مرگ‌ومیر در کودکان زیر 5 سال و نوزادان در استان سیر نزولی داشته است

سرپرست مرکز بهداشت بجنورد گفت: طی سال‌های اخیر خوشبختانه مرگ‌ومیر در کودکان زیر 5 سال و نوزادان در استان سیر نزولی داشته است.

 

 

 به گزارش شرق 24، مریم پور آدینه در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: مرگ‌ومیر نوزادان و کودکان یک تا پنج سال در استان از سال ۹۱ تاکنون سیر نزولی داشته است.

وی بیشترین علت مرگ نوزادان زیر پنج سال را زایمان زودرس، حوادث و وجود ناهنجاری‌ها در کودک اعلام کرد و گفت: طی سال‌های ۹۱ کاهش مرگ‌ومیر کودکان هفت در هزار و در سال ۹۵ به ۴.۲ در هزار رسیده است.

پور آدینه با اشاره بابیان اینکه روند سزارین در استان با اجرای سیاست‌های ترویج زایمان ایمن و کلاس‌های آموزشی زایمان کاهش‌یافته است، افزود: طی سال‌های اخیر مرگ‌ومیر مادران باردار در استان و مرکز استان سیر نزولی داشته است.

وی تصریح کرد: متأسفانه طی سال گذشته در شهرستان بجنورد مرگ 4 مادر باردار را شاهد بودیم.

پور آدینه خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون سه مادر باردار فوت شدند که عدم شناسایی به‌موقع اختلالات مادر و جنین و بیماری زمینه‌ای مادر و نیز عدم مراجعه مادران باردار به مراکز سلامت بیشترین علل مرگ‌ومیر بوده است.

سرپرست مرکز بهداشت بجنورد با اشاره به اینکه در روستاها اطلاع‌رسانی خوب انجام‌شده است، افزود: اما در سطح شهر به دلیل گستردگی باید مادران خود با مراجعه به‌موقع مراقبت داشته باشند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر شناسایی و آموزش و کمک به درمان زوجین نابارور در حال انجام است، خاطرنشان کرد: متأسفانه هم‌اکنون مرکز درمان ناباروری در سطح استان وجود ندارد و راه‌اندازی این مرکز و آموزش افراد متخصص در این زمینه در حال پیگیری است.

پور آدینه با اشاره به برگزاری جشنواره ملی عکس قاب زندگی طی یک شهریور لغایت ۱۴ آبان ماه، اظهار داشت: موضوعات این جشنواره درزمینهٔ های تک‌فرزندی، ازدواج، تحکیم بنیان خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی عنوان کرد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر