید کتب دست‌دوم دانشگاهی را باقیمت‌هایی بسیار پایین خریداری کنید را پیشنهاد دهیم:

مرکز تبادل کتاب مرکزی برای مبادله کتاب است که دویست هزار جلد کتاب را در خود جای‌داده و به افراد امکان می‌دهد تا کتاب‌های خود را با کتاب‌های دیگران تعویض کنند. گردش کار در این مرکز که توسط جمعی از علاقه‌مندان به حوزه کتاب‌خوانی راه‌اندازی شده به‌این‌ترتیب است که امکان «تبادل کتاب با کتاب» فراهم‌شده است اما افرادی که کتابی برای مبادله ندارند نیز می‌توانند با پرداخت وجه نقد، اعتبار دریافت کرده و از کتب عرضه‌شده، کتاب‌های موردنظر خود را با تخفیف‌های وِیژه 30، 50 و 70 درصد انتخاب کنند.

دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز تبادل کتاب، کتاب‌های مدنظر خود را جست‌وجو کنند. در ضمن قادر خواهید بود که پس‌ازاینکه درس و ترم موردنظر را با موفقیت پشت سر گذاشتید، کتاب‌های خود را در همین مرکز تبادل کنید و آن‌ها را به فروش برسانید.

البته پیشنهاد می‌شود که به‌صورت حضوری در این مرکز حضور پیدا کنید و کتاب‌های خود را پیدا کنید، چراکه ممکن است سایت این مرکز به‌خوبی به‌روزرسانی نشود و شما از یافتن کتاب‌های خود ناامید شوید.

* آدرس مرکز تبادل کتاب:  تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی پشت بازارچه کامپیوتر رضا

* شماره تماس: 66177892

* آدرس اینترنتی: tabadolketab.com

با توجه به گسترش دسترسی به اینترنت در ایران، خریدوفروش کتاب به‌صورت مجازی، اقدامی عجیب و دور از ذهن به‌حساب نمی‌آید، در ادامه 2 سایتی که می‌توانید کتاب‌های دانشگاهی را ازآنجا تهیه کنید را معرفی خواهیم کرد:

1- سایت دیوار
کاربران فضای مجازی به‌خوبی با سایت «دیوار» آشنایی دارند و حتی ممکن است سابقه خریدوفروش در آن را هم داشته باشند. در دیوار کاربران مستقیماً باهم تماس می‌گیرند و هیچ واسطه‌ای در این میان وجود ندارد، بنابراین دانشگاهیان هم می‌توانند با مراجعه به این سایت و جست‌وجوی کتب خود، با فروشنده آن تماس گرفته و ضمن اطلاع از جزئیات آگهی حتی تخفیف بیشتری را دریافت کنند.

 دانشجویان می‌توانند پس‌ازاینکه ترم درسی را پشت سر گذاشتند و نیازی به کتاب‌های خریداری‌شده نداشتند، از طریق همین سایت کتب خود را مجدداً به فروش برسانند و قسمتی از هزینه‌ای که بابت خرید کتاب کرده‌اند را جبران نمایند.

2- سایت شیپور
یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن کتاب‌های دانشگاهی خود را با قیمتی پایین تهیه کنید سایت خریدوفروش شیپور است. خریدوفروش در این سایت شباهت زیادی به سایت دیوار دارد و با جست‌وجویی ساده می‌توانید به کتب موردنظر خود دست پیدا کنید و بدون واسطه آن را از فروشنده دریافت نمایید.

برای مثال کافی است در قسمت جست‌وجوی سایت شیپور، عبارت «کتاب دانشگاهی» را وارد نمایید تا درنتیجه این جست‌وجو با صفحات متعددی پیرامون این موضوع مواجه شوید و کتاب موردنظر خود را یافت کنید.

  بی‌شک دانشجویانی که از میدان انقلاب تهران و کتاب‌فروشی‌های آن گذر کرده باشند، به‌خوبی می‌دانند یافتن کتاب‌های دست‌دوم در این محل، کار چندان دشواری نیست. کافی است قدم‌زنان از مقابل کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب عبور کنید تا آن‌وقت صدای مغازه‌داران را بشنوید که فریاد می‌زنند: «کتاب دست‌دوم دانشگاهی یا کنکوری می‌خواهید تشریف بیارید فلان بازارچه». وقتی درخواست یکی از آن‌ها را قبول کنید و وارد مغازه شوید، خواهید دید با دنیایی از کتاب‌های دست‌دوم مواجه می‌شوید که ازنظر شما در اوج کج‌سلیقگی و بی‌نظمی چیده شده‌اند و فکر می‌کنید یافتن کتاب مدنظرتان در بین آن‌همه کتاب، نشدنی است. اما ناگهان متوجه می‌شوید آن مغازه‌دار به‌خوبی از محل کتاب‌های شما خبر دارد و شما را دریافتن کتاب مدنظرتان راهنمایی خواهد کرد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید کتاب‌های دانشگاهی یا کنکوری خود را با قیمتی ارزان‌تر بخرید حتماً به کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب سری بزنید.

 تشکل‌های دانشجویی و یا انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها می‌توانند جهت برنامه‌ریزی بهتر برای استقبال از دانشجویان، نمایشگاهی برای «تبادل کتاب» برپا کنند. البته اجرای ایده تبادل کتاب‌های درسی دانشجویان با یکدیگر، مربوط به‌روز استقبال از دانشجویان جدیدالورود نیست و بهتر است در هفته‌های دوم یا سوم مهرماه انجام شود.

 از طرفی باید در نظر داشت که برگزاری این برنامه در فضای مجازی هم امکان‌پذیر است و هم‌اکنون بسیاری از دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی چون «اینستاگرام» و یا «تلگرام»، مبادرت به تبادل کتاب با یکدیگر می‌کنند.

انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر