شمخانی: رویکردهای تجزیه‌طلبانه زمینه‌ساز ناامنی و بی‌ثباتی در عراق است/ قیام مردم فلسطین پاسخ کوبنده‌ای به سیاست‌های سازشکارانه کشورهای منطقه است

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم و به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سرلشکر عرفان محمود عبدالغفور عبدالله الحیالی وزیر دفاع عراق که به تهران سفر کرده است عصر امروز (یکشنبه) با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون آخرین تحولات منطقه و روابط دفاعی میان دو کشور با وی گفتگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با تجلیل از ایستادگی حماسی مردم، ارتش و نیروهای مردمی عراق برابر تهدیدات گروه‌های تروریستی اظهار داشت: همکاری نزدیک میان کشورهای قربانی تروریسم در منطقه به‌منظور مقابله نظامی، امنیتی و فرهنگی با تروریسم ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و عاملی بازدارنده در مسیر شکل‌گیری مجدد تروریسم و دخالت نظامی بیگانگان به‌بهانه مقابله با آنان خواهد بود.

شمخانی افزود: در حالی که مقامات آمریکایی و ائتلاف ادعایی مقابله با تروریسم، بازپس‌گیری مناطق اشغال‌شده از سوی داعش را نیازمند نبردی هفت‌ساله عنوان می‌کردند؛ دولت، ارتش و نیروهای مردمی عراق با حمایت مرجعیت دینی و با اتکا به توان و استعداد بومی خود توانستند در مدت کوتاهی سرزمین‌های اشغالی را آزاد کنند و تروریست‌های تکفیری را به خاک مذلت بنشانند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام وحدت سرزمینی و یک‌پارچگی ملی در عراق را ضامن ثبات، امنیت و حفظ منافع همه اقوام و طوایف عراق دانست و تصریح کرد: رویکردهای تجزیه‌طلبانه می‌تواند بستری برای توسعه طمع‌ورزی دشمنان عراق و زمینه‌ساز ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در آینده این کشور باشد.

نماینده مقام معظم رهبری تأکید کرد: دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته پشتیبان نیروهای مسلح عراق خواهند بود و در راستای استقرار کامل امنیت و آرامش در این کشور و محو کامل تهدیدات تروریستی در تمام عرصه‌های مورد نیاز از جمله بازسازی و توسعه شهرها همکاری خواهند داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه به‌ویژه جنایت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در قدس تأکید کرد: قیام مردم فلسطین با گستردگی کم‌سابقه در مسجدالاقصی پاسخ کوبنده‌ای به سیاست‌های سازشکارانه و توطئه‌آمیز پاره‌ای از کشورهای منطقه و تلاش مذبوحانه آنها برای عادی‌سازی روابط با غاصبان سرزمین‌های اسلامی است.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش اتحاد و همدلی کشورهای اسلامی و اتکاء به آموزه‌ها و اشتراکات اصیل اسلامی خاطرنشان ساخت: امروز جهان اسلام برابر تهدیدی تاریخی و خطرناکتر از فتنه تکفیری‌ها قرار گرفته است و آن به حاشیه بردن مسئله فلسطین و بزرگنمایی مسائل انحرافی به‌عنوان تهدید اول جهان اسلام است.

سرلشکر عرفان الحیالی وزیر دفاع عراق نیز در این دیدار با ابراز قدردانی از پشتیبانی‌های بی‌دریغ دولت، ملت و نیروهای مسلح ایران از عراق در مبارزه با تروریسم و نقش تعیین‌کننده این حمایت‌ها در پیروزی ملت عراق برابر داعش تأکید کرد: باتوجه به اهداف و منافع مشترک ایران و عراق تقویت سازوکارهای گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف ضروری است.

الحیاتی افزود: ارتش عراق به‌صورت مستقل و متکی به تجربه‌های سال‌های اخیر خود با هرگونه تجاوز و اشغال خاک این کشور برخورد نموده و اجازه شکل‌گیری فتنه جدید و اقدامات غیرقانونی با هدف تجزیه عراق را نخواهد داد.

وزیر دفاع عراق روز گذشته ــ شنبه ــ به‌دعوت همتای ایرانی خود و برای دیدار و مذاکره با سردار دهقان وزیر دفاع و مقامات بلندپایه سیاسی ــ دفاعی کشورمان وارد تهران شد.
یادداشت تفاهم همکاری دفاعی میان ایران و عراق از جمله برنامه‌های این سفر است که روز گذشته به امضای وزیران دفاع دو کشور رسید.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر