خواهان برپایی نمایشگاه دائمی ملی فرش در استان خراسان شمالی هستیم

استاندار خراسان شمالی گفت:خراسان شمالی ظرفیت خوبی برای بازارسازی صنعت فرش دارد و با آمادگی مرکز ملی فرش ایران خواهان برپایی نمایشگاه دائمی ملی فرش در خراسان شمالی هستیم.

 

 

 

 به گزارش شرق 24، محمدرضا صالحی در آیین افتتاحیه گردهمایی روسای ادارات فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور در بجنورد اظهار داشت: بازاریابی محصولات به‌ویژه فرش نیاز به تبلیغات درست دارد که باید در این زمینه بامطالعه بتوانیم این محصول را به بازار جهانی معرفی کنیم.

صالحی تصریح کرد: تولید فرش در استان به‌ویژه تولید فرش ابریشم مرغوب دورو دویدوخ راز و جرگلان یکی از ظرفیت‌های مهم است که قابلیت صادرات و عرضه در بازارهای جهانی را دارد و باید جهت افزایش صادرات غیرنفتی به این مبحث توجه ویژه شود.

وی گفت: صنعت فرش دستباف در استان و کشور با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها، توان رقابت در بازار جهانی دارد و توان رقابت فرش دستباف ایران در بازار جهانی بالا است.

صالحی بابیان اینکه باید تعاونی‌های تولیدی فرش و تعاونی‌های مرتبط مانند نوغانداری و توتستان‌ها تقویت شوند، افزود: همچنین با ارائه تسهیلات در قالب تسهیلات مشاغل خانگی و تعاونی‌ها این واحدها را حمایت کرد تا شاهد ارتقاء قابلیت‌های استان در این حوزه باشیم.

افزایش ۱۸ درصدی صادرات فرش ایران

حمید کارگر نیز در این مراسم گفت: طی پنج ماه نخست امسال بیش از ۱۵۰۰ تن فرش دستباف به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار صادرشده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۸ درصدی صادرات را شاهد بودیم.

کارگر بابیان اینکه در دو سه سال اخیر روند کاهش صادرات فرش ایران متوقف‌شده و سیر صعودی گرفته است، افزود: به‌گونه‌ای که صادرات ۳۵۹ میلیون دلاری فرش ایران در سال ۹۵  در مقایسه با سال قبل از آن افزایش خوبی داشته است.

وی گفت: با ورود بخش خصوصی و دولت، صنعت فرش ایرانی رونق مجدد گرفته است و امروز، چین که روزگاری رقیب ایران بود، امروز بازار فرش ایران شده است و صادرات مجدد فرش به آمریکا نیز آغازشده است.

وی خاطرنشان کرد: مرکز ملی فرش ایران برای برپایی نمایشگاه دائمی فرش در خراسان شمالی با همکاری مسئولان استان اعلام آمادگی می‌کند اما باید تمام زیرساخت‌ها و جانمایی مناسب برای اجرای این امر فراهم شود.

 تولید فرش دستباف با سلایق اقوام مختلف استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی نیز در این مراسم گفت: صنعت بافت و تولید فرش دستباف مطابق با سلایق مختلف در زندگی اقوام مختلف در استان وجود دارد و از اهمیت ویژه برخوردار است.

محمود دلپسند افزود: موضوع قیمت‌گذاری مناسب به‌عنوان عامل اصلی در خرید فرش بسیار تأثیرگذار است و راه‌اندازی نمایشگاه جهت معرفی و فروش این محصول بسیار حائز اهمیت است.

 پیگیری جهت ثبت جهانی فرش دوروی دویدوخ

یحیی نیکدل سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این مراسم گفت: مقدمات ثبت جهانی فرش دوروی دویدوخ راز و جرگلان در حال پیگیری است.

 گفتنی است این گردهمایی و کارگاه آموزشی سالانه در یک استان باهدف بررسی اقدامات گذشته و پیگیری برنامه‌های آتی فرش کشور برگزار می‌شود که امسال این گردهمایی‌ سه‌روزه روسای اداره فرش دستباف سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت کشور با رویکرد تولید و صادرات فرش دستباف، در بجنورد برگزارشده است.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر