روسیه از تشدید زد و خوردها در سرزمین های اشغالی ابراز نگرانی کرد

به گزارش ایرنا، «ولادیمیر سافرونکوف» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت که به بررسی اوضاع سرزمین های اشغالی اختصاص داشت، گفت: از تشدید تنش ها در روابط میان فلسطین و اسراییل به شدت نگران شده ایم. هرگونه مظاهر تروریستی را که فضای میان دو طرف متشنج و اوضاع منطقه را پرتنش تر می کند، محکوم می کنیم.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به نقل از سخنان سافرونکوف نوشت: بر این باوریم که حل مساله بیت المقدس شهر مقدس برای پیروان سه مذهب توحیدی باید بر اساس قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت صورت گیرد.
معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت افزود، شاخص های معین توافقنامه درباره این شهر باید در جریان مذاکرات مستقیم میان اسراییل و فلسطین تنظیم و تدوین شود. تا زمان تنظیم این توافقنامه، طرف های مناقشه نباید به اقداماتی متوسل شوند که موقعیت حقوقی آن را تعیین می کند.
وی ادامه داد: در همین حال آرامش بخشیدن به اماکن مقدس در شرق بیت المقدس و حفظ وضعیت موجود پیرامون آن به هماهنگی بین اسراییل و اردن کشور دارای نقش مدیریت اماکن اسلامی در بیت المقدس کمک می کند.
سافرونکوف گفت: وقفه طولانی شده در روند صلح منجر به بروز خطر تشدید تنش ها می شود. در این اثنا مسئله شهرک سازی نیز حل نشده است. در روزهای اخیر در اراضی اشغالی ازجمله شرق اورشلیم اظهارات تحریک آمیز از دو طرف افزایش می یابد.
وی ادامه داد: اوضاع باریکه غزه به توجه جداگانه نیاز دارد. وضعیت انسانی در ین منطقه بسیار دشوار است. انتقال نیروی برق به این منطقه با مشکلات فراوان انجام می گیرد و نرخ بیکاری در آن در بالاترین سطح جهانی قرار دارد.
سافرونکوف در ادامه با تاکید بر لزوم وحدت گروه های فلسطینی گفت: تامین یکپارچگی گروه های فلسطینی پیرامون سازمان آزادیبخش فلسطین و تحت سرپرستی دولت قانونی فلسطین در دستور کار قرار دارد. از تلاش های میانجی گرانه برای حل این مساله ازجمله از سوی مصر حمایت می کنیم.
معاون نماینده روسیه در سازمان ملل با اعلام حمایت مسکو از مذاکرات فلسطین و اسراییل گفت: این مذاکرات باید به پایان اشغال اراضی عربی که از سال 1967 به اشغال اسراییل درآمده و نیز تشکیل حکومت مستقل و توانمند فلسطین به پایتختی بیت المقدس شرقی منجر شود که در کنار اسراییل با مسالمت بسر برد.
پلیس اسرائیل روز جمعه 14 جولای سه فلسطینی را به اتهام حمله مسلحانه در مسجدالاقصی به شهادت رساند و 2 پلیس زخمی اسرائیلی این حادثه نیز پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادند.
به دنبال این رویداد، نیروهای امنیتی اسرائیل مسجدالاقصی را به روی نمازگزاران بستند اما روز یکشنبه دو درب این مسجد با نصب گیت بازرسی الکترونیکی دوباره به روی نمازگزاران باز شد.
در آیین نماز جمعه اخیر نیز مردم فلسطین با اقامه نماز در خیابان های اطراف مسجدالاقصی، مخالفت خود با محدودیت های ایجاد شده در این مسجد نشان دادند.
اروپام**391 *شبس*1488 *انتشاردهنده: بهمن بامداد**

نظرات

ارسال نظر