دفاع مقدس مظهر دستاورد حفظ تمامیت ارضی انقلاب اسلامی

دفاع هشت‌ساله‌ی ملت ایران مقابل تجاوز و خدعه‌ی دشمنان انقلاب  با تمام جنگ‌هایی که در طول تاریخ پرفرازونشیب کشور رخ‌داده بود تفاوت‌های عمده‌ای داشت که سرمنشأ تحولات و دستاوردهای بزرگی برای نظام و دیگر ملت‌های مسلمان شد. این ویژگی متمایز و خاص ریشه در ماهیت، گفتمان منحصربه‌فرد و ویژه‌ی انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن دارد.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از پایگاه خبری البرزبان، برخلاف مفهوم جنگ که به شکل عام در ادبیات سیاسی القاکننده‌ی ویرانی، جاه‌طلبی و امری شوم و نا مقدس است اما دفاع مقدس گذشته از ایستادگی و مقاومت در مقابل تجاوزگر به‌عنوان اقدامی پسندیده و عقلانی دربردارنده‌ی ارزش‌ها و هنجارهای والای دینی، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است همانند ایستادگی برای حفظ ارزش‌های اخلاقی، اعتقادی و دینی، دفاع از جان و مال نوامیس انسان‌ها و مام وطن (به‌ویژه آنکه برای کسب رضای الهی باشد) که قداست خاصی به جبهه‌ی دفاع در جنگ می‌دهد.

هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران جنگ دفاعی و برترین مظهر دفاع مقدس بود به تعبیر رهبر انقلاب دفاع مقدس ما مظهر حماسه بود مظهر دین‌داری و معنویت، مظهر آرمان‌خواهی، مظهر ایثار و از خود گذشتگی که مردم را شجاع و متکی به نفس کرد و منشأ برکات و معجزات فراوانی شد.

دفاع هشت‌ساله‌ی ملت ایران مقابل تجاوز و خدعه‌ی دشمنان انقلاب  با تمام جنگ‌هایی که در طول تاریخ پرفرازونشیب کشور رخ‌داده بود تفاوت‌های عمده‌ای داشت که سرمنشأ تحولات و دستاوردهای بزرگی برای نظام و دیگر ملت‌های مسلمان شد. این ویژگی متمایز و خاص ریشه در ماهیت، گفتمان منحصربه‌فرد و ویژه‌ی انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن دارد. که در ادامه به دو مورد از این نکات اشاره می‌شود.

تا قبل از وقوع انقلاب و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی؛ در طول تاریخ هرگاه جنگ و تهاجمی از سمت خارج به سمت مرزهای کشور تحمیل‌شده است بخشی از خاک این سرزمین نیز از آن جداشده است این مسئله بیش از هر چیز به سبب فساد و بی‌لیاقتی سلاطین، شاهان و دستگاه تصمیم گیران امور مملکت (به‌ویژه طی دو سده‌ی منتهی به انقلاب) رخ‌داده است. گاه حتی در زمان سلطه‌ی استبداد با مسئولان بی‌کفایت  در اداره‌ی امور کشور امنیت و عزت  داخلی شهروندان به‌واسطه‌ی حضور و نفوذ عوامل و عناصر نظامی و غیرنظامی بیگانه (همانند اشغال نظامی ایران در جنگ جهانی اول و دوم) در کشور سلب شده بود درحالی‌که به برکت انقلاب اسلامی (باوجود جنگ داخلی، توطئه و کارشکنی بی‌امان دشمنان، تحریم و نوپایی ارکان نظام) طی هشت سال جنگ رژیم بعث با حمایت همه‌جانبه‌ی شرق و غرب  علیه انقلاب، به همت و اراده‌ی پولادین و انقلابی فرماندهان و مسئولان پرتلاش حتی یک وجب از خاک کشور به الحاق دشمن تجاوزگر درنیامده است.

نکته‌ی دوم این است که اگرچه ما در طول هشت سال دفاع مقدس جوانان بسیاری را ازدست‌داده‌ایم و خسارات و ویرانی‌های مالی فراوانی نیز به زیرساخت‌های کشور وارد شد اما همین دفاع مقدس سکویی برای استحکام، اقتدار، صلابت ملت و انقلاب در سال‌های بعد شد از برکات دفاع مقدس این بود که زمینه را برای  هدایت، تقویت و نهادینه کردن مبانی و ارزش‌های اسلامی انقلاب، حفظ و ارتقای مبانی اعتقادی، باورپذیری و تبیین عملی نمادها، قهرمانان و اسطوره‌های اخلاقی فراهم کرد. درواقع نقطه‌ی عطفی برای ظهور استعدادها، تقویت روحیه‌ی ایثار و ازخودگذشتگی، ایمان و خودباوری، استقلال، عزت‌نفس و وقوع معجزات فراوان شد.

جهاد در سنگرها ایستادگی و مقاومت جوانان معتقد و وفادار (وجود شهدا، بسیجیان، رزمندگان، جانبازان، آزادگان و خانواده‌های آنان) معجزات فراوانی را نمایان ساخت که گنجینه و سرمایه‌ی تمام ناشدنی را برای انتقال ارزش‌های اسلامی به نسل‌های بعدی و تثبیت و حفظ دستاوردهای انقلاب فراهم کرد. علاوه بر این هشت سال دفاع مقدس توطئه دشمنان و خباثت و تجاوز آنان را به فرصتی برای پیشرفت و تلاش برای خودکفایی و استقلال در حوزه‌های مختلف تسهیل نمود. پیشرفت در حوزه‌ی ساخت ادوات نظامی و توان لجستیکی، صادرات و تولیدات اقتصادی که امروز کشورمان را در منطقه و بعضاً در جهان مطرح کرده است از برکات همین دفاع مقدس است.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر