اختصاص 1200 هکتار از مراتع خراسان شمالی به گیاهان دارویی

مدیرکل منابع طبیعی استان خراسان شمالی گفت: 800 هکتار از مراتع خراسان شمالی زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد و 1200 هکتار دیگر از مراتع این استان نیز در قالب طرح بهره‌برداری گیاهان دارویی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

به گزارش شرق 24، حسن وحید در جمع خبرنگاران استان خراسان شمالی اظهار کرد: خراسان شمالی دارای بزرگ‌ترین قرق کشور با مساحتی بالغ‌بر 60 هزار هکتار است و به همین سبب شاهد تنوع زیست‌محیطی متنوعی در این استان هستیم که به سبب قرق کردن این مراتع، بسیاری از مراتع و جنگل‌های آسیب‌دیده‌ی این استان در حال بازسازی است.

وی بابیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی درصدد است که در راستای اقتصاد مقاومتی گام‌های مؤثری بردارد، گفت: 200 هزار هکتار از طرح‌های مرتع‌داری خراسان شمالی در قالب بهره‌برداری مشارکتی اجرا شده است که 25 درصد از این منابع طبیعی، به‌منظور برداشت علوفه مورداستفاده است.

وحید با اشاره به واگذاری طرح‌های مرتع‌داری به بخش خصوصی تصریح کرد: 580 هزار هکتار طرح مرتع‌داری تهیه‌شده که بالای 50 درصد از این طرح‌ها به مردم واگذارشده است و خود مردم محافظ این مراتع هستند.

وی خاطرنشان کرد: حفاظت از مراتع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و جوامع محلی می‌توانند در حفاظت از آب‌وخاک نقش مؤثری داشته باشند. اگر پوشش گیاهی حفظ شود شرایط منطقه مساعد می شود، اما اگر به این مسئله توجه نشود، شاهد وقوع بحران‌هایی نظیر سیل خواهیم بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با شاره به اینکه متوسط فرسایش خاک در خراسان شمالی بالاتر از استاندارد کشوری است، بیان کرد: بالغ‌بر 16 تن فرسایش خاک در این استان داریم. فرسایش خاک زمانی رخ می‌دهد که پوشش گیاهی از بین رفته است.

وی گفت: یکی از اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در خصوص مقابله با فرسایش بیش‌ازحد خاک این استان، تهیه طرح‌های متنوع آبخیزداری است.

وی افزود: در 20 درصد سطح استان خراسان شمالی، طرح‌های آبخیزداری تهیه‌شده است اما به سبب کمبود بودجه و مسائل مالی، تنها حدود 8 درصد آن اجرایی شده است.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر