دین‌داری و معنویت فزاینده برکت پیوند عمیق فلسفه‌ی نهضت عاشورا با اصل انقلاب است

انقلاب اسلامی ایران انقلاب اسلام بود، انقلاب ارزش‌ها بود که خاستگاه خود را از قیام حسینی وام گرفته است. نهضت عاشورا به دلیل ماهیت اسلام‌خواهی و ستم‌ستیزی‌اش همواره الهام‌بخش قیام‌ها و انقلاب‌های ارزشی و معنوی بوده و به برکت نهضت عاشورا فرهنگ مبارزه‌ی مستمر با باطل فرهنگ شهادت، آزادگی، شرف، عزت‌نفس اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر ادامه داشته است.

 

به گزارش شرق 24 و. به نقل از پایگاه خبری البرزبان، در طول تاریخ بشر جنگ‌ها و قیام‌های متعددی اتفاق افتاده است اما در این میان نهضت عاشورا دارای ارزش و جایگاه بی‌نظیری است این یگانگی ازآن‌جهت است که انگیزه و هدف قیام رنگ و بوی الهی داشته است اجرای احکام الهی و حفظ ارزش‌های اسلام ناب محمدی کربلا را به فرهنگی از عشق، ایمان، ایثار، معنویت تبدیل کرد. 

یکی از تلاش‌های دشمنان بعد از به شهادت رساندن امام حسین (ع) ویارانش این بود که سعی کردند این حماسه را در ذهن تاریخ به فراموشی بسپارند و پیام آن را نیز تحریف کنند می‌دانستند که تأثیر معنوی پیام‌آوران عاشورا موقعیت و ثروت دنیاطلبان را در هر برهه‌ای از تاریخ به قعر می‌کشاند. بنابراین با دادن ثروت‌های هنگفت و ایجاد طمع حدیث جعل می‌کردند ابن العربی می‌گوید یزید حسین را به‌وسیله‌ی شمشیر جدش سر برید (ان یزید قتل الحسین بسیف جده) لذا برای تطهیر یزید و حق جلوه دان سپاهش دست به هر جعل و عملی می‌زدند.

انقلاب اسلامی ایران، انقلاب اسلام بود. انقلاب ارزش‌ها بود که خاستگاه خود را از قیام حسینی وام گرفته است نهضت عاشورا به دلیل ماهیت  اسلام‌خواهی و ستم‌ستیزی‌اش همواره الهام‌بخش  قیام‌ها و انقلاب‌های ارزشی و معنوی بوده است امام حسین (ع) با خون خود اسلام را قرآن را و ارزش‌های اسلامی را زنده نگه داشت و درس آزادگی آموخت. یاد داد هر جا فساد هست هر جا ظلم هست هر جا گمراهی و انحراف از اسلام حقیقی هست باید قیام کرد باید ایستاد و مبارزه کرد حتی اگر در این مسیر سرمایه‌های بزرگ خود را از دست بدهیم. لذا عامل اصلی پیدایش انقلاب، حفظ، تداوم و تکامل انقلاب نیز مدیون عاشوراست. موضوعی که متفکران و اندیشمندان غربی نیز بر آن اذعان می‌کنند و از انقلاب اسلامی با “معنویت‌گرایی سیاسی” یاد می‌کنند که در منش مبارزه با ظلم و استکبار و اطاعت از رهبری از آموزه‌های عاشورا الهام گرفته است اما خمینی ره می‌فرمایند ما هر چه داریم از محرم داریم این محرم را باید زنده نگه‌دارید.

پایبندی به آموزه‌ها و فرهنگ عاشورا چه در تحقق پیروزی انقلاب و چه در فرازوفرودهای پس‌ازآن رمز موفقیت انقلاب در مقابل توطئه‌ی دشمن بوده است.  حضور در جبهه‌های جنگ هشت‌ساله، استقامت در مقابل تحریم‌ها، مقابل دشمن تجاوزگر، تبلیغات و جنگ نرم رسانه‌ای و انحرافات دینی و فرقه‌ای و مذهبی در منطقه همگی با اسوه گیری از سیره‌ی مبارزاتی امام حسین (ع) بازخوانی اهداف و فرهنگ عاشورا و برگزاری مراسم عزاداری امام حسین در مساجد و تکایا محقق شده است و نقش به سزایی در پیشرفت معنوی نسل‌های جدید انقلابی و حرکت روبه‌جلو و نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی در جهان داشته است.

از چند سال پیش  برخی از روشنفکران سکولار ادعا می‌کنند انقلاب اسلامی هنری نکرده است و مردم دین‌دارتر نشده‌اند و هر چه از سال‌های اول انقلاب فاصله می‌گیریم  روحیه شهادت‌طلبی، پایبندی به  شاخص‌های دین‌داری و ارزش‌های والای اسلامی کم‌رنگ‌تر می‌شود.

درحالی‌که واقعیت این است به برکت نهضت عاشورا فرهنگ مبارزه‌ی مستمر با باطل ادامه داشته است فرهنگ شهادت، آزادی، شرف، عزت‌نفس اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر ادامه داشته است چهار دهه از پیروزی انقلاب می‌گذرد و باوجود فشارهای سنگین و هجمه‌ی رسانه‌ای و تبلیغاتی نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، مردم پرچم اسلام و مکتب اهل‌بیت را نگه‌داشته‌اند جلوه‌ی دین‌داری، حفظ اسلام و دفاع از مکتب اهل‌بیت است.

 جبهه‌ی نفاق امروز در هیبت تروریست تکفیری  با ما می‌جنگد در فضای مجازی به انحرافات دامن می‌زند و در رسانه‌ها روحیه جوان انقلابی را تضعیف می‌کند اما حرکت شهیدانی مانند محسن حججی  و بی‌سر آمدن او  به همه نشان داد که در قرن بیست‌ویک و باگذشت قرن‌ها از حادثه‌ی عاشورا  پیام کربلا هنوز زنده است  هیهات منه الذله شعار حسین (ع) بود که مرگ با عزت را بهتر از رندگی با ذلت می‌دانست.

شهادت شهدایی مانند محسن حججی و حضور پرشور و حماسی مردم در وداع با این شهید مدافع حرم نشان داد دین‌داری و تدین مردم در سایه‌ی جوهره‌ی مکتب سرخ تشیع بی‌وقفه رو به فزونی و تکامل است.  

 شهید حججی از فرزندان تربیت‌یافته‌ی همین مکتب عاشورا و انقلاب اسلامی است. حضور پرشور مردم با هر فکر و سلیقه‌ای در مراسم وداع با این شهید والامقام نیز نشان داد شهدا، نمادها و ارزش‌های انقلاب اسلامی محدودیت زمانی و مکانی ندارند. چه شهید دفاع مقدس باشد و چه شهید مدافع حرم. این هنر مبارزه با ظلم و استکبار زنده است و ما رهرو این جریان هستیم. موجی که از حرکت بازنمی‌ایستد و پرچم آن نسل به نسل منتقل می‌شود.

انتهای پیام/

 

 

نظرات

ارسال نظر