اختصاص ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به منظور توسعه اشتغال مناطق محروم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: طی امسال ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار تسهیلات به منظور حمایت از مناطق محروم و توسعه اشتغال در حوزه روستایی و عشایری اختصاص یافته است.

 

 

 به گزارش شرق 24، نعمت الله رضایی در کارگروه آمایش سرزمین، محیط زیست و توسعه پایدار،تدوین سند جامع و ملی توسعه مناطق مرزی خراسان شمالی اظهارداشت: درآمد خانوارهای روستایی در سطح کشور بسیار پایین است و به طوری که درآمد خانوارهای روستایی در استان خراسان شمالی نیز ۲۵درصد از درآمد خانوارهای روستایی در سطح کشور پایین تر است.

 رضایی گفت: درآمد خانوارهای روستایی سطح کشور ۴۰ درصد کمتر از درآمد شهری ها است.

وی با بیان اینکه در سطح کشور ۱۶ استان وجود دارد که دارای مرز مشترک با کشورهای همسایه هستند، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد پیوند بین مرزی به منظور توسعه اقتصاد پایدار و توسعه تولید به وجود آید.

وی با بیان اینکه  در حال حاضر سند جامع و ملی به صورت پایلوت برای توسعه پایدار مناطق مرزی تدوین شده است، افزود: خراسان شمالی استانی مرزی است که ضرورت دارد به اشتغال پایدار و برنامه های جامع در این زمینه توجه شود.

 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه امیدواریم با عملیاتی شدن این سند حمایت همه جانبه از منابع در راستای ایجاد اشتغال انجام شود، تصریح کرد: در اجرای این طرح روش ما به نحوی است که طرح هایی که قبلا اجرا شده و با مشکلاتی مواجه بوده است، مجدد تکرار نشود.

رضایی اظهارداشت: برای اجرای طرح های توسعه اشتغال مناطق محروم دولت منابع از منابع اعتباری مختلف در نظر گرفته است که در مجموع امسال ۱۹ هزار میلیارد تومان منابع تسهیلات از سه محل وجود دارد که قابلیت سرمایه گذاری در این زمینه در کشور دارد.

 وی با بیان اینکه طی امسال دولت از منابع مختلفی به منظور حمایت از مناطق محروم و توسعه اشتغال و تولید در نظرگرفته است، افزود: امسال یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان و عشایر وام پرداخت می شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: امیدواریم با کمک این سند تمام مناطق مرزی و محروم در یک سو و در جهت هم افزایی به سمت توسعه و تولید پایدار بروند.

رضایی افزود: در این زمینه منابع باید هدفمند هزینه شود و در اجرای این طرح تمام فرایند ها از مرحله تصویب تا مرحله اجرا به صورت آنلاین نظارت می شود.

وی اظهارداشت: اعتبارات در نظر گرفته شده براساس سه شاخص جمعیت روستایی و نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه توزیع می شود که ۵۰ درصد اعتبارات براساس سه شاخص به استان پرداخت می شود و ۵۰ درصد اعتبارات دیگر نیز با ارائه برنامه ها به استان ها ابلاغ خواهد شد.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر