پیگیری سوال از رئیس جمهور در مجلس/ روحانی باید به سوالات نمایندگان پاسخ دهد

  طراح سوال از رئیس جمهور گفت: ما نمایندگان همچنان پیگیری سوال از رئیس جمهور در مجلس هستیم و تاکید داریم که روحانی باید در خصوص مشکلات موسسات مالی- اعتباری به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

 

 

 

به گزارش شرق 24،  علی وقف چی نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با بیان اینکه 155 نماینده خواستار ارجاع سوالات از رئیس جمهور به کمیسیون مربوطه شدند، گفت: بیش از سه ماه از طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس می گذرد اما هنوز این طرح به جریان نیافتاد.

وی با بیان اینکه متاسفانه آئین نامه داخلی مجلس در این زمینه رعایت نشد، افزود: طبق ماده 212 ‌آیین نامه داخلی مجلس، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس جمهور سؤال کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضاء و به رئیس ‌مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌نماید.

نماینده متقاضی سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز سوال از رئیس جمهور به کمیسیون های تخصصی ارجاع نشده، تاکید کرد: 155 نماینده در جلسه روز چهارشنبه 19 مهر در نامه ای به هیئت رئیسه مجلس خواستار ارجاع طرح سوال از حسن روحانی رئیس جمهور به کمیسیون مربوطه شدند.

وقف چی گفت: طبق آئین نامه داخلی مجلس، هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال‌کننده گزارش شود.

وی افزود: همچنین طبق آئین نامه داخلی مجلس، پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند، رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد.

نماینده زنجان و طارم در مجلس تصریح کرد: اگر توضیحات نمایندگان رئیس جمهور برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانع کننده نباشد، خود رئیس جمهور باید برای پاسخ به سوالات نمایندگان درباره موسسات مالی- اعتباری در صحن مجلس حاضر شود.

وی  با بیان اینکه متاسفانه به رغم گذشت بیش از سه ماه هنوز طرح سوال از رئیس جمهور در دستور کار مجلس قرار نگرفت، تصریح کرد: موسسات مالی و اعتباری با گرفتن پول های مردم، مشکلات عدیده ای برای مردم درست کردند. رفع مشکلات سپرده گذاران یک مطالبه ملی و عمومی است و رئیس جمهور باید برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.

نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:متقاضیان سوال از رئیس جمهور از طیف های مختلف مجلس هستند و این موضوع اصلا سیاسی نیست.

وقف چی با اشاره به تعطیلی مجلس در هفته گذشته گفت: مجلس این هفته و از امروز یکشنبه جلسه دارد و ما در این هفته پیگیر طرح سوال از رئیس جمهور و تقاضای 155 نماینده برای ارجاع این طرح به کمیسیون مربوطه می شویم.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر