مرکز رصد اجتماعی در خراسان شمالی راه‌اندازی می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارخراسان شمالی گفت: با راه‌اندازی مرکز رصد اجتماعی در استان که اکنون به‌طورجدی پیگیر آن هستیم، ارائه آمارهای واقعی‌تر از آسیب‌های اجتماعی و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها با رویکرد بومی‌سازی برنامه‌ها میسر می‌شود.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی؛ مهرداد ابراهیمی در شورای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: امیدواریم با راه‌اندازی مرکز رصد اجتماعی، این مرکز به‌منزله چراغ راهی باشد تا متولیان بتوانند راهکارهای مناسب را درزمینهٔ کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه دهند.
وی در تحلیل پژوهشی با عنوان پیمایش ارزش‌ها و نگرش مردم استان در بحث آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: برای انجام هر تحقیق یا پژوهشی در گام نخست باید جامعه آماری درستی ارائه شود تا بتوانیم بر مبنای آن به مستندات تکیه کنیم.
وی با تاکید بر این‌که در هر تحلیلی باید به دنبال ارائه آمارهای واقع‌گرایانه بود، افزود: مدیران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید با تکیه‌بر تحلیل‌های واقع‌گرایانه به سمت توسعه حرکت کنند؛ ضمن این‌که تمام این آمار باید بومی‌سازی شود.
ابراهیمی با اشاره به نمونه‌هایی از پژوهش‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: در برخی از این پژوهش‌ها ذکر می‌شود که در بحث مبارزه با مواد مخدر تاکنون کار خاصی انجام نگرفته درحالی‌که ما شهدای بسیاری را در این راه ازدست‌داده‌ایم و از سوی دیگر اعتبارات خوبی نیز برای این امر تاکنون تخصیص‌یافته است؛ لذا نباید ناعادلانه و غیرمنصفانه عملکرد مدیران نظام را زیر سؤال ببریم.
وی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع شکاف بین نسل‌ها نیز اشاره کرد و گفت: بین نسل اول و چهارم شکاف نسلی وجود دارد اما برای کاهش فاصله این شکاف‌ها باید بر روی مسائل فقهی و آگاهی به زمانه تحقیقات لازم را انجام دهیم و در این روند، باید اطلاعات پدران و مادران و فرزندان نیز به‌روزرسانی شود در غیر این صورت شاهد تنزل اعتقادات خواهیم بود.
ابراهیمی تصریح کرد: با توجه به این‌که جامعه به سمت جهانی‌شدن پیش می‌رود و به همان نسبت نیز فضائل در حال تغییر است، بنابراین می‌توان این فضائل را بومی‌سازی و به‌روز کرد.
وی اظهار داشت: امیدواریم با انجام پژوهش‌های تحلیلی و آمارهای واقعی، خراسان شمالی در بحث سرمایه‌های اجتماعی سرآمد باشد؛ ضمن این‌که مدیران نیز باید در مسیر تقویت اعتماد، اعتقاد و امید  بین مردم حرکت کنند.
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بجنورد نیز در این شورا با تاکید بر بومی‌سازی آمارها در تمامی تحقیق‌ها و تحلیل‌های اجتماعی گفت: جامع بودن آمارگیری و به‌حق بودن آن زمانی رخ می‌دهد که تمام اصناف، گروه‌ها و سطوح مختلف سنی درباره این تحلیل نظر بدهند.
وی اظهار داشت: آمارهای هر تحلیلی باید هسته اندیشه ورزی قرار گیرد و این آمارها باید از ابعاد گوناگون موردبررسی قرار گیرد تا بتوانیم به نتایج مطلوب دست‌یابیم. وی هم‌چنین به سفر تولیت آستان قدس رضوی به بجنورد به مناسبت سالگرد سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: 19 مهرماه به‌عنوان یک نقطه عطف باید در تقویم استان ثبت شود.
انتهای

نظرات

ارسال نظر