نقشه خدمات توانبخشی کشور کشیده شود/خدمتی که یک بیمارستان دارد

سید امیر محسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، درباره مباحث توانبخشی که قرار بود از دو سال قبل هلال احمر و وزارت بهداشت کارهای مشترکی انجام دهند، اظهار داشت: مشکل توانبخشی، تعرفه‌های آن است. اولا جزو نیازهای اساسی کشور است و سرمایه گذاری نیاز دارد و از طرف دیگر هم تعرفه‌ها باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: جمعیت هلال احمر هم یک مجموعه وسیع را در اختیار دارد ولی اگر بخواهد این خدمات را توسعه دهد و بتواند فعالیت کند نیاز دارد تعرفه‌ها اصلاح شود و امیدواریم در آن کمیته کشوری توانبخشی که تشکیل شده است، با کمک وزیر محترم بهداشت، جمعیت هلال احمر، بهزیستی و سایر نهادها در این زمینه بتوان این خدمت مهم هماهنگ و ارائه شود.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره اینکه چقدر با کشورهای توسعه یافته در زمینه خدمات توانبخشی فاصله داریم؟ توضیح داد: ما حتی با کشورهای اطراف خودمان هم فاصله داریم. مثلاً ما در ایران فقط یک بیمارستان جامع توانبخشی داریم ولی کویت بیشتر از ایران چنین بیمارستانی دارد، حتی عربستان 8 بیمارستان جامع توانبخشی دارد.

ضیایی ادامه داد: این نشان می‌دهد با وجود اینکه ما از نظر توان علمی و امکانات تجهیزاتی، هم سطح کشورهای توسعه یافته هستیم و ارائه خدمات پیشرفته داریم ولی در حال حاضر فقط بیمارستان تخصصی نور افشار را در حوزه توانبخشی داریم و بعد از آن نیز یک مرکز رفیده فعالیت دارد که رفیده نیز بیمارستان نیست.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه گفت: به هر حال باید نقشه ارائه خدمات توانبخشی کشیده شود و مسئول آن نیز مشخص شوند، مثلا در حوزه توانبخشی ما سطح 1 و 2 و 3 داریم و باید مشخص شود سطح 1 را چه کسی می‌خواهد ارائه خدمت دهد؟ و سطح 2 را چه کسی انجام دهد که مسلماً مجتمع‌های توانبخشی هستند و سطح 3 که خدمات پیشرفته است را باید کجا ارائه دهد؟

ضیایی خاطرنشان کرد: بنابراین این مباحث یک طرف ماجرا است و یک مسئله هم این است که بخش مدیکال یا پزشکی و غیر پزشکی آن تفکیک شود. مثلاً بهزیستی در یک بخش فعالیت می‌کند و هلال احمر و وزارت بهداشت نیز در بخش پزشکی فعالیت دارند؛ از طرفی نیز باید در بخش آموزش؛ که ما نیز نیاز داریم یک سری از رشته‌ها ایجاد و توسعه داده شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر