چگونه با ۱۰۰ هزار تومان برای زیارت اربعین «مجوز خروج» بگیریم؟

در این گزارش قصد داریم تسهیلاتی که پیرامون «صدور مجوز خروج از کشور برای دانشگاهیان» ایجادشده است را شرح دهیم تا دانشجویان با خیالی آسوده پیگیر امور خود شوند. همچنین در این گزارش جدولی تحت عنوان «اطلاعاتی درباره سفر اربعین 96» ارائه‌شده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، حدود 40 روز دیگر موسم اربعین فرامی‌رسد و بازهم جوانان ایرانی و علی‌الخصوص دانشجویان، به‌عنوان شاخص‌ترین چهره‌های این کنگره عظیم، با حضور پرشور خود در کشور عراق، مسیر نجف تا کربلا با پای پیاده طی خواهند کرد. حضور دانشجویان در مراسم اربعین همواره با خاطراتی شیرین همراه بوده است، به‌طوری‌که آن‌ها هرساله برای حضور مجدد در این مراسم بزرگ لحظه‌شماری می‌کنند و البته دغدغه‌های بسیاری همچون وضعیت نظام‌وظیفه، عدم صدور مجوز خروج و غیره آن‌ها را آزرده‌خاطر می‌کند، اما دانشجویان خوب می‌دانند که مزایای این سفر معنوی آن‌قدر زیاد است که دوندگی برای رفع‌ورجوع مشکلات پیش روی آن‌هم ارزش و هم اجر دارد.

در این گزارش قصد داریم تسهیلاتی که پیرامون صدور مجوز خروج از کشور برای دانشگاهیان ایجادشده است را شرح دهیم تا دانشجویان با خیالی آسوده پیگیر امور خود شوند.

در جدول زیر اطلاعاتی درباره سفر اربعین 96 ارائه‌شده است:

 تفاهم‌نامه‌ای که نفعش به دانشجویان می‌رسد
با توجه به اینکه اکثر دانشجویانی که قصد اعزام به مراسم اربعین حسینی را دارند جزو دانشجویان مشمولی هستند که در حال حاضر از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند، لازم است برای تسریع و تسهیل درروند صدور مجوز خروج از کشور این دسته از دانشجویان تدبیری اندیشیده شود. مشکلات موجود برای دریافت مجوز خروج از کشور دانشجویان مشمول موجب شد تفاهم‌نامه‌ای توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با نظام‌وظیفه امضا شود که این تفاهم‌نامه امسال اجرایی خواهد شد.

 100 هزار تومان بدهید، مجوز بگیرید!
طبق قانون لازم سازمان نظام‌وظیفه، هر دانشجو ملزم است جهت خروج از کشور و حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین 96، مبلغ 3 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه پرداخت کند. بااین‌حال، طبق تفاهم‌نامه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با نظام‌وظیفه، دانشگاهیان مشمول به‌جای ودیعه 3 میلیون تومانی، مبلغ یک‌صد هزار تومان ودیعه گذاشته و به همراه تعهدنامه‌ای که به بسیج دانشجویی ارائه می‌دهند، مجوز خروج دریافت کرده و بدین ترتیب بسیج دانشجویی متعهد می‌شود که دانشجو با همین یک‌صد هزار تومان به مراسم اربعین اعزام شود.

 چگونه برای خروج از کشور اقدام کنیم؟
تمام فرآیند صدور مجوز خروج از کشور دانشگاهیان برای حضور در مراسم اربعین سال 96، از طریق دفاتر بسیج دانشجویی مستقر در دانشگاه‌ها و سامانه ستاد اربعین دانشگاهیان انجام خواهد شد و نیازی به حضور دانشجویان در سازمان نظام‌وظیفه نخواهد بود. لازم به ذکر است، سامانه ستاد اربعین دانشجویان توسط سازمان بسیج دانشجویی طی هفته‌های آتی راه‌اندازی خواهد شد و جزئیات نحوه ورود به سایت و اخبار تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد.

 طرح «همراه زائر» چیست؟
موضوع دیگری که برای اولین بار در اربعین امسال اجرایی خواهد شد، طرح «همراه زائر» است. این طرح بدین شکل است که دانشجویانی که تجربه حضور پیاده‌روی اربعین را دارند شناسایی‌شده و اسامی آن‌ها وارد سامانه شده است. دانشجویانی که قصد  حضور در مراسم اربعین دارند و اطلاعاتی از این مراسم ندارند، وارد سامانه خدمات جامع اربعین دانشجویی می‌شوند و ثبت‌نام می‌کنند و بدین ترتیب آن دانشجو به نزدیک‌ترین دانشجوی باتجربه در این سفر زیارتی معرفی و ارتباط این دو را برقرار می‌شود. دانشجوی آگاه یا با انتقال تجربه در مباحثی چون اسکان، دریافت ویزا و مسائل مختلف به دانشجوی بدون اطلاعات کمک می‌کند یا او را با خود همراه می‌کند و گروه‌های 5 تا 10 نفره تشکیل می‌دهند تا بتوانند سفر خود را شروع کنند.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر