استراتژی نهایی از تجزیه کردستان عراق، «تجزیه ایران» است

 می‌گویند مردم ایران اگر می‌خواهید مشکلات شما حل شود، بلندپروازی‌های خود را تمام کنید تا بحران اقتصادی شما تمام شود. شما در سوریه چه می‌کنید؟ در لبنان و عراق چه می‌کنید؟ این‌ها را رها کنید. نانی که برای شما واجب است چرا جای دیگر خرج می‌کنید؟ پس برای اینکه مشکلات اقتصادی حل شود این بار به مسائل منطقه‌ای پیوند می‌زنند.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از پایگاه خبری 598، ناصر نوبری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در شوروی  در تحلیل برنامه غربی‌ها برای تجزیه کردستان عراق اظهار کرد:  اوباما گفته بود که ما با ایرانی‌ها همان‌طور که ریگان با شوروی مذاکره کرد، مذاکره می‌کنیم. این‌یک کد رمز بود. آن‌ها متوجه شدند منظور چیست. خلاصه این استراتژی امریکا که با شوروی مذاکره می‌کردند نیز همین بود؛ نشان دادن روی خوش، اما با محتوای تقریباً هیچ، همانی که رئیس بانک مرکزی ما گفت.

خلاصه این مذاکره این بود که آن‌ها مرتب می‌گفتند شما می‌خواهید مشکلات اقتصادی خود را حل کنید و ما به شما کمک می‌کنیم. تک‌تک سر سلاح‌های استراتژیک با شوروی مذاکره کردند. مثل چیزی که در ایران اتفاق می‌افتد. قدم‌های بعدی را برداشتند. گفتند شما باید در مسائل منطقه‌ای هم کوتاه بیایید. شوروی‌ها در قبال مسائل منطقه‌ای هم کوتاه آمدند. میزان کوتاه آمدن گروباچف محدود بود. گورباچف سقوط کرد و کار را به دست یلتسین سپرد. یلتسین به‌عنوان یک اصلاح‌طلب تندرو همه برجام‌های آن‌وقت را باسرعت اجرا کرد که خواسته امریکا را گوش کرده باشد. هم در قبال مسائل منطقه‌ای و هم در موضوع فروریختن دیوار برلین که منجر به سقوط بلوک شرق شد همگی جزو مفاد مذاکرات بودند. هم در مسئله سلاح‌های استراتژیک کوتاه آمد، بعد مسائل منطقه‌ای و سپس در قبال حقوق بشر هم کوتاه آمدند. همه این برجام‌ها را به این امید که آمریکایی‌ها دست آن‌ها را خواهند گرفت و به آن‌ها کمک خواهند کرد انجام دادند ولی سرانجام تقریباً هیچ عایدشان شد. نتیجه این شد یلتسین بعد از 5 سال گورباچف و 10 سال خودش، یعنی اجرای همه برجام‌ها، از همه مردم عذرخواهی کرد و گفت اشتباه کردیم و گفت ما به این مسئله آسان می‌نگریستیم، ولی فهمیدیم که بسیار مشکل است. نسخه‌ای که برای ایران پیچیدند مشابه آن است. 

بعضی‌ها انتقاد می‌کنند و می‌گویند ایران شبیه شوروی نیست و اسلامی است. در مسائل تاریخی نباید شما عین درست کنید و باید میانگین بگیرید و شبیه‌سازی کنید تا عبرت بگیرید. ما از ماجرای فرعون و نمرود هم عبرت می‌گیریم. امام علی (ع) در جمله‌ای می‌فرمایند: من از تاریخ گذشتگان آن‌چنان می‌دانم که گویی با آن‌ها زندگی کردم. یک جمله دیگر دارند و این جمله را تکمیل می‌کنند. می‌فرمایند: ما برای طراحی آینده، حتی چون عبرت از گذشتگان نداریم. 

از موردی که باید در موضوع شوروی عبرت بگیریم این است که بدانیم چه برنامه‌ای برای ایران چیده‌اند. برنامه باز است. اول آمدند معیشت و بحران اقتصادی مردم ایران را به برنامه هسته‌ای پیوند زدند و گفتند مردم اگر می‌خواهید مشکلات اقتصادی شما حل شود برنامه‌ای هسته‌ای خود را محدود کنید و برنامه‌های هسته‌ای ما را ناکارآمد و قفل کردند. چرا ترامپ می‌گوید برجام به درد ما نمی‌خورد؟ چون دنبال برجام 2 است. برنامه بعدی آن‌ها پیوند زدن برنامه هسته‌ای ما با مشکلات معیشتی است تا این دفعه مردم بگویند این موشک‌ها برای چیست؟ توان نظامی برای چیست؟ این بلندپروازی‌ها برای چیست؟ اگر می‌خواهید مشکلات معیشتی شما حل شود، اگر می‌خواهید تحریم‌ها را برداریم برنامه نظامی خود را محدود کنید! یعنی همان معادله را روی برنامه موشکی ایران اجرا کنند. 

بعد هم سراغ مسائل منطقه‌ای می‌روند. می‌گویند مردم ایران اگر می‌خواهید مشکلات شما حل شود، بلندپروازی‌های خود را تمام کنید تا بحران اقتصادی شما تمام شود. شما در سوریه چه می‌کنید؟ در لبنان و عراق چه می‌کنید؟ این‌ها را رها کنید. نانی که برای شما واجب است چرا جای دیگر خرج می‌کنید؟ پس برای اینکه مشکلات اقتصادی حل شود این بار به مسائل منطقه‌ای پیوند می‌زنند.

آنچه که در روسیه اتفاق افتاد جالب است. مسائل و مشکلات را به حقوق بشر پیوند زدند. حقوق بشر از موضع بشر که بسیار عالی است، اما حقوق بشری که امریکا مدنظر دارد چیست؟ استراتژی نهایی امریکا در قبال ایران تجزیه کشور است. الآن در کردستان انتخابات است و می‌خواهند رأی‌گیری کنند. در کردستان به دنبال تجزیه هستند. شروع اولیه است. وقتی کردستان عراق تجزیه شد، می‌خواهند به کردستان ایران و ترکیه و سوریه سرایت دهند. وقتی هم در مسئله کردستان و بلوچستان و هریک از این مناطق ناآرامی‌هایی ایجاد شود پرچم حقوق بشر بالا می‌رود که سرکوب و کنترل نکنید، آزادی و خودمختاری دهید. حقوق بشر ازنظر آمریکایی‌ها یعنی این، یعنی اینکه حکومت مرکزی در قبال مسائلی که پیش می‌آید باید حقوق بشر را رعایت کند و با آن برخورد نکند تا ایران تجزیه شود. چیزی که در روسیه اتفاق افتاد همین بود.

یلتسین بعد از 15 سال اجرای برجام‌ها متوجه شد مشکلات اقتصادی حل نشد. آمریکایی‌ها پرچم حقوق بشر را بردند بالا. یلتسین یک‌دفعه دید تمام جنوب روسیه در حال تجزیه است. امریکا هم گفت اگر می‌خواهید حقوق بشر را رعایت کنید باید آن‌ها را رها کنید و اگر قصد خودمختاری دارند، به آن‌ها خودمختاری دهید. اینجا بود که ضمیر ناخودآگاه مردم روسیه روشن و آگاه شد و فهمیدند این‌همه برجام اجرا کردند، ولی دستشان را نگرفت، تازه شوروی تجزیه شد. 

برنامه آمریکایی‌ها برای ایران در انتها به تجزیه ایران می‌رسد. این مشکلات را مدام به هسته‌ای و موشکی و قدرت منطقه‌ای جمع می‌زنند و در انتها با حربه حقوق بشر و ایجاد شورش‌های اجتماعی کار خود را به نتیجه می‌رسانند. انتخابات یعنی تجزیه عراق. این تجزیه شروعی می‌شود برای تجزیه ایران. بعد با حقوق بشر که حق ندارید مردم خود را سرکوب کنید، پس اجازه دهید ایران هم تجزیه شود. 

بنابراین استراتژی نهایی امریکا تجزیه ایران است. مردم ایران! از هر گروه و جناحی که هستید خطر تجزیه ایران در پیش است، یعنی اگر ما بنام کنترل معیشت و اقتصاد کشور بخواهیم به تمام برجام‌هایی که می‌خواهند به ما تحمیل کنند تن دهیم، در آخر به تجزیه ایران می‌رسد. 

استراتژی در پیش‌گرفته آن‌ها در قبال ایران بنام خاورمیانه بزرگ است. خاورمیانه بزرگ یعنی اینکه خود خاورمیانه فقط بزرگ باشد و هیچ کشور بزرگی دیگر در خاورمیانه نباید باشد. بقیه کشورها باید ریز شوند. استراتژی و برنامه آمریکایی‌ها در خاورمیانه، تجزیه کشورهای بزرگ و قدرتمند این منطقه است. الآن از عراق شروع کردند. بنابراین معتقدم مردم ایران چه ملی، چه اسلامی، چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا با هر گرایشی هرکسی عشق به ایران و عشق به یکپارچگی ایران دارد، باید در برابر این مسیری که برای ایران طراحی‌شده است بایستند. چگونه؟ با وحدت ملی. به قول آقای سجادی ما را به گوشه رینگ انداختند و با تحریم‌های مختلف به ما ضربه می‌زنند. نتیجه این می‌شود که ما خسته می‌شویم و بعد معیشت و رفاه ما را با این مسائل استراتژیک گره می‌زنند تا آخر به تجزیه ایران برسد.

بنابراین وحدت ملی ایران پاسخ این مسئله است. مردم و دولت ایران باید محکم و یکپارچه با فشارهایی که قرار است تحریم‌ها پیش بیاورد بایستند و به‌هیچ‌وجه نباید بین خودمان تنش ایجاد کنیم. آن‌ها به دنبال انشقاق ملت ایران هستند و با فشاری که می‌آورند می‌گویند مثلاً این سپاهی‌ها را کنترل کنید تا ما به شما جنس بدهیم. از آن‌طرف هم به اصول‌گراها می‌گویند این اصلاح‌طلب‌ها می‌خواهند ایران را به امریکا بفروشند. یعنی این دو جناح را به همدیگر بدبین کنند و با این بدبینی می‌خواهند با کاتالیزور بحران معیشتی انشقاق ایجاد کنند و اگر انشقاق در کشور ما ایجاد شود قطعاً به سمت تجزیه می‌رویم.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر