بهکده رضوی در صورت تمایل به بخش خصوصی واگذار شود

 استاندار خراسان شمالی گفت: شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی با دارا بودن ظرفیت‌های بسیار و ثروت‌هایی همچون تعداد زیادی دام سبک و سنگین، مرتع، زمین‌های زراعی و باغی نباید این‌گونه زیان ده باشد و در صورت تمایل این شرکت به بخش خصوصی واگذار شود.

 

به گزارش شرق 24، محمدرضا صالحی در نشست شورای استانی امور شرکت‌های سهامی زراعی و تعاونی‌های تولید روستایی (شورای هماهنگی ماده 17) استان بابیان اینکه دستگاه‌های فرا بخشی در رفع مشکلات شرکت‌های سهامی زراعی مؤثر هستند، اظهار داشت: مدیران دولتی در اجرا و تولید موفق نیستند و به همین منظور نیاز است تا خصوصی‌سازی در برخی از بخش‌ها انجام شود.

صالحی بابیان اینکه شخصی کار کردن یکی از آفت‌های کار است، افزود: ما از زمان ورود به استان سعی کردیم از انجام امور به‌صورت بخشی نگری و غیر کارشناسی دوری‌کنیم و کارها به‌صورت سیستمی و کارشناسی انجام شود.

استاندار خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه این نشست داخلی و فرا بخشی است، گفت: این شورا مربوط به یک مجموعه داخلی است و باید مسائل و مشکلات و تصمیم‌گیری‌های مربوط به آن نیز به‌صورت داخلی حل شود.

وی بابیان اینکه در این جلسه یک میلیارد تومان به‌عنوان مسکن جهت رفع مشکلات این شرکت مصوب می‌شود، اظهار داشت: این شرکت برای برون‌رفت از چالش‌ها و وضعیت فعلی طی دو ماه آینده برنامه منسجم ارائه دهد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصادی در سال ۸۹ مبنی بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی مبلغ سه میلیارد تومان به شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی پرداخت کند، با توجه به طلب سه میلیارد تومانی سازمان تعاون روستایی، نامه‌ای به‌عنوان پیشنهاد تهاتر به وزیر جهاد کشاورزی ارسال خواهد شد.

 پتانسیل اجرای اصلاح و بهبود ژنتیک گوسفند مغانی در بهکده رضوی

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و سفیر و نماینده سابق ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گفت: منطقه بهکده رضوی بهترین مکان برای اجرای طرح اصلاح و بهبود ژنتیک گوسفند مغانی با ویژگی چندقلوزایی است.

مجید دهقان شعار نیز در این نشست بابیان اینکه پتانسیل اجرای طرح‌های اصلاح ژنتیکی گوسفند مغانی در این استان به‌خصوص در بهکده رضوی وجود دارد، اظهار داشت: مدیران دستگاه‌های اجرایی در استان باید با هم‌فکری برنامه‌های بلندمدت برای استفاده از این پتانسیل‌های منحصر داشته باشند.

وی بابیان اینکه ایران تولیدکننده بهترین پشم گوسفند است، افزود: ایران یکی از واردکنندگان روغن پشم است درحالی‌که هم‌اکنون محصول پشم تولیدی به‌ویژه پشم تولید عشایر کشور هیچ خریداری ندارد و بی‌ارزش تلقی می‌شود، باید علاوه بر احیاء این محصول بستر فرآوری آن در کشور فراهم شود.

 شناسایی ۲۵ سایت بااستعداد ویژه در سطح کشور

سرپرست دفتر نظام‌های بهره‌برداری تعاونی‌های تولید ونظام های بهره‌برداری نیز گفت: در حال حاضر ۲۵ سایت الگویی در سطح کشور ازجمله بهکده رضوی جهت رونق و افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی در دست مطالعه هستند.

حسین مهدی دوست بابیان اینکه هر منطقه دارای استعداد ویژه است که باید نقشه راه خاص برای آن تجویز شود، اظهار داشت: بهکده رضوی دارای استعداد ویژه اصلاح نژاد و بهبود کیفی دام سبک و نیز تولید بذر مرغوب گندم، جو و یونجه است.

مهدی دوست بابیان اینکه هم‌اکنون بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشور تحت پوشش شرکت‌های سهامی زراعی است، خاطرنشان کرد: از این میزان دو میلیون و ۶۰۰ هکتار آبی و۷۰۰ هکتار دیم است.

نظرات

ارسال نظر