استفاده حداکثری از ظرفیت بانوان در مناصب مدیریتی خراسان شمالی جدی گرفته شود

  تازه‌ترین نشست کارگروه بانوان و خانواده خراسان شمالی با تأکید معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بر استفاده بیشتر از توان بانوان در مناصب مدیریتی همراه بود. الزام به ایجاد پارلمان مشورتی زنان و حمایت از جشنواره‌هایی با محوریت اشتغال بانوان و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد مختص بانوان از دیگر موضوعات مهم این کارگروه بود.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار در این نشست گفت: با توجه به این‌که نیمی از منابع انسانی را بانوان شاغل دستگاه‌های اجرایی و ادارات و نهادها تشکیل می‌دهند، باید از ظرفیت حداکثری آنان در مناصب و پست‌های مدیریتی استفاده شود.

مهرداد ابراهیمی اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های بانوان و توانمندی آنان در پست‌های مدیریتی نهایت استفاده را برد چراکه در قبال این مسئله مکلف هستیم.

وی بابیان این‌که باید در به‌کارگیری بانوان و جوانان در مناصب مدیریتی ریسک کرد، ادامه داد: با توجه به این‌که در آینده شاهد بازنشستگی بسیاری از مدیران خواهیم بود لذا باید از ظرفیت بانوان و جوانان برای این امر مهم استفاده حداکثری داشت.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: موضوع به‌کارگیری بانوان در پست‌های مدیریتی به شکل پلکانی انجام خواهد گرفت؛ ضمن این‌که نگاه دولت دوازدهم و مقام عالی دولت در استان به نقش و جایگاه زنان نگاه تشریفاتی نیست بلکه باورمند است تا بتوانیم از توانمندی این قشر تأثیرگذار جامعه بیشتر بهره‌مند شویم.

وی افزود: موضوع مشارکت در امور زنان باید تقویت شود ولی این مشارکت فقط به معنای اخذ پست‌های مدیریتی نیست بلکه باید به سمت اشتغال‌زایی بانوان پیش رفت.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌که باید از جشنواره‌هایی با محوریت اشتغال بانوان و تولیدات خانگی حمایت‌های جدی‌تری انجام گیرد، افزود:2 هزار هکتار از زمین‌های شهرستان فاروج زیر کشت زعفران رفته که منجر به ایجاد 60 میلیارد تومان گردش مالی شده و این در حالی است که میانگین درآمد سرانه استان نسبت به کشور پایین‌تر است و این مبحث می‌تواند کمک شایان توجهی به مردم استان و افزایش درآمد سرانه باشد.

وی تصریح کرد: خراسان شمالی مستعد کشت گیاهان دارویی و زعفران است و این مسئله می‌تواند موجب افزایش سطح درآمد مردم این استان شود ضمن اینکه نباید از نقش مهم بانوان نیز در این موضوع غفلت کنیم.

ابراهیمی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع" روستای بدون بیکار" اشاره کرد و گفت: موضوع روستای بدون بیکار یکی از تأکیدات مهم استاندار خراسان شمالی است و باید برای آن کارگروهی در سریع‌ترین زمان ممکن تشکیل شود؛ لذا در این مسیر باید از تمام توان دستگاه‌های اجرایی استفاده کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اظهار داشت: تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد مختص بانوان نیز در دستور کار قرار گیرد و روند اخذ مجوز برای آنان تسهیل شود.

مهرداد ابراهیمی گفت: دیده‌بانی از وضعیت خانواده و بانوان استان از طریق انجام کارهای پژوهشی نیز انجام شود که البته 800 میلیون تومان اعتبار به دفتر امور بانوان استانداری برای انجام همین پروژه‌های پژوهشی اختصاص‌یافته است که درنهایت هدف ما باید کاهش دغدغه‌های حوزه بانوان و خانواده باشد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این کارگروه اشاره‌ای به سه دستور کار جلسه داشت و گفت: سند زنان و خانواده و توسعه پایدار از دستورات حوزه معاونت زنان ریاست جمهوری است که بر مبنای آن 30 درصد مناصب دولتی باید به بانوان شایسته اختصاص یابد که برخی محورهای این سند باید بر اساس شرایط استان بومی‌سازی شود.

ملیحه یغمایی در مورد دستور کار دوم جلسه یا عنوان طرح تشکیل پارلمان مشورتی زنان استان نیز گفت: این طرح بنا به دستور استاندار باید بر اساس محوریت تدوین بانک اطلاعاتی زنان و استفاده از ظرفیت‌های بانوان توانمند در اتاق‌های فکر انجام شود.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به این‌که طرح پارلمان مشورتی در چند استان در حال پیگیری و اجراست در این طرح به دنبال به‌کارگیری زنان شاغل از حوزه‌های مختلف به‌عنوان نماینده این پارلمان هستیم. وی ارکان این پارلمان را شامل مجمع عمومی پارلمان، هیئت‌رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی برشمرد.

وی در ارتباط با آخرین دستور کار جلسه هم که ایجاد صندوق‌های خرد زنان عشایر و روستایی در استان بود، گفت: بر مبنای این دستور کار که جزو سیاست‌های کشوری نیز محسوب می‌شود باید از تمام ظرفیت‌های بانوان توانمند استفاده شود.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر