مسلمانان میانمار زخمی «خفقان رسانه‌ای»

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، حسن صفاریه به عنوان تیم ارزیاب ایران که به همراه محموله نخست به بنگلادش اعزام شده بود، در نشست خبری درباره ارسال دومین محموله هلال احمر کشورمان برای مسلمانان میانمار اظهار داشت: هم اکنون 400 هزار مسلمان میانماری در منطقه "کاکس بازار" بنگلادش آواره هستند و وضعیت زندگی آنان به شدت اسفبار است و آوارگان در کپرهایی با پلاستیک زندگی می‌کنند و بدون زیرانداز در گل و لای روزگار می‌گذارنند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: شاید حدود 40 تا 50 درصد آوارگان کودک هستند زیرا روهینگیایی‌ها خانواده‌های پُرجمعیت هستند و با این وضعیت احتمالاً اپیدمی بیماری در بین آوارگان شیوع پیدا کند.

صفاریه با بیان اینکه وضعیت اسفبار مسلمانان میانماری آنقدر وخیم است که به نظر بنده این آوارگان به نوعی فلسطین جدیدی هستند، گفت: روهینگیایی‌ها بر طبق گزارش نهادهای بین المللی پرآسیب‌ترین و بیشترین آزار و اذیت را در بین اقلیت‌های جهان دچار شدند.

صفاریه با گریزی به اختلاف 100 ساله که بر سر زندگی و هویت مسلمانان روهینگیایی‌ وجود داشته است، بیان داشت: متاسفانه براساس شواهد ما بعید می‌دانیم همین آوارگان 400 هزار نفر به سرزمین خود بازگردند و صحبت و برنامه‌ریزی برای استقرار اردوگاه 20 هزار متری برای برپایی 86 هزار چادر است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر تصریح کرد: هم اکنون مسلمانان روهینگیایی‌ به ترتیب دچار مشکل آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، دفع فاضلاب و سرپناه هستند؛ همچنین نیازهای بهداشتی و درمان بسیار ملموس است زیرا کودکان آوارگان بسیار تحت سوءتغذیه بوده و زنان باردار و سالمندان دچار مشکل بسیاری هستند.

صفاریه با تشریح حضور جمعیت‌های ملی دیگر کشورها در کمک به مسلمانان روهینگیایی‌ گفت: اگر اولین کشور در حضور بین آوارگان نباشیم ولی از مهمترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهان بودیم زیرا براساس مشاهداتمان، نگاه مسلمانان میانمار و حتی مسئولان بنگلادش به ایران بسیار مثبت است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر با تشریح شواهد خود از وضعیت اسفبار مسلمانان روهینگیایی‌ خاطرنشان کرد: ما زنانی را در شوک سربریدن عزیزانشان دیدم که وضعیت روحی بسیار بدی داشتند و باید به جد خدمات روانی و اجتماعی به آوارگان ارائه شود زیرا آسیب پذیرترین آوارگان کودکان، زنان و سالمندان آنها هستند و با توجه به اینکه مواد غذایی به درستی توزیع نمی‌شود، مشکلات آوارگان دوچندان خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر