۳۲ درصد از مطالعات آبخیزداری بجنورد انجام‌شده است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بجنورد گفت: تاکنون ۹۵ هزار و ۷۲۱ هکتار معادل ۳۲ درصد از مطالعات آبخیزداری شهرستان بجنورد انجام‌شده است.

 

حسن ایزانلو در گفت‌وگو با شرق 24 اظهار کرد: در سال مالی ۹۵، ۲۱ هزار و ۶۴۰ میلیون ریال اعتبار برای این نهاد در حوزه‌های بجنورد مصوب شد که از این میزان ۱۶ هزار و ۹۸۰ میلیون ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص یافت.

ایزانلو بابیان اینکه تمام دستگاه‌ها فرمانداری‌ها، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری همکاری خوبی داشتند، افزود: طی سال گذشته خوشبختانه اعتبار مالی این نهاد رشد ۴۰ درصدی داشت.

وی تصریح کرد: طی امسال نیز ۳۰ هزار و ۳۵۰ میلیون ریال مصوب شده است که از این میزان ۲۳ هزار و ۷۵۰ میلیون ریال برای طرح‌های آبخیزداری اختصاص‌یافته است.

ایزانلو بابیان اینکه هدف از اجرای طرح‌های آبخیزداری، کنترل انواع فرسایش خاک، حفظ و توسعه عرصه‌های جنگلی و مرتعی و حیات‌وحش و نیز اشتغال‌زایی است، تصریح کرد: تاکنون در طرح آبخیزداری در چهار هزار و ۳۴۷ هکتار از عرصه‌ها ازجمله حصار حسینی، ناوه قزلقان و سیساب انجام‌شده است و نیز این طرح در هفت حوزه شامل ۵۱ هزار و ۶۷۲ هکتار از عرصه‌های در صوفیان، گریوان، اسدلی و درتوم، پیره دره، قلعه محمدی عملیات در حال اجراست.

وی بابیان اینکه برخی از حوزه‌ها نیز آماده اجرای عملیات طرح آبخیزداری است که به دلیل عدم تخصیص اعتبار هنوز اجرای آن آغاز نشده است، خاطرنشان کرد: ازجمله در دربند میان رو، مهنان، قره باشلو، کلته پاکوتل سهراب و ایرمان ها شامل ۲۹ هزار و ۷۰۲ هکتار آماده اجرای طرح آبخیزداری است اما تاکنون اعتباری برای آن‌ها تخصیص نیافته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بجنورد افزود: همچنین ۱۰ هزار هکتار از حوزه ارکان آماده برای مطالعه است که با اختصاص اعتبار به زودی مطالعه آن آغاز خواهد شد.

ایزانلو تصریح کرد: در طرح آبخیزداری در دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ تاکنون اجرای عملیات بیولوژیکی در سطح یک هزار و ۱۴ هکتار، نهال‌کاری به میزان ۱۱.۵ کیلومتر و توسعه پوشش گیاهی، عملیات مکانیکی سازه‌ای اعم از احداث سدها، آب راه‌ها به میزان ۱۷ هزار و ۱۹۸ مترمکعب، احداث ۶ آبشخور و تعمیر چشمه و آب‌انبار بااعتباری بالغ‌بر ۲۵ هزار و ۲۸۸ میلیون ریال انجام‌شده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر