بیماریی که سالانه به اندازه جمعیت هلند جان آدم‌ها را می‌گیرد

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، احمد کوشا با اشاره به اینکه این مرگ‌ها شامل یک سوم تمام مرگ‌های کره زمین و نیمی از همه مرگ‌های مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر هستند، اظهار داشت: حدود 80 درصد این مرگ‌ها در کشورهای با درآمد کم و متوسطی که منابع انسانی و مالی آنها برای پرداختن به بار بیماریهای قلبی عروقی در حداقل است، رخ می‌دهند.

وی افزود: بیماریهای قلبی عروقی شامل بیماری‌های ناشی از قلب، عروق مغزی و عروق خونی هستند و شایع ترین این بیماری‌ها، بیماری عروق کرونر قلب (مانند حمله‌های قلبی) و بیماری عروق مغزی (مانند سکته مغزی) هستند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: عوامل خطر کلیدی مهم این بیماری‌ها رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم، مصرف دخانیات، دیابت و فشارخون بالا هستند که کنترل و کاهش این عوامل خطر، نقش مهمی در کاهش ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارد.

کوشا با بیان اینکه قلب سلامتی بدن است، گفت: وقتی از قلب مراقبت می‌شود به معنی تغذیه خوب، فعالیت و تمرین کردن، ترک دخانیات و همه کارهایی است که نه تنها فرد را سالم تر می‌کند، بلکه سبب ایجاد احساس خوب در فرد شده و فرد را قادرمی سازد از زندگی خود بطور کامل لذت ببرد.

وی گفت: روز جهانی قلب به عنوان یک واقعه سالانه در اواخر ماه سپتامبر هر سال میلادی، توسط اتحادیه جهانی قلب(WHF) و جوامع مربوطه در دنیا گرامی داشته می‌شود. این روز یک نقش واقعی در حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد. در این روز می‌توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع و سیاستگذاران و تصمیم گیران اقدام کرد.

وی بیان داشت: همکاری همه ذینفعان در این مورد قدرتی برای کاهش بار بیماری و مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری قلبی عروقی، ایجاد می‌کند که به افراد در هر کجا که باشند برای داشتن زندگی طولانی تر، بهتر و با سلامت قلب، کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر گفت: روز جهانی قلب امسال در تاریخ 7 مهرماه 1396 (29 سپتامبر) تعیین شده است و شعار آن" همه با هم برای سلامتی قلب" ،"Share the Power" است. هدف این روز به اشتراک گذاشتن اقداماتی است که برای نیرو بخشیدن به زندگی با ایجاد چند تغییر ساده روزانه برای حفظ سلامت قلب صورت می‌گیرد.

وی افزود: قلب مرکز سلامتی هر فرد است و باید مراقبتی از قلب شود که شایسته آن است. فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم تر، فعالیت بدنی بیشتر و ترک دخانیات می‌تواند سلامت قلب و رفاه کلی را بهبود ببخشد. برای آگاهی از وضعیت سلامت قلب لازم است هر فرد از مقادیر عوامل خطر قلبی عروقی و میزان احتمال خطر بروز حوادث قلبی عروقی خود (مانند سکته‌های قلبی و مغزی) طی ده سال آینده و مفهوم آن مطلع شود و بر اساس آن اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان را انجام دهد.

کوشا تصریح کرد: هدف این است که هر فرد بداند چگونه می‌تواند به قلب خود انرژی برساند و به زندگی خود نیرو بخشد و سپس آنرا با دیگران به اشتراک بگذارد و مشوق آنان باشد. همچنین بیماریهای قلبی عروقی همچنان نخستین عامل هدایت کننده و مهم مرگ و ناتوانی در دنیا است و سالانه سبب مرگ بیش از هفده و نیم میلیون نفر می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر