دستاورد توان دفاعی، رمز قدرت و چهار دهه اقتدار انقلاب اسلامی است

یکی از مهم‌ترین عوامل و مؤلفه‌های  مؤثر در ارتقا وزن ژئوپلیتیکی و قدرت ملی برای هر واحد سیاسی مستقل با نقش بسیار کلیدی و مهم در رسیدن به اهداف، حراست از منافع و مصالح ملی، افزایش قدرت نظامی به‌عنوان شاخص محسوس قدرت ملی است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از البرزبان، توان بالای راهبردی، لجستیکی_موشکی، آمادگی رزم نیروها و سازمان‌های نظامی پس از انقلاب و اقتدار، صلابت و امنیتی که برای کشور به ارمغان آورده است تمام محاسبات نظام سلطه و امریکا را در بکار گیری گزینهٔ نظامی روی میز به‌هم‌ریخته و موجب درماندگی آن‌ها شده است. 

 به یمن حاکمیت انقلاب اسلامی و برکت تلاش و مبارزات جهادی (و شبانه‌روزی) مردم و مسئولان و باگذشت بیش از ۴ دهه از انقلاب اسلامی کشور ما به پیشرفت‌های شگرف و قابل‌توجهی در زمینه‌ها مختلف دست‌یافته است یکی از این پیشرفت‌ها به‌عنوان یکی از دستاوردهای چشم‌گیر انقلاب اسلامی افزایش حوزهٔ توان دفاعی و نظامی است.

یکی از مهم‌ترین عوامل و مؤلفه‌های  مؤثر در ارتقا وزن ژئوپلیتیکی و قدرت ملی برای هر واحد سیاسی مستقل با نقش بسیار کلیدی و مهم در رسیدن به اهداف، حراست از منافع و مصالح ملی، افزایش قدرت نظامی به‌عنوان شاخص محسوس قدرت ملی است، تکیه‌بر قدرت ملی اصل اساسی رفتار و کنش بازیگران سیاسی در عرصهٔ مناسبات بین‌المللی است.

 با تکیه و اشراف بر میزان منابع تولید قدرت بالقوه و بالفعل است که نمایندگان دولت‌ها و سیاستمداران اقدام به گسترش قلمرو و شعاع نفوذ، چانه‌زنی برای حفظ منافع و ارزش‌های ملی در مقابل دیگران می‌کنند. در کنار مؤلفه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، کم و کیف جمعیت، موقعیت استراتژیکی، ایدئولوژی رهبران سیاسی، قدرت نظامی اعم از جغرافیای سیاسی و موقعیت ژئوپلیتیکی، دکترین و استراتژی نظامی، نیروی انسانی باکیفیت، مجهز و آموزش‌دیده با توان رزم حداکثری،  مجهز بودن به تکنولوژی و تسلیحات نظامی روز و پیشرفتهٔ دنیا، و درنهایت سازمان و راهبرد فرماندهان نظامی منسجم به‌عنوان متغیر مستقل شاخصی تأثیرگذار در افزایش قدرت ملی و به شکلی نامحسوس در رفتار سیاستمداران و رهبران سیاسی در اتخاذ موضع از بالا، اعمال اراده و قدرت و چانه‌زنی (پشتوانهٔ قدرت) بر دیگران تأثیر می‌گذارد.

پیش از انقلاب بنا به تحریک و نفوذ مستشاران آمریکا در دستگاه طاغوت میلیاردها دلار هزینه صرف خرید تسلیحات از واشینگتن می‌شد و نبض ابتکار عمل و ظهور خودباوری در این عرصه از نخبگان ایرانی گرفته‌شده بود که به‌نوعی وابستگی بود.

 وضعیتی مشابه حال حاضر کشورهای مرتجع منطقه و خریدهای هنگفت و نجومی تسلیحات نظامی که  از امریکا می‌شود. اما در پی وقوع انقلاب اسلامی و اخراج عناصر وابسته  مستشاران نظامی امریکا در سایهٔ استقلال و آزادی سیاسی، تثبیت ارکان، سازمان‌ها و نهادهای نظامی و مجاهدتِ با ایمان و اخلاص فرزندان انقلاب پس از پشت سر گذاشتن یک دههٔ سخت از تحریم و خودداری کشورها درفروش تسلیحات نظامی (در دوران جنگ )، درنهایت نخبگان و متخصصان توانمند ایرانی با تکیه‌بر خودباوری تحریم‌ها رو ناکام گذاشتند و به پیشرفته‌ترین فنّاوری‌های ساخت نظامی دست پیدا کردند.

راکت‌ها و پهبادهای فوق پیشرفته، موشک‌های دوربرد، پدافند هوایی مدرن، تجهیزات زرهی سنگین و سبک در رزم هوایی، زمینی و دریایی، نیروهای انسانی آموزش‌دیده و با حداکثر آمادگی و توان بالای فیزیکی، نیروی دریایی راهبردی و حضور مقتدرانه در آب‌های سرزمینی، اقیانوسی و استراتژیک دنیا که موجب تعجب و تحیر همهٔ کارشناسان نظامی دنیا شده است ازاین‌دست توانایی‌هایی است که بدون تکیه‌بر خارج و با دست توانمند نیروهای متخصص داخل حاصل‌شده است.

با توجه به موقعیت استراتژیک کشور در منطقهٔ شکنندهٔ خاورمیانه و توطئهٔ فزایندهٔ دشمنان و بدخواهان نظام آمریکا و صهیونیست علیه گفتمان انقلاب اسلامی راهبرد و دکترین نظامی ایران بنا به دستورالعمل فرمانده کل قوا تقویت بنیهٔ دفاعی بوده است به‌طوری‌که برای نظام و دوستان صلح، ثبات، اقتدار، ارامش و امنیت بیافریند و برای دشمنان، متعرضان و زیاده خواهان نظام سلطه رعب و وحشت به بار بیاورد لذا آمریکا با توجه به توان بالا و پیش‌روندهٔ نظامی ایران و به مخاطره افتادن موقعیت رژیم جعلی صهیونیستی این روزها در پیان است از برجام باج بگیرد.

سیاستمداران و استراتژیست های واشینگتن که از محاسبهٔ توان دفاعی و نظامی ایران درمانده‌اند، نمی‌توانند هزینه‌های حملهٔ نظامی به ایران را تخمین بزنند مدتی است سعی می‌کنند با تحت‌فشار قرار دادن ترامپ و اظهارت بی‌اساس ایران را به‌پای مذاکرهٔ مجدد بکشانند تا توان نظامی ایران را متوقف کنند و به‌نظام ضربه بزنند.

اظهارات اخیر نتانیاهو و ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل درواقع نشان  از درماندگی آن‌ها در استفاده از گزینهٔ نظامی است که می‌خواهند بندبند برجام را با فشار بر آژانس و تغییر بندهایی نظیر “غروب آفتاب به چالش بکشند، درحالی‌که قدرت موشکی ایران هرگز قابل‌مذاکره نبوده و نیست.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر