سود سهام عدالت چه شد؟/ اولویت پرداخت سود با چه کسانی است؟

سهام عدالت به‌عنوان سهامی مردمی که در دولت نهم به مردم اختصاص یافت تا مردم با این سهام در بخش تعاون کشور سهیم شوند اما در این سال‌های اخیر خبری از سود سهام عدالت نبود تا اینکه در نزدیکی انتخابات چند ماه پیش دولت تصمیم گرفت سهام عدالت را واگذار نماید.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از افکارنیوز، در همان زمان عده‌ای معتقد بودند این کار دولت اقدامی انتخاباتی است اما به هر جهت پرداخت سود سهام عدالت به شهریورماه کشیده شد.

دولت از مردم خواست به سامانه سهام عدالت رفته و شماره شبای خود را برای واریز سود این سهام ثبت کنند و پایان شهریورماه را زمان پرداخت سود این سهام عنوان کرد.

شهریورماه تمام شد اما خبری از سود سهام عدالت نشد تا اینکه حتی پس از بسته شدن سامانه ، در مهرماه دوباره سامانه به جریان و برای تکمیل سرمایه مشمولان سهام عدالت بازگشایی شد.

درحالی‌که دولت از پرداخت سود سهام عدالت در مهرماه خبر داده بود اما همچنان گروه‌بندی‌ها و اولویت واریز سود سهام عدالت مشخص نیست و افراد بسیار اندکی حساب خود را تا سقف یک‌میلیون تومان تکمیل کردند.

 البته گفتنی است از سوی دیگر مردم و مشمولان سهام عدالت می‌توانند حتی پس از 10 مهر شماره شبای خود را اعلام کنند و طبق آمار رسمی تاکنون ۳۷.۵ میلیون نفر صورتحساب خود را مشاهده کرده‌اند و ۳۲.۵ میلیون نفر نیز برای اعلام شماره شبای خود به سامانه سازمان مراجعه کرده‌اند.

چرا سود سهام عدالت هنوز پرداخت‌نشده است؟

سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید منتظر مصوبه جلسه شورای عالی اصل چهل‌وچهار برای واریز سود است و تا زمانی که این شورا این موضوع را مصوب نکند از سود سهام عدالت خبری نیست.

این در حالی است که هنوز مشخص نیست چه کسانی در اولویت دریافت سود سهام عدالت قرار دارند، چرا دولت به وعده خود در پرداخت سود سهام عدالت در شهریورماه عمل نکرد و آن را به مهرماه عودت داد؟

محمدحسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره عدم پرداخت سود سهام عدالت مشمولان در پایان شهریورماه می‌گوید: " پرداخت سود سهام عدالت در مجلس مطرح‌شده بود، اما نتوانست به‌طور صحیح اجرایی شود، طرح سهام عدالت اقدام بسیار خوبی بود که صورت گرفت، اما ضعف مدیریتی از عوامل تأثیرگذار درعدم پرداخت سود آن به‌حساب می‌آید."

از سوی دیگر غلامحسین خورشیدی کارشناس مسائل اقتصادی نیز می‌گوید: زمان واریز سود سهام عدالت مشخص و شفاف نیست و نمی‌توان به‌طورقطع قضاوتی در مورد آن داشت، پرداخت سود سهام عدالت پدیده‌ای است که شاید دولت فعلی تمایل چندانی برای اجرای آن ندارد، اما مجبور است با آن کنار بیاید.

باید منتظر ماند و دید سرنوشت پرداخت سود سهام عدالت چه می‌شود و دولت آیا این طرح را اجرا می‌کند؟

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر