هیئت‌های عزاداری چشم‌وهم‌چشمی را کنار بگذارند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌شمالی و امام‌جمعه بجنورد گفت: متأسفانه برخی از هیئت‌های عزاداری استان در استفاده بیشتر از وسایل عزاداری دچار چشم‌وهم‌چشمی شده‌اند.

 

به گزارش شرق 24، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی در آئین نماز جمعه شهر بجنورد اظهار کرد: مداحان، خدمتگزاران در دستگاه عزاداری سالار شهیدان و منبری‌ها باید حواسشان باشد که در عزاداری‌ها تحریف دچار تحریف نشوند. متأسفانه برخی از هیئت‌ها در استفاده بیشتر از وسایل اضافی عزاداری دچار چشم‌وهم‌چشمی شده‌اند. به‌طور مثال استفاده زیاد از طبل‌های بزرگ و صداهای سرسام‌آور اصلاً قابل‌قبول نیست.

وی افزود: عزاداری‌ها باید سه ویژگی داشته باشد:

1-عمق‌بخشی علاقه مردم به اهل‌بیت (ع)

2-معرفی بامعرفت عاشورا به مردم

3-عمق‌بخشی به ایمان و اعتقادات مردم

این سه ویژگی مهم مراسم عزاداری‌هاست که رهبری انقلاب هم بر آن تأکید کرده‌اند.

امام‌جمعه بجنورد با بیان اینکه عاشورا حاصل "نه گفتن و ایستادگی امام حسین در برابر استکبار و شیاطین جهانی" بود، خاطرنشان کرد: سیاست و معنویت در عاشورا باهم عجین شده است و باید این موضوع با چاشنی‌های محکم در عزاداری‌ها تبیین و تشریح شود. به‌طور مثال استفاده از ادعیه و به‌خصوص دعای عرفه می‌تواند چاشنی خوبی برای عزاداری باشد. امام راحل فرموده است: " باید عاشورا سرلوحه زندگی باشد و همیشه و در هرزمانی به ابرقدرت‌ها نه بگوییم."

آیت‌الله یعقوبی با بیان اینکه عاشورا مظهر و نماد ایستادگی آزادگان جهان است گفت: ملت ایران نیز امروز به خاطر نه گفتن به ابرقدرت‌ها مورد ظلم جهانیان واقع‌شده است. کشور ما از عربده مستکبران نمی‌ترسد و پیام عاشورا را به‌خوبی دریافته است و به همین سبب عزاداری‌های تاسوعا و عاشورا باید همراه با استکبارستیزی باشد.

وی با اشاره به مؤلفه‌های علمی جامعه مهدوی اظهار کرد: معرفت و بینش عمیق و ایمان و باور، زمینه‌های دستیابی به کمال بشریت هستند. علمی دارای ارزش والا است که موجب شناخت پروردگار شود و این‌که انسان دریابد که خداوند چه نعمت‌های فراوانی را در اختیار انسان قرار داده است.

وی افزود: در جامعه نمونه اسلامی، دین مردم و سطح دین‌داری آن‌ها عمیق‌تر است و این جامعه همان نظامی است که امام زمان (ع) آن را می‌پسندد و درصدد ایجاد آن است. منابع علم و معرفت را باید از سرچشمه زلال اسلامی برگرفت و نیازهای جامعه و پاسخ شبهات را با علم و معرفت اسلامی پاسخ دهیم. در رأس جامعه مهدوی علم و دانش و معرفت هستند و علوم به روی جامعه بشری گشوده می‌شود.

آیت‌الله یعقوبی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید گفت: سال تحصیلی و بهار تعلیم و تربیت فرارسیده است و معلمان و اساتید باید دانش‌آموزانی را تربیت کنند که علم و معرفت را همراه هم داشته باشند. باید دانش‌آموزان انسان‌های مفید و کاربردی برای جامعه باشند و در آینده سرمایه‌ای برای این جامعه باشند.

وی به فتنه جدید آمریکا در منطقه نیز اشاره‌ای کرد و گفت: دشمن به‌صورت مداوم در حال توطئه علیه مسلمانان است. توطئه تقسیم عراق و مستقل شدن مناطق کردنشین به خاطر شکست خوردن تکفیری‌ها در عراق و سوریه بود.

امام‌جمعه بجنورد خاطرنشان کرد: دشمن در طرح جنگ شکست خورد و موضوع اقلیم کردستان موضوعی از پیش طراحی‌شده بود تا ملت اسلام را دچار تزلزل دیگری بکند. این همه‌پرسی هیچ مشروعیتی ندارد چراکه ضوابط قانونی در آن رعایت نشده و اسرائیل پشت پرده این همه‌پرسی است. هدف دشمنان اسلام و ایران ایجاد اسرائیلی دیگر در نزدیکی مرزهای مقاومت و کشورمان است و باید بدانند که این هدف هیچ‌وقت مورد تأیید هیچ نظامی قرار نخواهد گرفت.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر