20 رأس میش وحشی سالوک براثر طاعون تلف شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: به سبب شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی سالوک، تاکنون 20 رأس میش و بره وحشی در این پارک ملی تلف‌شده است.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل محیط‌ زیست خراسان شمالی، سید اصغر مطهری اظهار کرد: طی گشت و کنترل محیط‌بانان در روزهای گذشته، تاکنون 20 لاشه میش وحشی یافت شده است که مشاهدات حاکی از شیوع بیماری طاعون در بین نشخوارکنندگان کوچک این پارک ملی استان است.

وی با اشاره به اینکه در روز شنبه هشتم مهرماه، 9 عدد لاشه‌ی میش و بره وحشی در پارک ملی سالوک یافت شد، گفت: به سبب تعطیلات ایام تاسوعا و عاشورا، امکان انتقال لاشه‌ها به دامپزشکی وجود نداشت و به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری لاشه‌های کشف‌شده، با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی، لاشه‌ها دفن شدند.

مطهری خاطرنشان کرد: با همکاری دامپزشکی استان، نمونه‌گیری اولیه از لاشه‌های کشف‌شده انجام‌شده است و نسبت به اقدامات و شیوه  کنترل این بیماری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی گفت: منطقه به‌صورت مداوم توسط چندین اکیپ از محیط‌بانان و کارشناسان پایش می‌شود و اقدامات ایمنی مانند جمع‌آوری و سوزاندن و یا دفن اصولی لاشه‌ها و آهک پاشی و ضدعفونی کردن آبشخورها، منع ورود و خروج به داخل منطقه و سایر اقدامات برای کنترل شیوع بیماری در حال انجام است.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر