لاریجانی گزینه نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400؟

این روزها در جمع‌های سیاسی رایزنی‌های مختلفی درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 انجام می‌شود، از سویی انتشار عکس علی لاریجانی در کنار یکی از سران فتنه در حسینیه جماران باعث شد بسیاری از تحلیلگران معتقد باشند این شخصیت اصولگرا به اصلاح‌طلبان نزدیک شده و احتمال دارد نامزد این جریان سیاسی در انتخابات آینده باشد.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، یکی از فعالان اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به انتخابات 1400 در پاسخ به سؤالی درباره اینکه شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه قرار است حزب کارگزاران از علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری (آینده) حمایت کند گفته "این مسئله صحت ندارد. انتشار چنین اخباری برای ایجاد اختلاف و شکاف بین اصلاح‌طلبان است!"

سخنان این عضو کارگزاران در حالی است که محمد عطریان فر، چند روز قبل گفته بود" اگر هم قرار بر یک کار –انتخاباتی- ائتلافی، تشکیلاتی و منحصر در احزاب اصلاح‌طلب باشد باید به‌گونه‌ای فراگیر و اصولی عمل کرد و اگر هم قرار است بنا به اقتضائات و شرایط خاص با بخش معتدلان اصولگرایان همکاری سیاسی صورت بگیرد باید آن را به زمان خود موکول کرد."

علی صوفی از دیگر فعالان سیاسی اصلاح نیز درباره ماجرای حمایت احتمالی کارگزارانی‌ها از دکتر لاریجانی گفته بود: "کارگزاران نماینده اصلاح‌طلبان نیست...اگر تصمیم با یک حزب باشد و یا تصمیم با شخص آقای کرباسچی باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که در انتخابات ۱۴۰۰ گزینه اصلاح‌طلبان آقای لاریجانی است. اما قطعاً اصلاح‌طلبان فراتر از کارگزارانی‌ها هستند و جامعه اصلاح‌طلبی، هم فراگیر است و هم بالنده و تحت تأثیر نظرات شخصی قرار نمی‌گیرد."

احمد نقیب‌زاده از دیگر چهره‌های نزدیک به جریان کارگزاران چندی قبل در گفت‌وگویی تأکید کرده بود:"بسته به شرایط آن روز، چینش نیروها و کاندیداهایی که در آن زمان مطرح می‌شوند، باید تصمیم‌گیری کرد، اما در شرایطی که انتخاب بین فردی مثل جهانگیری و لاریجانی باشد، قطعاً اولویت با جهانگیری است، برای آنکه اساس ذهن آقای لاریجانی اصولگرایی است. اینکه نیروهای اصلاح‌طلب تا چه حد بتوانند به آقای لاریجانی نزدیک شوند، من فکر می‌کنم این تصمیم باید بسیار محتاطانه صورت بگیرد. باید در خاطر داشته باشند که اگر لاریجانی خود را به سمت اصلاحات سوق داده، به دلیل آن است که پیروزی عمل‌گرایان و اصلاح‌طلبان را دیده است و شم سیاسی خود را در نظر گرفته است. البته اگر در یک‌طرف آقای جلیلی و آقای رئیسی قرار بگیرند و در طرف دیگر آقای لاریجانی باشد، طبعاً در آن زمان همه به‌سوی آقای لاریجانی روی می‌آورند."

شیرزاد نیز از فعالان اصلاح‌طلب درباره کاندیدای این جریان در انتخابات 1400 معتقد است: " قراردادن جهانگیری در مقابل افرادی همچون لاریجانی ناشی از گستردگی اردوگاه اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان بنای عبور از جهانگیری را ندارند. اردوگاه اصلاح‌طلبان خیلی بزرگ است و چارچوب تنگی ندارد. لذا هر فردی در این جریان می‌تواند نظرات خود را بیان کند. این به معنی برنامه‌ریزی و طرح و نقشه این جریان برای انتخابات بعدی نیست"

به نظر می‌رسد استراتژی اصلاح‌طلبان استفاده از اشخاصی است که بتوانند رأی خاکستری را نیز در انتخابات به سمت خود سوق دهد، لاریجانی به‌عنوان چهره‌ای اصولگرا اما میانه‌رو که این روزها به اصلاح‌طلبان نزدیک شده است شاید باعث شده به‌عنوان نامزد اصلاح‌طلبان مطرح شود.

از سویی طاهر نژاد حمایت کارگزاران از لاریجانی را تکذیب می‌کند اما صوفی به‌عنوان یکی از اصلاح‌طلبان می‌گوید اگر تصمیم با کرباسچی باشد در انتخابات 1400 گزینه اصلاح‌طلبان لاریجانی است.

این در حالی است که پیش‌ازاین اصلاح‌طلبان به دنبال فردی همچون عارف برای انتخابات 1400 بودند اما در انتخابات اخیر و انتقادهایی که از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و شخص عارف از سوی فعالان سیاسی و بدنه این جریان صورت گرفت به نظر می‌رسد عارف شانسی برای انتخابات 1400 ندارد.

البته سخنان شکوری راد که دبیر کلی حزب اتحاد ملت به‌عنوان حزبی اصلاح‌طلب را بر عهده دارد نشان می‌دهد حتی طیف لیبرال اصلاح‌طلب از نامزدی لاریجانی توسط این جریان حمایت می‌کند.

شکوری راد گفته بود: " اصلاً نگران نیستم که در انتخابات آینده مجبور بشویم از لاریجانی حمایت کنیم و لاریجانی ۱۴۰۰، لاریجانی ۸۴ نیست."

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر