مهلت 100 روزه کارمندان معتاد رو به اتمام است

استاندارخراسان شمالی با اشاره به این‌که مهلت صدروزه اعلام‌شده برای کارکنان معتاد رو به پایان است، خواستار آن شد تا این افراد از باقیمانده این فرصت برای مراجعه به مراکز ترک اعتیاد بهره گیرند و گفت: هدف‌گذاری ما کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد تا پایان برنامه ششم توسعه است.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در پنجمین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: کاهش 25 درصدی شیوع اعتیاد در جامعه از هدف‌گذاری‌های برنامه ششم توسعه است که تحقق این هدف تلاش همه اقشار جامعه را می‌طلبد و هم‌افزایی دستگاه‌های مرتبط نیز ضروری است.

وی بابیان این‌که کاهش شیوع اعتیاد در جامعه مستلزم انسجام و هم‌افزایی بیشتر میان نهادهای متولی و جامعه امکان‌پذیر است، تصریح کرد: توان ما باید در امر پیشگیری، درمان، مقابله و مبارزه با مواد مخدر افزایش یابد و بنابراین طرح‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه مواد مخدر بایستی با جدیت و انسجام بیشتری پیگیری شود.

وی در ادامه به دو طرح ملی ارائه‌شده از سوی سپاه و سازمان تبلیغات اسلامی در راستای مبارزه با مواد مخدر اشاره داشت و از دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خواست تا بر روند اجرای این طرح‌ها نظارت کافی را اعمال کند.

صالحی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی باید اهتمام به کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی را به‌عنوان یک مسئولیت ملی در دستور کار خود قرار دهند، بیان کرد: طرح کاهش آسیب و مبارزه محله محور با مسئولیت سازمان بسیج و طرح قرآن، درمان و آرامش با مسئولیت سازمان تبلیغات اسلامی دو طرح ملی و لازم‌الاجراست که باید تمامی نهادهای متولی مشارکت لازم را در اجرایی شدن این طرح‌ها داشته باشند.

مقام عالی دولت در خراسان شمالی هم‌چنین فعال‌تر شدن تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد را در حوزه مقابله با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد خواستار شد و افزود: به‌منظور مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر باید از توان بالای سازمان‌های مردم‌نهاد بهره‌مند شویم.

صالحی گفت: برنامه‌های پیشگیرانه فرهنگی و اجتماعی از موارد مهم و قابل‌توجه در مبارزه با اعتیاد محسوب می‌شود و نقش آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها برای تحقق این هدف بسیار مهم است.

وی لزوم آگاه‌سازی و آموزش خانواده‌ها در مورد انواع مواد مخدر گیاهی و صنعتی و مضرات آن را گوشزد کرد و آن را یکی از راهکارهای پیشگیرانه در این حوزه خواند.

وی اشاره داشت: امروزه برخی تبلیغات به‌ظاهر مثبت هم چون درمان‌کننده چاقی، افزایش‌دهنده تمرکز حواس و ... برای مواد مخدر صنعتی در جامعه رواج یافته است و بنابراین فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم از الزامات کار است چراکه توان دولتی به‌تنهایی پاسخگوی مبارزه با پدیده خانمان‌سوز اعتیاد نیست.

وی بر رسیدگی به وضعیت کمپ ترک اعتیاد واقع در روستای لنگر شهرستان بجنورد تاکید کرد و افزود: ظرفیت استان در مراکز ماده 16 ترک اعتیاد باید افزایش یابد و با توجه به واگذاری مسئولیت این مراکز به بهزیستی، در استان آمادگی لازم برای کمک به بهزیستی وجود دارد. 
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر