شعله‌های آتش این‌بار در مدرسه‌ای باقی‌مانده از دهه ۳۰

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تنها دو روز از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد، شور و شوق مهر هنوز در وجود دانش‌آموزان ریشه دارد. راستی قرار بود مهر امسال پُرنشاط‌تر از سال‌های قبل آغاز شود.

در حالی که تابستان 96 با خاطره جان‌باختن دانش‌آموزان هرمزگانی به خط پایان رسید و همه تلاش کردند تا مهر پُرنشاطی را برای مدارس کشور رقم بزنند، نخستین روز از سال تحصیلی با دو حادثه‌ای رقم خورد که شیرینی مهر را به کام برخی دانش‌آموزان ننشاند.

در قلب پایتخت آن هم نخستین روز مهر، مدرسه‌ای به یادگار مانده از دهه 30 دچار حریق شد و خوشبختانه این بار آتش در ساعات ابتدایی صبح شعله کشید، زمانی که هنوز ساعت رسمی فعالیت مدرسه آغاز نشده بود بنابراین دانش‌آموزی آسیب ندید.

باور آتش گرفتن مدرسه‌ای در تهران که در نگاه بسیاری از افراد مرکز تمرکز امکانات است, شاید عجیب به نظر برسد اما باید باور کنیم که تهران از لحاظ وضعیت مدارس اوضاع مناسبی ندارد، ساختمان‌هایی که از دهه 30 و 40 در پایتخت باقی مانده‌اند به‌دلیل کمبود مدرسه با تراکم دانش‌آموز همراه هستند و تعدادشان در محلات قدیمی و مرکزی پایتخت کم نیست.

مدرسه طبرسی, دبستانی دخترانه در یکی از محلات مرکزی تهران است، مدرسه‌ای که ساخت آن مربوط به سال 1338 است و حالا در آستانه شصتمین سال از عمر خود همچنان پذیرای دانش‌آموزان است.

در صبح نخستین روز مهر, دانش‌آموزان با شور و شوق فراوان لباس و کفش جدید را پوشیده و دست در دست مادر راهی مدرسه شدند اما صحنه عجیب سوختن مدرسه‌ای که قرار بود نخستین روز از سال تحصیلی جدید را در آن شاد باشند، به نظاره نشستند.

حالا 400 دانش‌آموز مدرسه طبرسی در نوبت بعدازظهر دبیرستان مجاور، سال تحصیلی جدید را شروع کردند تا کار تعمیرات مدرسه‌شان به پایان برسد.

و خانواده‌ها نیز نگرانند که اگر آتش در زمان حضور دانش‌آموزان در کلاس درس شعله می‌کشید، چه سرنوشتی در انتظار فرزندانشان بود. آیا ممکن بود شین‌آبادی دیگر تکرار شود؟

مادر یکی از دانش‌آموزان که در حال تماشای کلاس سوخته مدرسه است, می‌گوید: این مدرسه 60 سال قبل ساخته شده است. امروز هم که آتش گرفت مسئولان گفتند از سیم‌کشی برق بوده است. مدرسه فرسوده است و شرایط خوبی ندارد اگر دانش‌آموزان در مدرسه بودند چه اتفاقی می‌افتاد؟

آیا این مدرسه با گذشت 60 سال از عمرش امنیت لازم را دارد که بچه‌ام را با اطمینان خاطر به آنجا بفرستم. 350 هزار تومان کمک به مدرسه دریافت می‌کنند، حاضریم بیشتر هم کمک کنیم اما امنیت فرزندانمان تأمین باشد.

مادر دیگری که دو فرزند دانش‌آموز در این مدرسه دارد, ادامه می‌دهد: به فرزندانم گفته‌ام در صورت بروز حادثه در مدرسه کتاب و دفتر و هرچه را دارند رها کرده و فقط از کلاس خارج شوند. در هر کلاس 33 تا 37 دانش‌آموز حضور دارند تراکم کلاس‌ها خیلی بالاست.

این مدرسه قدیمی است و سال گذشته 35 میلیون تومان برای بازسازی آن هزینه کردند اما هر کاری کنند مدرسه‌ای که قدیمی بوده و عمرش را کرده است اطمینان ندارد. تعداد مدارس در این منطقه که تراکم جمعیت بالایی دارد اندک است و مجبوریم بچه‌ها را اینجا بیاوریم. امیدواریم مسئولان این مدرسه را خراب کرده و مدرسه جدیدی به‌جای آن بسازند.

آتش این‌بار در ساعات ابتدایی صبح در مدرسه زبانه زد، زمانی که هنوز دانش‌آموزان به مدرسه نیامده بودند اما اگر این اتفاق در ساعت رسمی فعالیت مدرسه و حضور دانش‌آموزان در کلاس درس رخ می‌داد،‌ چه می‌شد؟

محمدرضا حافظی رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور پیش از این زنگ خطر را به صدا درآورده و گفته بود: عمر مفید برخی مدارس در شهر تهران سپری شده است و اگر زلزله‌ای رخ دهد جان هزاران دانش‌آموز در خطر است.

تعداد مدارس فرسوده در تهران کم نیست و هر یک از این مدارس می‌تواند بستری برای بروز حادثه باشد. طبق اعلام محمد تقی نظرپور، 8 هزار و 618 کلاس درس در استان تهران نیازمند تخریب و بازسازی است. همچنین 14 هزار و 527 کلاس درس نیز به مقاوم‌سازی نیاز دارند.

اگرچه مسئولان آموزش وپرورش می‌گویند، علت حادثه در مدرسه طبرسی به‌دلیل سیم‌کشی برق نبوده است و سیم‌کشی برق این مدرسه در سال 95 اصلاح شده است اما نباید از این نکته غافل بود که تهران یکی از شهرهای رکورددار در بحث مدارس فرسوده است.

و حالا دانش‌آموزان دبستان طبرسی و ده‌ها دانش‌آموز تهرانی دیگر که در مدارس فرسوده پایتخت مشغول به تحصیل هستند، چشم‌انتظار همراهی خیران هستند تا مدارس فرسوده‌ای که بیش از 40 دهه از عمر آنها می‌گذرد، جایگزین مدارس نو و مقاوم شوند تا روزهای شیرین تحصیل با دلنگرانی بروز حادثه در مدرسه به پایان نرسد.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر